Elomedics Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 2013. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 664 t€ och rörelseresultatet 289 t€; soliditet 92,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 350 t€ och inkomstskatterna 71 t€.
Tammerfors: 53 nya företag på 30 dagar
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 664 t€ | 691 t€ | 619 t€ | 639 t€ |
| Förändring i omsättning | -3,9 % | 11,7 % | -3,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 287 t€ | 348 t€ | 337 t€ | 330 t€ |
| Rörelsebidrag % | 43,2 % | 50,4 % | 54,5 % | 51,7 % |
| Rörelseresultat | 289 t€ | 346 t€ | 335 t€ | 327 t€ |
| Rörelsemarginal | 43,5 % | 50,0 % | 54,1 % | 51,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 238 t€ | 277 t€ | 270 t€ | 262 t€ |
| Personalkostnader | -182 t€ | 159 t€ | 117 t€ | 146 t€ |
| Soliditet | 92,2 % | 91,5 % | 90,9 % | 92,6 % |
| Kassalikviditet | 8,13 | 36,85 | 58,33 | 42,27 |
| Current ratio | 8,13 | 36,85 | 58,33 | 42,27 |
| Relativ skuldsättning | 24,9 % | 25,0 % | 27,8 % | 19,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,3 % | 15,0 % | 15,8 % | 16,7 % |
| Balansomslutning | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ |
| Eget kapital | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Kassa och bank | 121 t€ | 76 t€ | 80 t€ | 152 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 664 t€ | 691 t€ | 619 t€ | 639 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 77 t€ | 76 t€ | 78 t€ | 70 t€ |
| Material och tjänster | – | – | 0 € | -1 250 € |
| Personalkostnader | 182 t€ | -159 t€ | -117 t€ | -146 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 063 € | -2 751 € | -2 254 € | -3 005 € |
| Övriga rörelsekostnader | 269 t€ | -261 t€ | -242 t€ | -232 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 289 t€ | 346 t€ | 335 t€ | 327 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -12 t€ | 1 310 € | 2 780 € | -417 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 301 t€ | 347 t€ | 338 t€ | 327 t€ |
| Inkomstskatt | 63 t€ | -70 t€ | -68 t€ | -64 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 238 t€ | 277 t€ | 270 t€ | 262 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 955 t€ |
| Fordringar | 85 t€ | 78 t€ | 83 t€ | 99 t€ |
| Kassa och bank | 121 t€ | 76 t€ | 80 t€ | 152 t€ |
| Rörliga aktiva | 997 t€ | 912 t€ | 773 t€ | 737 t€ |
| Aktiva | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 43 t€ | 148 t€ | 159 t€ | 108 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 123 t€ | 25 t€ | 13 t€ | 17 t€ |
| Främmande kapital | 165 t€ | 173 t€ | 172 t€ | 125 t€ |
Alla poster i bokslutet (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 664 t€ | 691 t€ | 619 t€ | 639 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 77 t€ | 76 t€ | 78 t€ | 70 t€ |
| Material och tjänster | – | – | 0 € | -1 250 € |
| Personalkostnader | 182 t€ | -159 t€ | -117 t€ | -146 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 063 € | -2 751 € | -2 254 € | -3 005 € |
| Övriga rörelsekostnader | 269 t€ | -261 t€ | -242 t€ | -232 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 289 t€ | 346 t€ | 335 t€ | 327 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -12 t€ | 1 310 € | 2 780 € | -417 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 301 t€ | 347 t€ | 338 t€ | 327 t€ |
| Inkomstskatt | 63 t€ | -70 t€ | -68 t€ | -64 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 238 t€ | 277 t€ | 270 t€ | 262 t€ |
| Bestående aktiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 955 t€ |
| Fordringar | 85 t€ | 78 t€ | 83 t€ | 99 t€ |
| Kassa och bank | 121 t€ | 76 t€ | 80 t€ | 152 t€ |
| Rörliga aktiva | 997 t€ | 912 t€ | 773 t€ | 737 t€ |
| Aktiva | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 43 t€ | 148 t€ | 159 t€ | 108 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 123 t€ | 25 t€ | 13 t€ | 17 t€ |
| Främmande kapital | 165 t€ | 173 t€ | 172 t€ | 125 t€ |
| Placeringar | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 946 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 5 € | 0 € | 0 € | 2 518 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 8 780 € | 5 997 € | 3 467 € | 3 589 € |
| Övriga immateriella tillgångar | – | – | 0 € | 445 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | 12 t€ | -2 730 € | -6 219 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 18 t€ | 4 692 € | 4 517 € | 6 855 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 16 t€ | 6 880 € | 2 649 € | 3 357 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 67 t€ | 74 t€ | 79 t€ | 88 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 238 t€ | 277 t€ | 270 t€ | 262 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 85 t€ | 78 t€ | 83 t€ | 99 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 5 189 € | -19 t€ | -7 831 € | -24 t€ |
| Materiella tillgångar | 6 190 € | 8 253 € | 6 762 € | 9 016 € |
| Löner och arvoden | 138 t€ | -107 t€ | -68 t€ | -113 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | -7 619 € | 6 378 € | 3 467 € | 10 t€ |
| Immateriella tillgångar | – | – | 0 € | 445 € |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 791 t€ | 758 t€ | 610 t€ | 486 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | 0 € | 1 207 € |
| Passiva | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 29 t€ | 12 t€ | 6 092 € | 5 999 € |
| Övriga lönebikostnader | 26 t€ | -4 154 € | -2 720 € | -17 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 35 t€ | 140 t€ | 148 t€ | 100 t€ |
| Maskiner och inventarier | 6 190 € | 8 253 € | 6 762 € | 9 016 € |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | – | – | 0 € | 11 t€ |
| Finansiella värdepapper | 791 t€ | 758 t€ | 610 t€ | 486 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 2 063 € | -2 751 € | -2 254 € | -3 005 € |
| Köp av tjänster | – | – | 0 € | -1 250 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 105 t€ | 5 500 € | 3 667 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 946 t€ |
| Pensionskostnader | 18 t€ | -47 t€ | -46 t€ | -15 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 10 t€ | 11 t€ | 7 183 € |
| Långfristiga övriga skulder | 7 850 € | 7 620 € | 11 t€ | 7 940 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Elomedics Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen specialistläkarverksamhet (2077 företag med beskattningsbar inkomst; median 81 t€, 4,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.