ÅAM holding Ab är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2013. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 5,4 M€ och rörelseresultatet 3,0 M€; soliditet 88,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 283 t€ och inkomstskatterna 58 t€.
Helsingfors: 329 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,4 M€ | 1,1 M€ | 358 t€ | 434 t€ | 558 t€ | 373 t€ |
| Förändring i omsättning | 377,9 % | 213,5 % | -17,5 % | -22,3 % | 49,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 3,0 M€ | 688 t€ | 283 t€ | 369 t€ | 477 t€ | 321 t€ |
| Rörelsebidrag % | 56,6 % | 61,3 % | 79,2 % | 85,2 % | 85,6 % | 86,1 % |
| Rörelseresultat | 3,0 M€ | 688 t€ | 283 t€ | 369 t€ | 477 t€ | 321 t€ |
| Rörelsemarginal | 56,6 % | 61,3 % | 79,2 % | 85,2 % | 85,6 % | 86,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 2,4 M€ | 550 t€ | 226 t€ | 295 t€ | 378 t€ | 252 t€ |
| Soliditet | 88,4 % | 96,5 % | 100,0 % | 99,2 % | 92,6 % | 64,4 % |
| Kassalikviditet | 0,07 | 0,65 | – | 31,67 | 1,67 | 1,18 |
| Current ratio | 8,65 | 28,22 | – | 125,87 | 13,59 | 21,14 |
| Relativ skuldsättning | 8,8 % | 5,8 % | 0,0 % | 2,7 % | 17,3 % | 123,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 67,6 % | 31,2 % | 15,5 % | 20,5 % | 31,2 % | 30,3 % |
| Balansomslutning | 4,1 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Eget kapital | 3,6 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 833 t€ |
| Kassa och bank | 28 t€ | 22 t€ | 11 t€ | 365 t€ | 161 t€ | 72 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,4 M€ | 1,1 M€ | 358 t€ | 434 t€ | 558 t€ | 373 t€ |
| Material och tjänster | 2,3 M€ | -426 t€ | -70 t€ | -60 t€ | -75 t€ | -48 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 9 400 € | -8 007 € | -4 971 € | -4 379 € | -5 066 € | -3 320 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 3,0 M€ | 688 t€ | 283 t€ | 369 t€ | 477 t€ | 321 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | – | – | – | 0 € | -4 332 € | -8 190 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3,0 M€ | 688 t€ | 283 t€ | 369 t€ | 473 t€ | 313 t€ |
| Inkomstskatt | 607 t€ | -137 t€ | -57 t€ | -74 t€ | -95 t€ | -60 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2,4 M€ | 550 t€ | 226 t€ | 295 t€ | 378 t€ | 252 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättningstillgångar | 4,0 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Fordringar | 5 025 € | 20 t€ | 38 t€ | 0 € | – | – |
| Kassa och bank | 28 t€ | 22 t€ | 11 t€ | 365 t€ | 161 t€ | 72 t€ |
| Rörliga aktiva | 4,1 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Aktiva | 4,1 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 3,6 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 833 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | – | 0 € | 400 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 469 t€ | 65 t€ | 0 € | 12 t€ | 96 t€ | 61 t€ |
| Främmande kapital | 469 t€ | 65 t€ | 0 € | 12 t€ | 96 t€ | 461 t€ |
Alla poster i bokslutet (30)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,4 M€ | 1,1 M€ | 358 t€ | 434 t€ | 558 t€ | 373 t€ |
| Material och tjänster | 2,3 M€ | -426 t€ | -70 t€ | -60 t€ | -75 t€ | -48 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 9 400 € | -8 007 € | -4 971 € | -4 379 € | -5 066 € | -3 320 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 3,0 M€ | 688 t€ | 283 t€ | 369 t€ | 477 t€ | 321 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | – | – | – | 0 € | -4 332 € | -8 190 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3,0 M€ | 688 t€ | 283 t€ | 369 t€ | 473 t€ | 313 t€ |
| Inkomstskatt | 607 t€ | -137 t€ | -57 t€ | -74 t€ | -95 t€ | -60 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2,4 M€ | 550 t€ | 226 t€ | 295 t€ | 378 t€ | 252 t€ |
| Omsättningstillgångar | 4,0 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Fordringar | 5 025 € | 20 t€ | 38 t€ | 0 € | – | – |
| Kassa och bank | 28 t€ | 22 t€ | 11 t€ | 365 t€ | 161 t€ | 72 t€ |
| Rörliga aktiva | 4,1 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Aktiva | 4,1 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 3,6 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 833 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | – | 0 € | 400 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 469 t€ | 65 t€ | 0 € | 12 t€ | 96 t€ | 61 t€ |
| Främmande kapital | 469 t€ | 65 t€ | 0 € | 12 t€ | 96 t€ | 461 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 38 t€ | 0 € | – | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 830 t€ | 578 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 5 025 € | 20 t€ | 0 € | – | – | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | 4,6 M€ | -806 t€ | -390 t€ | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 2,4 M€ | 550 t€ | 226 t€ | 295 t€ | 378 t€ | 252 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | – | – | – | 0 € | -4 332 € | -8 190 € |
| Kortfristiga fordringar | 5 025 € | 20 t€ | 38 t€ | 0 € | – | – |
| Material och förnödenheter | 4,0 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 469 t€ | 65 t€ | 0 € | 12 t€ | 96 t€ | 61 t€ |
| Passiva | 4,1 M€ | 1,8 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 € | 400 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -2,2 M€ | 380 t€ | 320 t€ | -60 t€ | -75 t€ | -48 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör ÅAM holding Ab till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare (766 företag med beskattningsbar inkomst; median 31 t€, 9,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.