Adams Logistics Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Oulu, rekisteröity vuonna 2012. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 8,1 M€ ja liikevoitto 443 t€; omavaraisuusaste 55,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 646 t€ ja tuloverot 131 t€.
Oulu: 40 uutta yritystä 30 päivässä
- CoMa Works OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Pikimedia OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Agentic Cloud OyLaitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 8,1 M€ | 8,0 M€ | 6,6 M€ | 7,1 M€ | 5,3 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 0,8 % | 22,0 % | -6,8 % | 32,7 % | – |
| Käyttökate | 144 t€ | 997 t€ | 511 t€ | 725 t€ | 522 t€ |
| Käyttökate-% | 1,8 % | 12,4 % | 7,8 % | 10,3 % | 9,8 % |
| Liikevoitto | 443 t€ | 644 t€ | 226 t€ | 413 t€ | 249 t€ |
| Liikevoitto-% | 5,5 % | 8,0 % | 3,4 % | 5,8 % | 4,7 % |
| Tilikauden tulos | 482 t€ | 690 t€ | 165 t€ | 293 t€ | 186 t€ |
| Henkilöstökulut | -893 t€ | 765 t€ | 739 t€ | 751 t€ | 668 t€ |
| Omavaraisuusaste | 55,7 % | 51,4 % | 44,6 % | 32,6 % | 28,9 % |
| Quick ratio | 1,64 | 1,48 | 1,08 | 1,10 | 1,15 |
| Current ratio | 1,64 | 1,48 | 1,08 | 1,10 | 1,15 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 20,7 % | 21,8 % | 30,5 % | 28,6 % | 34,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 22,8 % | 37,2 % | 10,5 % | 30,0 % | 24,9 % |
| Taseen loppusumma | 3,8 M€ | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 3,0 M€ | 2,6 M€ |
| Oma pääoma | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 977 t€ | 744 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 395 t€ | 460 t€ | 260 t€ | 252 t€ | 353 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 8,1 M€ | 8,0 M€ | 6,6 M€ | 7,1 M€ | 5,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 41 t€ | 59 t€ | 216 € | 40 t€ | 23 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 5,4 M€ | -5,3 M€ | -4,5 M€ | -4,9 M€ | -3,5 M€ |
| Henkilöstökulut | 893 t€ | -765 t€ | -739 t€ | -751 t€ | -668 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 298 t€ | -353 t€ | -285 t€ | -312 t€ | -273 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -855 t€ | -763 t€ | -700 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 443 t€ | 644 t€ | 226 t€ | 413 t€ | 249 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -130 t€ | 204 t€ | -9 225 € | -46 t€ | -16 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 573 t€ | 848 t€ | 217 t€ | 367 t€ | 234 t€ |
| Tuloverot | 91 t€ | -123 t€ | -42 t€ | -74 t€ | -48 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 482 t€ | 690 t€ | 165 t€ | 293 t€ | 186 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,1 M€ | 982 t€ |
| Saamiset | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,1 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 395 t€ | 460 t€ | 260 t€ | 252 t€ | 353 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,4 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ |
| Vastaavaa | 3,8 M€ | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 3,0 M€ | 2,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 977 t€ | 744 t€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | – | 0 € | 51 t€ | 0 € | – |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 216 t€ | 348 t€ | 130 t€ | 277 t€ | 444 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ |
| Vieras pääoma | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,8 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (64)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 8,1 M€ | 8,0 M€ | 6,6 M€ | 7,1 M€ | 5,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 41 t€ | 59 t€ | 216 € | 40 t€ | 23 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 5,4 M€ | -5,3 M€ | -4,5 M€ | -4,9 M€ | -3,5 M€ |
| Henkilöstökulut | 893 t€ | -765 t€ | -739 t€ | -751 t€ | -668 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 298 t€ | -353 t€ | -285 t€ | -312 t€ | -273 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -855 t€ | -763 t€ | -700 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 443 t€ | 644 t€ | 226 t€ | 413 t€ | 249 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -130 t€ | 204 t€ | -9 225 € | -46 t€ | -16 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 573 t€ | 848 t€ | 217 t€ | 367 t€ | 234 t€ |
| Tuloverot | 91 t€ | -123 t€ | -42 t€ | -74 t€ | -48 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 482 t€ | 690 t€ | 165 t€ | 293 t€ | 186 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,1 M€ | 982 t€ |
