Lampuset Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 2012. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 21 t€ och rörelseresultatet -3 537 €; soliditet 63,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 65 t€ och inkomstskatterna 13 t€.
Esbo: 118 nya företag på 30 dagar
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 21 t€ | 38 t€ | 79 t€ | 87 t€ | 84 t€ |
| Förändring i omsättning | -45,0 % | -51,6 % | -9,3 % | 3,0 % | – |
| Rörelsebidrag | -3 537 € | -119 t€ | -12 t€ | 20 t€ | 21 t€ |
| Rörelsebidrag % | -16,9 % | -312,9 % | -15,3 % | 22,7 % | 24,4 % |
| Rörelseresultat | -3 537 € | -119 t€ | -12 t€ | 20 t€ | 21 t€ |
| Rörelsemarginal | -16,9 % | -312,9 % | -15,3 % | 22,7 % | 24,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -6 804 € | -24 t€ | 7 207 € | 9 137 € | 9 932 € |
| Personalkostnader | 0 € | -210 € | – | – | – |
| Soliditet | 63,3 % | 74,9 % | 41,7 % | 38,1 % | 37,0 % |
| Kassalikviditet | 2,49 | 1,63 | 0,25 | 0,20 | 1,34 |
| Current ratio | 2,49 | 1,63 | 0,25 | 0,20 | 1,34 |
| Relativ skuldsättning | 932,6 % | 302,3 % | 652,1 % | 676,1 % | 711,5 % |
| Avkastning på eget kapital | -2,0 % | -6,9 % | 2,0 % | 2,5 % | 2,8 % |
| Balansomslutning | 533 t€ | 460 t€ | 882 t€ | 948 t€ | 952 t€ |
| Eget kapital | 338 t€ | 344 t€ | 368 t€ | 361 t€ | 352 t€ |
| Kassa och bank | 2 695 € | 14 t€ | 14 t€ | 2 310 € | 5 322 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 21 t€ | 38 t€ | 79 t€ | 87 t€ | 84 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | -94 t€ | -17 t€ | 0 € | – |
| Personalkostnader | 0 € | 210 € | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 25 t€ | 63 t€ | -73 t€ | -67 t€ | -64 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -3 537 € | -119 t€ | -12 t€ | 20 t€ | 21 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 266 € | -90 t€ | 21 t€ | -8 309 € | -8 180 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -6 804 € | -30 t€ | 9 008 € | 11 t€ | 12 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -5 870 € | -1 801 € | -2 284 € | -2 479 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -6 804 € | -24 t€ | 7 207 € | 9 137 € | 9 932 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 345 t€ | 345 t€ | 769 t€ | 846 t€ | 846 t€ |
| Fordringar | 99 t€ | 102 t€ | 99 t€ | 100 t€ | 100 t€ |
| Kassa och bank | 2 695 € | 14 t€ | 14 t€ | 2 310 € | 5 322 € |
| Rörliga aktiva | 189 t€ | 115 t€ | 113 t€ | 102 t€ | 105 t€ |
| Aktiva | 533 t€ | 460 t€ | 882 t€ | 948 t€ | 952 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 338 t€ | 344 t€ | 368 t€ | 361 t€ | 352 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 120 t€ | 45 t€ | 64 t€ | 67 t€ | 521 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 76 t€ | 70 t€ | 450 t€ | 520 t€ | 79 t€ |
| Främmande kapital | 196 t€ | 115 t€ | 514 t€ | 587 t€ | 600 t€ |
Alla poster i bokslutet (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 21 t€ | 38 t€ | 79 t€ | 87 t€ | 84 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | -94 t€ | -17 t€ | 0 € | – |
| Personalkostnader | 0 € | 210 € | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 25 t€ | 63 t€ | -73 t€ | -67 t€ | -64 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -3 537 € | -119 t€ | -12 t€ | 20 t€ | 21 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 266 € | -90 t€ | 21 t€ | -8 309 € | -8 180 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -6 804 € | -30 t€ | 9 008 € | 11 t€ | 12 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -5 870 € | -1 801 € | -2 284 € | -2 479 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -6 804 € | -24 t€ | 7 207 € | 9 137 € | 9 932 € |
| Bestående aktiva | 345 t€ | 345 t€ | 769 t€ | 846 t€ | 846 t€ |
| Fordringar | 99 t€ | 102 t€ | 99 t€ | 100 t€ | 100 t€ |
| Kassa och bank | 2 695 € | 14 t€ | 14 t€ | 2 310 € | 5 322 € |
| Rörliga aktiva | 189 t€ | 115 t€ | 113 t€ | 102 t€ | 105 t€ |
| Aktiva | 533 t€ | 460 t€ | 882 t€ | 948 t€ | 952 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 338 t€ | 344 t€ | 368 t€ | 361 t€ | 352 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 120 t€ | 45 t€ | 64 t€ | 67 t€ | 521 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 76 t€ | 70 t€ | 450 t€ | 520 t€ | 79 t€ |
| Främmande kapital | 196 t€ | 115 t€ | 514 t€ | 587 t€ | 600 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 842 € | 0 € | 3 000 € | 0 € | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 40 € | 0 € | 0 € | 551 € | 1 148 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | 358 t€ | 455 t€ | 12 t€ |
| Långfristiga fordringar | 99 t€ | 99 t€ | 99 t€ | 99 t€ | 99 t€ |
| Placeringar | 345 t€ | 345 t€ | 769 t€ | 846 t€ | 846 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 342 t€ | 366 t€ | 358 t€ | 349 t€ | 339 t€ |
| Passiva | 533 t€ | 460 t€ | 882 t€ | 948 t€ | 952 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | – | 2 € | 0 € | 14 € |
| Kortfristiga fordringar | 40 € | 2 606 € | 0 € | 551 € | 1 148 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 29 t€ | 42 t€ | 34 t€ | 29 t€ | 29 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 2 606 € | – | – | – |
| Långfristiga lånefordringar | 99 t€ | 99 t€ | 99 t€ | 99 t€ | 99 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 107 t€ | 32 t€ | 32 t€ | 32 t€ | 32 t€ |
| Långfristiga uppskjutna skatteskulder | 13 t€ | 13 t€ | 32 t€ | 35 t€ | 35 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 € | 454 t€ |
| Finansiella värdepapper | 87 t€ | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 46 t€ | 29 t€ | 55 t€ | 36 t€ | 38 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 104 t€ | 45 t€ | 0 € | – |
| Löner och arvoden | 0 € | 210 € | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -6 804 € | -24 t€ | 7 207 € | 9 137 € | 9 932 € |
| Övriga aktier och andelar | 345 t€ | 345 t€ | 769 t€ | 846 t€ | 846 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 266 € | 14 t€ | -24 t€ | -8 309 € | -8 194 € |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 87 t€ | 0 € | – | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lampuset Oy till den övre halvan inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 3,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.