Petro Logistics Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 2012. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,2 M€ ja liikevoitto -330 t€; omavaraisuusaste 88,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 959 t€ ja tuloverot 195 t€.
Espoo: 127 uutta yritystä 30 päivässä
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 12,8 M€ | 12,8 M€ | 12,4 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -90,6 % | 0,4 % | 3,0 % | – |
| Käyttökate | -371 t€ | 881 t€ | 816 t€ | 994 t€ |
| Käyttökate-% | -30,9 % | 6,9 % | 6,4 % | 8,0 % |
| Liikevoitto | -330 t€ | 853 t€ | 779 t€ | 954 t€ |
| Liikevoitto-% | -27,5 % | 6,7 % | 6,1 % | 7,7 % |
| Tilikauden tulos | 361 t€ | 777 t€ | 737 t€ | 599 t€ |
| Henkilöstökulut | -213 t€ | 628 t€ | 640 t€ | 633 t€ |
| Omavaraisuusaste | 88,4 % | 72,4 % | 80,5 % | 72,2 % |
| Quick ratio | 6,81 | 1,59 | 2,91 | 1,96 |
| Current ratio | 6,81 | 1,59 | 2,91 | 1,96 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 30,0 % | 7,7 % | 7,7 % | 11,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 13,2 % | 30,1 % | 18,1 % | 16,5 % |
| Taseen loppusumma | 3,1 M€ | 3,6 M€ | 5,1 M€ | 5,0 M€ |
| Oma pääoma | 2,7 M€ | 2,6 M€ | 4,1 M€ | 3,6 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 221 t€ | 764 t€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 12,8 M€ | 12,8 M€ | 12,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 23 t€ | 0 € | 400 € | 5 585 € |
| Materiaalit ja palvelut | 946 t€ | -11,0 M€ | -11,2 M€ | -10,6 M€ |
| Henkilöstökulut | 213 t€ | -628 t€ | -640 t€ | -633 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 42 t€ | -28 t€ | -37 t€ | -39 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 353 t€ | -258 t€ | -129 t€ | -123 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -330 t€ | 853 t€ | 779 t€ | 954 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -690 t€ | 116 t€ | 126 t€ | -147 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 361 t€ | 969 t€ | 905 t€ | 807 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -192 t€ | -168 t€ | -208 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 361 t€ | 777 t€ | 737 t€ | 599 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2,9 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ | 2,3 M€ |
| Saamiset | 20 t€ | 801 t€ | 722 t€ | 990 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 221 t€ | 764 t€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 241 t€ | 1,6 M€ | 2,9 M€ | 2,7 M€ |
| Vastaavaa | 3,1 M€ | 3,6 M€ | 5,1 M€ | 5,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 2,7 M€ | 2,6 M€ | 4,1 M€ | 3,6 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 325 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 35 t€ | 983 t€ | 986 t€ | 1,4 M€ |
| Vieras pääoma | 360 t€ | 983 t€ | 986 t€ | 1,4 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,2 M€ | 12,8 M€ | 12,8 M€ | 12,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 23 t€ | 0 € | 400 € | 5 585 € |
| Materiaalit ja palvelut | 946 t€ | -11,0 M€ | -11,2 M€ | -10,6 M€ |
| Henkilöstökulut | 213 t€ | -628 t€ | -640 t€ | -633 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 42 t€ | -28 t€ | -37 t€ | -39 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 353 t€ | -258 t€ | -129 t€ | -123 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -330 t€ | 853 t€ | 779 t€ | 954 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -690 t€ | 116 t€ | 126 t€ | -147 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 361 t€ | 969 t€ | 905 t€ | 807 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -192 t€ | -168 t€ | -208 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 361 t€ | 777 t€ | 737 t€ | 599 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 2,9 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ | 2,3 M€ |
| Saamiset | 20 t€ | 801 t€ | 722 t€ | 990 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 221 t€ | 764 t€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 241 t€ | 1,6 M€ | 2,9 M€ | 2,7 M€ |
| Vastaavaa | 3,1 M€ | 3,6 M€ | 5,1 M€ | 5,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Oma pääoma | 2,7 M€ | 2,6 M€ | 4,1 M€ | 3,6 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 325 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 35 t€ | 983 t€ | 986 t€ | 1,4 M€ |
| Vieras pääoma | 360 t€ | 983 t€ | 986 t€ | 1,4 M€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 4 649 € | 838 t€ | 813 t€ | 1,2 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 20 t€ | 31 t€ | 13 t€ | 1 033 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 42 t€ | -28 t€ | -37 t€ | -39 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 3 991 € | -10 t€ | 64 t€ | -217 t€ |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 0 € | 386 t€ | 386 t€ | 386 t€ |
| Sijoitukset | 2,7 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 2,2 M€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 2,4 M€ | 1,8 M€ | 3,3 M€ | 3,0 M€ |
| Vastattavaa | 3,1 M€ | 3,6 M€ | 5,1 M€ | 5,0 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 100 t€ | 101 t€ | 60 t€ | 70 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 20 t€ | 801 t€ | 722 t€ | 990 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 21 t€ | 70 t€ | 93 t€ | 124 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 177 t€ | -2,0 M€ | -2,1 M€ | -51 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 763 t€ | 702 t€ | 981 t€ |
| Eläkekulut | 35 t€ | -99 t€ | -113 t€ | -92 t€ |
| Palvelujen ostot | 769 t€ | -9,0 M€ | -9,1 M€ | -10,6 M€ |
| Koneet ja kalusto | 125 t€ | 84 t€ | 112 t€ | 118 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 325 t€ | 0 € | – | – |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 1,8 M€ | 997 t€ | 1,2 M€ | 1,8 M€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 9 693 € | 75 t€ | 80 t€ | 91 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 602 t€ | 25 t€ | 0 € | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 125 t€ | 84 t€ | 112 t€ | 118 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 18 t€ | -23 t€ | -24 t€ | -19 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 160 t€ | -506 t€ | -503 t€ | -522 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 38 € | 5 824 € | 8 087 € | 8 087 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 977 t€ | 530 t€ | 488 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 361 t€ | 777 t€ | 737 t€ | 599 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 7 979 € | -8 € | -138 € | -248 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot saman konsernin yrityksiltä | – | 0 € | 2 061 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Petro Logistics Oy kuuluu toimialaluokassa tieliikenteen tavarankuljetus ylimpään 10 %:iin (2782 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 34 t€, 28-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.