Adams Logistics Oy är ett aktiebolag med hemort i Uleåborg, registrerat år 2012. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 8,1 M€ och rörelseresultatet 443 t€; soliditet 55,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 646 t€ och inkomstskatterna 131 t€.
Uleåborg: 39 nya företag på 30 dagar
- CoMa Works OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Pikimedia OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Agentic Cloud OyLaitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8,1 M€ | 8,0 M€ | 6,6 M€ | 7,1 M€ | 5,3 M€ |
| Förändring i omsättning | 0,8 % | 22,0 % | -6,8 % | 32,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 144 t€ | 997 t€ | 511 t€ | 725 t€ | 522 t€ |
| Rörelsebidrag % | 1,8 % | 12,4 % | 7,8 % | 10,3 % | 9,8 % |
| Rörelseresultat | 443 t€ | 644 t€ | 226 t€ | 413 t€ | 249 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,5 % | 8,0 % | 3,4 % | 5,8 % | 4,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 482 t€ | 690 t€ | 165 t€ | 293 t€ | 186 t€ |
| Personalkostnader | -893 t€ | 765 t€ | 739 t€ | 751 t€ | 668 t€ |
| Soliditet | 55,7 % | 51,4 % | 44,6 % | 32,6 % | 28,9 % |
| Kassalikviditet | 1,64 | 1,48 | 1,08 | 1,10 | 1,15 |
| Current ratio | 1,64 | 1,48 | 1,08 | 1,10 | 1,15 |
| Relativ skuldsättning | 20,7 % | 21,8 % | 30,5 % | 28,6 % | 34,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 22,8 % | 37,2 % | 10,5 % | 30,0 % | 24,9 % |
| Balansomslutning | 3,8 M€ | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 3,0 M€ | 2,6 M€ |
| Eget kapital | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 977 t€ | 744 t€ |
| Kassa och bank | 395 t€ | 460 t€ | 260 t€ | 252 t€ | 353 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8,1 M€ | 8,0 M€ | 6,6 M€ | 7,1 M€ | 5,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 41 t€ | 59 t€ | 216 € | 40 t€ | 23 t€ |
| Material och tjänster | 5,4 M€ | -5,3 M€ | -4,5 M€ | -4,9 M€ | -3,5 M€ |
| Personalkostnader | 893 t€ | -765 t€ | -739 t€ | -751 t€ | -668 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 298 t€ | -353 t€ | -285 t€ | -312 t€ | -273 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -855 t€ | -763 t€ | -700 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 443 t€ | 644 t€ | 226 t€ | 413 t€ | 249 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -130 t€ | 204 t€ | -9 225 € | -46 t€ | -16 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 573 t€ | 848 t€ | 217 t€ | 367 t€ | 234 t€ |
| Inkomstskatt | 91 t€ | -123 t€ | -42 t€ | -74 t€ | -48 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 482 t€ | 690 t€ | 165 t€ | 293 t€ | 186 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,1 M€ | 982 t€ |
| Fordringar | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,1 M€ |
| Kassa och bank | 395 t€ | 460 t€ | 260 t€ | 252 t€ | 353 t€ |
| Rörliga aktiva | 2,4 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ |
| Aktiva | 3,8 M€ | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 3,0 M€ | 2,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 977 t€ | 744 t€ |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 € | 51 t€ | 0 € | – |
| Långfristigt främmande kapital | 216 t€ | 348 t€ | 130 t€ | 277 t€ | 444 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ |
| Främmande kapital | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,8 M€ |
Alla poster i bokslutet (64)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8,1 M€ | 8,0 M€ | 6,6 M€ | 7,1 M€ | 5,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 41 t€ | 59 t€ | 216 € | 40 t€ | 23 t€ |
| Material och tjänster | 5,4 M€ | -5,3 M€ | -4,5 M€ | -4,9 M€ | -3,5 M€ |
| Personalkostnader | 893 t€ | -765 t€ | -739 t€ | -751 t€ | -668 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 298 t€ | -353 t€ | -285 t€ | -312 t€ | -273 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -855 t€ | -763 t€ | -700 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 443 t€ | 644 t€ | 226 t€ | 413 t€ | 249 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -130 t€ | 204 t€ | -9 225 € | -46 t€ | -16 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 573 t€ | 848 t€ | 217 t€ | 367 t€ | 234 t€ |
| Inkomstskatt | 91 t€ | -123 t€ | -42 t€ | -74 t€ | -48 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 482 t€ | 690 t€ | 165 t€ | 293 t€ | 186 t€ |
| Bestående aktiva | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ | 1,1 M€ | 982 t€ |
