Lampuset Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 2012. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 21 t€ ja liikevoitto -3 537 €; omavaraisuusaste 63,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 65 t€ ja tuloverot 13 t€.
Espoo: 118 uutta yritystä 30 päivässä
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 21 t€ | 38 t€ | 79 t€ | 87 t€ | 84 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -45,0 % | -51,6 % | -9,3 % | 3,0 % | – |
| Käyttökate | -3 537 € | -119 t€ | -12 t€ | 20 t€ | 21 t€ |
| Käyttökate-% | -16,9 % | -312,9 % | -15,3 % | 22,7 % | 24,4 % |
| Liikevoitto | -3 537 € | -119 t€ | -12 t€ | 20 t€ | 21 t€ |
| Liikevoitto-% | -16,9 % | -312,9 % | -15,3 % | 22,7 % | 24,4 % |
| Tilikauden tulos | -6 804 € | -24 t€ | 7 207 € | 9 137 € | 9 932 € |
| Henkilöstökulut | 0 € | -210 € | – | – | – |
| Omavaraisuusaste | 63,3 % | 74,9 % | 41,7 % | 38,1 % | 37,0 % |
| Quick ratio | 2,49 | 1,63 | 0,25 | 0,20 | 1,34 |
| Current ratio | 2,49 | 1,63 | 0,25 | 0,20 | 1,34 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 932,6 % | 302,3 % | 652,1 % | 676,1 % | 711,5 % |
| Oman pääoman tuotto | -2,0 % | -6,9 % | 2,0 % | 2,5 % | 2,8 % |
| Taseen loppusumma | 533 t€ | 460 t€ | 882 t€ | 948 t€ | 952 t€ |
| Oma pääoma | 338 t€ | 344 t€ | 368 t€ | 361 t€ | 352 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 695 € | 14 t€ | 14 t€ | 2 310 € | 5 322 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 21 t€ | 38 t€ | 79 t€ | 87 t€ | 84 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | -94 t€ | -17 t€ | 0 € | – |
| Henkilöstökulut | 0 € | 210 € | – | – | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 25 t€ | 63 t€ | -73 t€ | -67 t€ | -64 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -3 537 € | -119 t€ | -12 t€ | 20 t€ | 21 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 266 € | -90 t€ | 21 t€ | -8 309 € | -8 180 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -6 804 € | -30 t€ | 9 008 € | 11 t€ | 12 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -5 870 € | -1 801 € | -2 284 € | -2 479 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -6 804 € | -24 t€ | 7 207 € | 9 137 € | 9 932 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 345 t€ | 345 t€ | 769 t€ | 846 t€ | 846 t€ |
| Saamiset | 99 t€ | 102 t€ | 99 t€ | 100 t€ | 100 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 695 € | 14 t€ | 14 t€ | 2 310 € | 5 322 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 189 t€ | 115 t€ | 113 t€ | 102 t€ | 105 t€ |
| Vastaavaa | 533 t€ | 460 t€ | 882 t€ | 948 t€ | 952 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 338 t€ | 344 t€ | 368 t€ | 361 t€ | 352 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 120 t€ | 45 t€ | 64 t€ | 67 t€ | 521 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 76 t€ | 70 t€ | 450 t€ | 520 t€ | 79 t€ |
| Vieras pääoma | 196 t€ | 115 t€ | 514 t€ | 587 t€ | 600 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 21 t€ | 38 t€ | 79 t€ | 87 t€ | 84 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | -94 t€ | -17 t€ | 0 € | – |
| Henkilöstökulut | 0 € | 210 € | – | – | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 25 t€ | 63 t€ | -73 t€ | -67 t€ | -64 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -3 537 € | -119 t€ | -12 t€ | 20 t€ | 21 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 266 € | -90 t€ | 21 t€ | -8 309 € | -8 180 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -6 804 € | -30 t€ | 9 008 € | 11 t€ | 12 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -5 870 € | -1 801 € | -2 284 € | -2 479 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -6 804 € | -24 t€ | 7 207 € | 9 137 € | 9 932 € |
| Pysyvät vastaavat | 345 t€ | 345 t€ | 769 t€ | 846 t€ | 846 t€ |
| Saamiset | 99 t€ | 102 t€ | 99 t€ | 100 t€ | 100 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 695 € | 14 t€ | 14 t€ | 2 310 € | 5 322 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 189 t€ | 115 t€ | 113 t€ | 102 t€ | 105 t€ |
| Vastaavaa | 533 t€ | 460 t€ | 882 t€ | 948 t€ | 952 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 338 t€ | 344 t€ | 368 t€ | 361 t€ | 352 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 120 t€ | 45 t€ | 64 t€ | 67 t€ | 521 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 76 t€ | 70 t€ | 450 t€ | 520 t€ | 79 t€ |
| Vieras pääoma | 196 t€ | 115 t€ | 514 t€ | 587 t€ | 600 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 842 € | 0 € | 3 000 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 40 € | 0 € | 0 € | 551 € | 1 148 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | 358 t€ | 455 t€ | 12 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 99 t€ | 99 t€ | 99 t€ | 99 t€ | 99 t€ |
| Sijoitukset | 345 t€ | 345 t€ | 769 t€ | 846 t€ | 846 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 342 t€ | 366 t€ | 358 t€ | 349 t€ | 339 t€ |
| Vastattavaa | 533 t€ | 460 t€ | 882 t€ | 948 t€ | 952 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | – | 2 € | 0 € | 14 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 40 € | 2 606 € | 0 € | 551 € | 1 148 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 29 t€ | 42 t€ | 34 t€ | 29 t€ | 29 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 2 606 € | – | – | – |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 99 t€ | 99 t€ | 99 t€ | 99 t€ | 99 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 107 t€ | 32 t€ | 32 t€ | 32 t€ | 32 t€ |
| Pitkäaikaiset laskennalliset verovelat | 13 t€ | 13 t€ | 32 t€ | 35 t€ | 35 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | – | 0 € | 454 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 87 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 46 t€ | 29 t€ | 55 t€ | 36 t€ | 38 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 0 € | 104 t€ | 45 t€ | 0 € | – |
| Palkat ja palkkiot | 0 € | 210 € | – | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -6 804 € | -24 t€ | 7 207 € | 9 137 € | 9 932 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 345 t€ | 345 t€ | 769 t€ | 846 t€ | 846 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 3 266 € | 14 t€ | -24 t€ | -8 309 € | -8 194 € |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 87 t€ | 0 € | – | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Lampuset Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta suurempaan puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 3,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.