| Saamiset | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,1 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 395 t€ | 460 t€ | 260 t€ | 252 t€ | 353 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,4 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ |
| Vastaavaa | 3,8 M€ | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 3,0 M€ | 2,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 977 t€ | 744 t€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | – | 0 € | 51 t€ | 0 € | – |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 216 t€ | 348 t€ | 130 t€ | 277 t€ | 444 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ |
| Vieras pääoma | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,8 M€ |
| Palvelujen ostot | 2,8 M€ | -2,8 M€ | -2,2 M€ | -2,3 M€ | -690 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | – | – | – | 0 € | 12 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | – | – | – | 0 € | -3 216 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,1 M€ | 659 t€ | 897 t€ | 682 t€ | 556 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 500 t€ | 500 t€ | 500 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 167 t€ | 91 t€ | 143 t€ | 106 t€ | 82 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 482 t€ | 690 t€ | 165 t€ | 293 t€ | 186 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 144 t€ | 138 t€ | 110 t€ | 66 t€ | 30 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 298 t€ | -353 t€ | -285 t€ | -311 t€ | -273 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 386 t€ | 426 t€ | 539 t€ | 1,1 M€ | 914 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 0 € | 20 t€ | 0 € | – | – |
| Rahoitusarvopaperit | – | 0 € | 15 t€ | 14 t€ | 134 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 2,6 M€ | -2,5 M€ | -2,2 M€ | -2,6 M€ | -2,8 M€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien hyödykkeistä | – | – | 0 € | -270 € | 0 € |
| Konserniavustukset | 0 € | -35 t€ | -10 t€ | 0 € | – |
| Korkokulut ja muut rahoituskulut saman konsernin yrityksille | 9 € | 0 € | – | – | – |
| Palkat ja palkkiot | 785 t€ | -676 t€ | -588 t€ | -617 t€ | -535 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 1,6 M€ | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,0 M€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 20 t€ | -16 t€ | -10 t€ | -46 t€ | -26 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 8 € | 157 € | 57 € | 114 € | 13 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 22 t€ | -22 t€ | -26 t€ | -26 t€ | -29 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 889 t€ | 1,0 M€ | 849 t€ | 944 t€ | 982 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 5 261 € | 2 833 € | 3 059 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 24 t€ | 84 t€ | 130 t€ | 272 t€ | 412 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 141 t€ | 140 t€ | 131 t€ | 139 t€ | 158 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot saman konsernin yrityksiltä | 673 € | 205 € | 240 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,1 M€ |
| Eläkekulut | 86 t€ | -68 t€ | -125 t€ | -109 t€ | -104 t€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 695 t€ | 675 t€ | 626 t€ | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 192 t€ | 264 t€ | 0 € | 4 466 € | 31 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | – | 0 € | 624 € | -624 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 889 t€ | 1,0 M€ | 849 t€ | 944 t€ | 970 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 48 t€ | 55 t€ | 20 t€ | 0 € | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | – | 0 € | 245 t€ | 135 t€ | 0 € |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 502 t€ | 502 t€ | 502 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 72 t€ | 72 t€ | 437 t€ | 402 t€ | 232 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 232 t€ | 293 t€ | 249 t€ | 124 t€ | 48 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 5 261 € | 2 833 € | 3 059 € | 0 € | – |
| Sijoitukset | 502 t€ | 502 t€ | 747 t€ | 135 t€ | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | – | 0 € | 15 t€ | 14 t€ | 134 t€ |
| Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksissä | 150 t€ | 200 t€ | 0 € | – | – |
| Vastattavaa | 3,8 M€ | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 3,0 M€ | 2,6 M€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Adams Logistics Oy kuuluu toimialaluokassa tieliikenteen tavarankuljetus ylimpään 10 %:iin (2782 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 34 t€, 19-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.