| Fordringar | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,1 M€ |
| Kassa och bank | 395 t€ | 460 t€ | 260 t€ | 252 t€ | 353 t€ |
| Rörliga aktiva | 2,4 M€ | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ |
| Aktiva | 3,8 M€ | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 3,0 M€ | 2,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 977 t€ | 744 t€ |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 € | 51 t€ | 0 € | – |
| Långfristigt främmande kapital | 216 t€ | 348 t€ | 130 t€ | 277 t€ | 444 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 1,4 M€ |
| Främmande kapital | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,8 M€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 386 t€ | 426 t€ | 539 t€ | 1,1 M€ | 914 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | – | 0 € | 624 € | -624 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 232 t€ | 293 t€ | 249 t€ | 124 t€ | 48 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 298 t€ | -353 t€ | -285 t€ | -311 t€ | -273 t€ |
| Intäkter från andelar i företag inom samma koncern | 150 t€ | 200 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 72 t€ | 72 t€ | 437 t€ | 402 t€ | 232 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | – | – | – | 0 € | -3 216 € |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 502 t€ | 502 t€ | 502 t€ | 0 € | – |
| Placeringar | 502 t€ | 502 t€ | 747 t€ | 135 t€ | 0 € |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 48 t€ | 55 t€ | 20 t€ | 0 € | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,1 M€ | 659 t€ | 897 t€ | 682 t€ | 556 t€ |
| Passiva | 3,8 M€ | 3,6 M€ | 3,6 M€ | 3,0 M€ | 2,6 M€ |
| Immateriella tillgångar | 5 261 € | 2 833 € | 3 059 € | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 8 € | 157 € | 57 € | 114 € | 13 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,1 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 141 t€ | 140 t€ | 131 t€ | 139 t€ | 158 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 695 t€ | 675 t€ | 626 t€ | 0 € | – |
| Koncernbidrag | 0 € | -35 t€ | -10 t€ | 0 € | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2,6 M€ | -2,5 M€ | -2,2 M€ | -2,6 M€ | -2,8 M€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 1,6 M€ | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,0 M€ |
| Pensionskostnader | 86 t€ | -68 t€ | -125 t€ | -109 t€ | -104 t€ |
| Köp av tjänster | 2,8 M€ | -2,8 M€ | -2,2 M€ | -2,3 M€ | -690 t€ |
| Maskiner och inventarier | 889 t€ | 1,0 M€ | 849 t€ | 944 t€ | 970 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | – | – | – | 0 € | 12 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 192 t€ | 264 t€ | 0 € | 4 466 € | 31 t€ |
| Nedskrivningar av tillgångar bland bestående aktiva | – | – | 0 € | -270 € | 0 € |
| Finansiella värdepapper | – | 0 € | 15 t€ | 14 t€ | 134 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till företag inom samma koncern | 9 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 167 t€ | 91 t€ | 143 t€ | 106 t€ | 82 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 20 t€ | 0 € | – | – |
| Långfristiga leverantörsskulder | 24 t€ | 84 t€ | 130 t€ | 272 t€ | 412 t€ |
| Materiella tillgångar | 889 t€ | 1,0 M€ | 849 t€ | 944 t€ | 982 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 5 261 € | 2 833 € | 3 059 € | 0 € | – |
| Övriga lönebikostnader | 22 t€ | -22 t€ | -26 t€ | -26 t€ | -29 t€ |
| Löner och arvoden | 785 t€ | -676 t€ | -588 t€ | -617 t€ | -535 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 144 t€ | 138 t€ | 110 t€ | 66 t€ | 30 t€ |
| Övriga aktier och andelar | – | 0 € | 245 t€ | 135 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 482 t€ | 690 t€ | 165 t€ | 293 t€ | 186 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 20 t€ | -16 t€ | -10 t€ | -46 t€ | -26 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 500 t€ | 500 t€ | 500 t€ | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från företag inom samma koncern | 673 € | 205 € | 240 € | 0 € | – |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | – | 0 € | 15 t€ | 14 t€ | 134 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Adams Logistics Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen vägtransport, godstrafik (2782 företag med beskattningsbar inkomst; median 34 t€, 19 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.