Elomedics Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2013. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 664 t€ ja liikevoitto 289 t€; omavaraisuusaste 92,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 350 t€ ja tuloverot 71 t€.
Tampere: 53 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 664 t€ | 691 t€ | 619 t€ | 639 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -3,9 % | 11,7 % | -3,1 % | – |
| Käyttökate | 287 t€ | 348 t€ | 337 t€ | 330 t€ |
| Käyttökate-% | 43,2 % | 50,4 % | 54,5 % | 51,7 % |
| Liikevoitto | 289 t€ | 346 t€ | 335 t€ | 327 t€ |
| Liikevoitto-% | 43,5 % | 50,0 % | 54,1 % | 51,2 % |
| Tilikauden tulos | 238 t€ | 277 t€ | 270 t€ | 262 t€ |
| Henkilöstökulut | -182 t€ | 159 t€ | 117 t€ | 146 t€ |
| Omavaraisuusaste | 92,2 % | 91,5 % | 90,9 % | 92,6 % |
| Quick ratio | 8,13 | 36,85 | 58,33 | 42,27 |
| Current ratio | 8,13 | 36,85 | 58,33 | 42,27 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 24,9 % | 25,0 % | 27,8 % | 19,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 12,3 % | 15,0 % | 15,8 % | 16,7 % |
| Taseen loppusumma | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ |
| Oma pääoma | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 121 t€ | 76 t€ | 80 t€ | 152 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 664 t€ | 691 t€ | 619 t€ | 639 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 77 t€ | 76 t€ | 78 t€ | 70 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | – | – | 0 € | -1 250 € |
| Henkilöstökulut | 182 t€ | -159 t€ | -117 t€ | -146 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 063 € | -2 751 € | -2 254 € | -3 005 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 269 t€ | -261 t€ | -242 t€ | -232 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 289 t€ | 346 t€ | 335 t€ | 327 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -12 t€ | 1 310 € | 2 780 € | -417 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 301 t€ | 347 t€ | 338 t€ | 327 t€ |
| Tuloverot | 63 t€ | -70 t€ | -68 t€ | -64 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 238 t€ | 277 t€ | 270 t€ | 262 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 955 t€ |
| Saamiset | 85 t€ | 78 t€ | 83 t€ | 99 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 121 t€ | 76 t€ | 80 t€ | 152 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 997 t€ | 912 t€ | 773 t€ | 737 t€ |
| Vastaavaa | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 43 t€ | 148 t€ | 159 t€ | 108 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 123 t€ | 25 t€ | 13 t€ | 17 t€ |
| Vieras pääoma | 165 t€ | 173 t€ | 172 t€ | 125 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 664 t€ | 691 t€ | 619 t€ | 639 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 77 t€ | 76 t€ | 78 t€ | 70 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | – | – | 0 € | -1 250 € |
| Henkilöstökulut | 182 t€ | -159 t€ | -117 t€ | -146 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 063 € | -2 751 € | -2 254 € | -3 005 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 269 t€ | -261 t€ | -242 t€ | -232 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 289 t€ | 346 t€ | 335 t€ | 327 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -12 t€ | 1 310 € | 2 780 € | -417 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 301 t€ | 347 t€ | 338 t€ | 327 t€ |
| Tuloverot | 63 t€ | -70 t€ | -68 t€ | -64 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 238 t€ | 277 t€ | 270 t€ | 262 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 955 t€ |
| Saamiset | 85 t€ | 78 t€ | 83 t€ | 99 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 121 t€ | 76 t€ | 80 t€ | 152 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 997 t€ | 912 t€ | 773 t€ | 737 t€ |
| Vastaavaa | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 43 t€ | 148 t€ | 159 t€ | 108 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 123 t€ | 25 t€ | 13 t€ | 17 t€ |
| Vieras pääoma | 165 t€ | 173 t€ | 172 t€ | 125 t€ |
| Sijoitukset | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 946 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 5 € | 0 € | 0 € | 2 518 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 8 780 € | 5 997 € | 3 467 € | 3 589 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | – | – | 0 € | 445 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 12 t€ | -2 730 € | -6 219 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 18 t€ | 4 692 € | 4 517 € | 6 855 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 16 t€ | 6 880 € | 2 649 € | 3 357 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 67 t€ | 74 t€ | 79 t€ | 88 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 238 t€ | 277 t€ | 270 t€ | 262 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 85 t€ | 78 t€ | 83 t€ | 99 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 5 189 € | -19 t€ | -7 831 € | -24 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 6 190 € | 8 253 € | 6 762 € | 9 016 € |
| Palkat ja palkkiot | 138 t€ | -107 t€ | -68 t€ | -113 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | -7 619 € | 6 378 € | 3 467 € | 10 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | – | – | 0 € | 445 € |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 791 t€ | 758 t€ | 610 t€ | 486 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | 0 € | 1 207 € |
| Vastattavaa | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 29 t€ | 12 t€ | 6 092 € | 5 999 € |
| Muut henkilösivukulut | 26 t€ | -4 154 € | -2 720 € | -17 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 35 t€ | 140 t€ | 148 t€ | 100 t€ |
| Koneet ja kalusto | 6 190 € | 8 253 € | 6 762 € | 9 016 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | – | – | 0 € | 11 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 791 t€ | 758 t€ | 610 t€ | 486 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 063 € | -2 751 € | -2 254 € | -3 005 € |
| Palvelujen ostot | – | – | 0 € | -1 250 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 105 t€ | 5 500 € | 3 667 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 946 t€ |
| Eläkekulut | 18 t€ | -47 t€ | -46 t€ | -15 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 0 € | 10 t€ | 11 t€ | 7 183 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 7 850 € | 7 620 € | 11 t€ | 7 940 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Elomedics Oy kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut ylimpään 10 %:iin (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€, 4,3-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.