Ase- ja Optiikkahuolto H. Korhonen Oy är ett aktiebolag med hemort i Kajana, registrerat år 2013. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,6 M€ och rörelseresultatet 127 t€; soliditet 93,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 193 t€ och inkomstskatterna 39 t€.
Kajana: 3 nya företag på 30 dagar
- Oulujärvi Assets OyAsuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta
- Silkka Savo OyRakennusten ja rakennelmien purku
- LVI-Palvelu Seppä oyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ |
| Förändring i omsättning | -5,8 % | 2,0 % | -4,5 % | 18,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 127 t€ | 187 t€ | 179 t€ | 205 t€ | 201 t€ |
| Rörelsebidrag % | 8,0 % | 11,1 % | 10,8 % | 11,8 % | 13,7 % |
| Rörelseresultat | 127 t€ | 186 t€ | 178 t€ | 204 t€ | 199 t€ |
| Rörelsemarginal | 8,0 % | 11,0 % | 10,8 % | 11,8 % | 13,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 106 t€ | 155 t€ | 145 t€ | 163 t€ | 159 t€ |
| Personalkostnader | -151 t€ | 132 t€ | 133 t€ | 138 t€ | 114 t€ |
| Soliditet | 93,4 % | 92,9 % | 85,3 % | 85,3 % | 78,3 % |
| Kassalikviditet | 15,09 | 6,18 | 2,48 | 2,28 | 1,93 |
| Current ratio | 15,09 | 13,55 | 6,55 | 6,51 | 4,39 |
| Relativ skuldsättning | 4,3 % | 4,2 % | 8,8 % | 7,5 % | 12,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,0 % | 16,6 % | 17,2 % | 21,5 % | 24,6 % |
| Balansomslutning | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 988 t€ | 889 t€ | 826 t€ |
| Eget kapital | 963 t€ | 931 t€ | 843 t€ | 759 t€ | 647 t€ |
| Kassa och bank | 537 t€ | 402 t€ | 321 t€ | 274 t€ | 329 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 133 t€ | 1 523 € | 1 800 € | 1 742 € | 7 225 € |
| Material och tjänster | 1,4 M€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ | -1,3 M€ | -1,1 M€ |
| Personalkostnader | 151 t€ | -132 t€ | -133 t€ | -138 t€ | -114 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -737 € | -983 € | -1 310 € | -1 747 € |
| Övriga rörelsekostnader | 85 t€ | -102 t€ | -98 t€ | -96 t€ | -83 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 127 t€ | 186 t€ | 178 t€ | 204 t€ | 199 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -5 557 € | 7 276 € | 3 258 € | -149 € | -209 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 133 t€ | 193 t€ | 181 t€ | 204 t€ | 199 t€ |
| Inkomstskatt | 26 t€ | -38 t€ | -36 t€ | -41 t€ | -40 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 106 t€ | 155 t€ | 145 t€ | 163 t€ | 159 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 252 € | 37 t€ | 37 t€ | 38 t€ | 40 t€ |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 525 t€ | 591 t€ | 553 t€ | 440 t€ |
| Fordringar | 494 t€ | 38 t€ | 39 t€ | 25 t€ | 17 t€ |
| Kassa och bank | 537 t€ | 402 t€ | 321 t€ | 274 t€ | 329 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,0 M€ | 966 t€ | 951 t€ | 851 t€ | 786 t€ |
| Aktiva | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 988 t€ | 889 t€ | 826 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 963 t€ | 931 t€ | 843 t€ | 759 t€ | 647 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 68 t€ | 71 t€ | 145 t€ | 131 t€ | 179 t€ |
| Främmande kapital | 68 t€ | 71 t€ | 145 t€ | 131 t€ | 179 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 133 t€ | 1 523 € | 1 800 € | 1 742 € | 7 225 € |
| Material och tjänster | 1,4 M€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ | -1,3 M€ | -1,1 M€ |
| Personalkostnader | 151 t€ | -132 t€ | -133 t€ | -138 t€ | -114 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -737 € | -983 € | -1 310 € | -1 747 € |
| Övriga rörelsekostnader | 85 t€ | -102 t€ | -98 t€ | -96 t€ | -83 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 127 t€ | 186 t€ | 178 t€ | 204 t€ | 199 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -5 557 € | 7 276 € | 3 258 € | -149 € | -209 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 133 t€ | 193 t€ | 181 t€ | 204 t€ | 199 t€ |
| Inkomstskatt | 26 t€ | -38 t€ | -36 t€ | -41 t€ | -40 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 106 t€ | 155 t€ | 145 t€ | 163 t€ | 159 t€ |
| Bestående aktiva | 252 € | 37 t€ | 37 t€ | 38 t€ | 40 t€ |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 525 t€ | 591 t€ | 553 t€ | 440 t€ |
| Fordringar | 494 t€ | 38 t€ | 39 t€ | 25 t€ | 17 t€ |
| Kassa och bank | 537 t€ | 402 t€ | 321 t€ | 274 t€ | 329 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,0 M€ | 966 t€ | 951 t€ | 851 t€ | 786 t€ |
| Aktiva | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 988 t€ | 889 t€ | 826 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 963 t€ | 931 t€ | 843 t€ | 759 t€ | 647 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 68 t€ | 71 t€ | 145 t€ | 131 t€ | 179 t€ |
| Främmande kapital | 68 t€ | 71 t€ | 145 t€ | 131 t€ | 179 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 106 t€ | 155 t€ | 145 t€ | 163 t€ | 159 t€ |
| Maskiner och inventarier | 0 € | 2 211 € | 2 948 € | 3 931 € | 5 241 € |
| Övriga aktier och andelar | 252 € | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
| Pensionskostnader | 28 t€ | -28 t€ | -29 t€ | -26 t€ | -21 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 5 794 € | 31 t€ | 67 t€ | 40 t€ | 60 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 642 € | 4 974 € | 6 044 € | 4 164 € | 4 024 € |
| Passiva | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 988 t€ | 889 t€ | 826 t€ |
| Material och förnödenheter | 0 € | 525 t€ | 591 t€ | 553 t€ | 440 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 4 609 € | 10 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 26 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 16 t€ | 24 t€ | 27 t€ | 18 t€ | 11 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 48 € | -48 € | -222 € | -175 € | -209 € |
| Långfristiga fordringar | 173 t€ | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 58 t€ | 30 t€ | 65 t€ | 78 t€ | 93 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 321 t€ | 38 t€ | 39 t€ | 25 t€ | 17 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 173 t€ | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga övriga fordringar | 303 t€ | 9 318 € | 5 650 € | 1 845 € | 1 946 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 847 t€ | 766 t€ | 688 t€ | 586 t€ | 478 t€ |
| Placeringar | 252 € | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 274 t€ | -66 t€ | 38 t€ | 113 t€ | 73 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 0 € | -737 € | -983 € | -1 310 € | -1 747 € |
| Materiella tillgångar | 0 € | 2 211 € | 2 948 € | 3 931 € | 5 241 € |
| Köp av tjänster | 142 € | -25 € | 0 € | – | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,1 M€ | -1,2 M€ | -1,3 M€ | -1,4 M€ | -1,2 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 5 605 € | 7 324 € | 3 480 € | 26 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 5 204 € | -6 772 € | -5 201 € | -3 605 € | -3 162 € |
| Löner och arvoden | 118 t€ | -97 t€ | -99 t€ | -108 t€ | -89 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Ase- ja Optiikkahuolto H. Korhonen Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig detaljhandel med nya varor som inte klassificerats på annat håll (596 företag med beskattningsbar inkomst; median 11 t€, 18 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.