Ase- ja Optiikkahuolto H. Korhonen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kajaani, rekisteröity vuonna 2013. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,6 M€ ja liikevoitto 127 t€; omavaraisuusaste 93,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 193 t€ ja tuloverot 39 t€.
Kajaani: 3 uutta yritystä 30 päivässä
- Oulujärvi Assets OyAsuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta
- Silkka Savo OyRakennusten ja rakennelmien purku
- LVI-Palvelu Seppä oyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -5,8 % | 2,0 % | -4,5 % | 18,0 % | – |
| Käyttökate | 127 t€ | 187 t€ | 179 t€ | 205 t€ | 201 t€ |
| Käyttökate-% | 8,0 % | 11,1 % | 10,8 % | 11,8 % | 13,7 % |
| Liikevoitto | 127 t€ | 186 t€ | 178 t€ | 204 t€ | 199 t€ |
| Liikevoitto-% | 8,0 % | 11,0 % | 10,8 % | 11,8 % | 13,6 % |
| Tilikauden tulos | 106 t€ | 155 t€ | 145 t€ | 163 t€ | 159 t€ |
| Henkilöstökulut | -151 t€ | 132 t€ | 133 t€ | 138 t€ | 114 t€ |
| Omavaraisuusaste | 93,4 % | 92,9 % | 85,3 % | 85,3 % | 78,3 % |
| Quick ratio | 15,09 | 6,18 | 2,48 | 2,28 | 1,93 |
| Current ratio | 15,09 | 13,55 | 6,55 | 6,51 | 4,39 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 4,3 % | 4,2 % | 8,8 % | 7,5 % | 12,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 11,0 % | 16,6 % | 17,2 % | 21,5 % | 24,6 % |
| Taseen loppusumma | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 988 t€ | 889 t€ | 826 t€ |
| Oma pääoma | 963 t€ | 931 t€ | 843 t€ | 759 t€ | 647 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 537 t€ | 402 t€ | 321 t€ | 274 t€ | 329 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 133 t€ | 1 523 € | 1 800 € | 1 742 € | 7 225 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1,4 M€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ | -1,3 M€ | -1,1 M€ |
| Henkilöstökulut | 151 t€ | -132 t€ | -133 t€ | -138 t€ | -114 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 0 € | -737 € | -983 € | -1 310 € | -1 747 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 85 t€ | -102 t€ | -98 t€ | -96 t€ | -83 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 127 t€ | 186 t€ | 178 t€ | 204 t€ | 199 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -5 557 € | 7 276 € | 3 258 € | -149 € | -209 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 133 t€ | 193 t€ | 181 t€ | 204 t€ | 199 t€ |
| Tuloverot | 26 t€ | -38 t€ | -36 t€ | -41 t€ | -40 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 106 t€ | 155 t€ | 145 t€ | 163 t€ | 159 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 252 € | 37 t€ | 37 t€ | 38 t€ | 40 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 0 € | 525 t€ | 591 t€ | 553 t€ | 440 t€ |
| Saamiset | 494 t€ | 38 t€ | 39 t€ | 25 t€ | 17 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 537 t€ | 402 t€ | 321 t€ | 274 t€ | 329 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,0 M€ | 966 t€ | 951 t€ | 851 t€ | 786 t€ |
| Vastaavaa | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 988 t€ | 889 t€ | 826 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 963 t€ | 931 t€ | 843 t€ | 759 t€ | 647 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 68 t€ | 71 t€ | 145 t€ | 131 t€ | 179 t€ |
| Vieras pääoma | 68 t€ | 71 t€ | 145 t€ | 131 t€ | 179 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 133 t€ | 1 523 € | 1 800 € | 1 742 € | 7 225 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1,4 M€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ | -1,3 M€ | -1,1 M€ |
| Henkilöstökulut | 151 t€ | -132 t€ | -133 t€ | -138 t€ | -114 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 0 € | -737 € | -983 € | -1 310 € | -1 747 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 85 t€ | -102 t€ | -98 t€ | -96 t€ | -83 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 127 t€ | 186 t€ | 178 t€ | 204 t€ | 199 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -5 557 € | 7 276 € | 3 258 € | -149 € | -209 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 133 t€ | 193 t€ | 181 t€ | 204 t€ | 199 t€ |
| Tuloverot | 26 t€ | -38 t€ | -36 t€ | -41 t€ | -40 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 106 t€ | 155 t€ | 145 t€ | 163 t€ | 159 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 252 € | 37 t€ | 37 t€ | 38 t€ | 40 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 0 € | 525 t€ | 591 t€ | 553 t€ | 440 t€ |
| Saamiset | 494 t€ | 38 t€ | 39 t€ | 25 t€ | 17 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 537 t€ | 402 t€ | 321 t€ | 274 t€ | 329 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,0 M€ | 966 t€ | 951 t€ | 851 t€ | 786 t€ |
| Vastaavaa | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 988 t€ | 889 t€ | 826 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Oma pääoma | 963 t€ | 931 t€ | 843 t€ | 759 t€ | 647 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 68 t€ | 71 t€ | 145 t€ | 131 t€ | 179 t€ |
| Vieras pääoma | 68 t€ | 71 t€ | 145 t€ | 131 t€ | 179 t€ |
| Sijoitukset | 252 € | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 303 t€ | 9 318 € | 5 650 € | 1 845 € | 1 946 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 58 t€ | 30 t€ | 65 t€ | 78 t€ | 93 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 847 t€ | 766 t€ | 688 t€ | 586 t€ | 478 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 642 € | 4 974 € | 6 044 € | 4 164 € | 4 024 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 173 t€ | 0 € | – | – | – |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 173 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 5 794 € | 31 t€ | 67 t€ | 40 t€ | 60 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 16 t€ | 24 t€ | 27 t€ | 18 t€ | 11 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 1,1 M€ | -1,2 M€ | -1,3 M€ | -1,4 M€ | -1,2 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 106 t€ | 155 t€ | 145 t€ | 163 t€ | 159 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 321 t€ | 38 t€ | 39 t€ | 25 t€ | 17 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 48 € | -48 € | -222 € | -175 € | -209 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 0 € | 2 211 € | 2 948 € | 3 931 € | 5 241 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 0 € | 525 t€ | 591 t€ | 553 t€ | 440 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 118 t€ | -97 t€ | -99 t€ | -108 t€ | -89 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 4 609 € | 10 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 26 t€ |
| Vastattavaa | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 988 t€ | 889 t€ | 826 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 5 605 € | 7 324 € | 3 480 € | 26 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 5 204 € | -6 772 € | -5 201 € | -3 605 € | -3 162 € |
| Koneet ja kalusto | 0 € | 2 211 € | 2 948 € | 3 931 € | 5 241 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 0 € | -737 € | -983 € | -1 310 € | -1 747 € |
| Palvelujen ostot | 142 € | -25 € | 0 € | – | – |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 274 t€ | -66 t€ | 38 t€ | 113 t€ | 73 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 252 € | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
| Eläkekulut | 28 t€ | -28 t€ | -29 t€ | -26 t€ | -21 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ase- ja Optiikkahuolto H. Korhonen Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa ylimpään 10 %:iin (596 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 11 t€, 18-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.