Petro Logistics Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 2012. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,2 M€ och rörelseresultatet -330 t€; soliditet 88,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 959 t€ och inkomstskatterna 195 t€.
Esbo: 127 nya företag på 30 dagar
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 12,8 M€ | 12,8 M€ | 12,4 M€ |
| Förändring i omsättning | -90,6 % | 0,4 % | 3,0 % | – |
| Rörelsebidrag | -371 t€ | 881 t€ | 816 t€ | 994 t€ |
| Rörelsebidrag % | -30,9 % | 6,9 % | 6,4 % | 8,0 % |
| Rörelseresultat | -330 t€ | 853 t€ | 779 t€ | 954 t€ |
| Rörelsemarginal | -27,5 % | 6,7 % | 6,1 % | 7,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 361 t€ | 777 t€ | 737 t€ | 599 t€ |
| Personalkostnader | -213 t€ | 628 t€ | 640 t€ | 633 t€ |
| Soliditet | 88,4 % | 72,4 % | 80,5 % | 72,2 % |
| Kassalikviditet | 6,81 | 1,59 | 2,91 | 1,96 |
| Current ratio | 6,81 | 1,59 | 2,91 | 1,96 |
| Relativ skuldsättning | 30,0 % | 7,7 % | 7,7 % | 11,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,2 % | 30,1 % | 18,1 % | 16,5 % |
| Balansomslutning | 3,1 M€ | 3,6 M€ | 5,1 M€ | 5,0 M€ |
| Eget kapital | 2,7 M€ | 2,6 M€ | 4,1 M€ | 3,6 M€ |
| Kassa och bank | 221 t€ | 764 t€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 12,8 M€ | 12,8 M€ | 12,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 23 t€ | 0 € | 400 € | 5 585 € |
| Material och tjänster | 946 t€ | -11,0 M€ | -11,2 M€ | -10,6 M€ |
| Personalkostnader | 213 t€ | -628 t€ | -640 t€ | -633 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 42 t€ | -28 t€ | -37 t€ | -39 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 353 t€ | -258 t€ | -129 t€ | -123 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -330 t€ | 853 t€ | 779 t€ | 954 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -690 t€ | 116 t€ | 126 t€ | -147 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 361 t€ | 969 t€ | 905 t€ | 807 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -192 t€ | -168 t€ | -208 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 361 t€ | 777 t€ | 737 t€ | 599 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,9 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ | 2,3 M€ |
| Fordringar | 20 t€ | 801 t€ | 722 t€ | 990 t€ |
| Kassa och bank | 221 t€ | 764 t€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ |
| Rörliga aktiva | 241 t€ | 1,6 M€ | 2,9 M€ | 2,7 M€ |
| Aktiva | 3,1 M€ | 3,6 M€ | 5,1 M€ | 5,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 2,7 M€ | 2,6 M€ | 4,1 M€ | 3,6 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 325 t€ | 0 € | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 35 t€ | 983 t€ | 986 t€ | 1,4 M€ |
| Främmande kapital | 360 t€ | 983 t€ | 986 t€ | 1,4 M€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 12,8 M€ | 12,8 M€ | 12,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 23 t€ | 0 € | 400 € | 5 585 € |
| Material och tjänster | 946 t€ | -11,0 M€ | -11,2 M€ | -10,6 M€ |
| Personalkostnader | 213 t€ | -628 t€ | -640 t€ | -633 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 42 t€ | -28 t€ | -37 t€ | -39 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 353 t€ | -258 t€ | -129 t€ | -123 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -330 t€ | 853 t€ | 779 t€ | 954 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -690 t€ | 116 t€ | 126 t€ | -147 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 361 t€ | 969 t€ | 905 t€ | 807 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -192 t€ | -168 t€ | -208 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 361 t€ | 777 t€ | 737 t€ | 599 t€ |
| Bestående aktiva | 2,9 M€ | 2,0 M€ | 2,2 M€ | 2,3 M€ |
| Fordringar | 20 t€ | 801 t€ | 722 t€ | 990 t€ |
| Kassa och bank | 221 t€ | 764 t€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ |
| Rörliga aktiva | 241 t€ | 1,6 M€ | 2,9 M€ | 2,7 M€ |
| Aktiva | 3,1 M€ | 3,6 M€ | 5,1 M€ | 5,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 2,7 M€ | 2,6 M€ | 4,1 M€ | 3,6 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 325 t€ | 0 € | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 35 t€ | 983 t€ | 986 t€ | 1,4 M€ |
| Främmande kapital | 360 t€ | 983 t€ | 986 t€ | 1,4 M€ |
| Köp av tjänster | 769 t€ | -9,0 M€ | -9,1 M€ | -10,6 M€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 3 991 € | -10 t€ | 64 t€ | -217 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 2,4 M€ | 1,8 M€ | 3,3 M€ | 3,0 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 9 693 € | 75 t€ | 80 t€ | 91 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 361 t€ | 777 t€ | 737 t€ | 599 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 38 € | 5 824 € | 8 087 € | 8 087 € |
| Avskrivningar enligt plan | 42 t€ | -28 t€ | -37 t€ | -39 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 4 649 € | 838 t€ | 813 t€ | 1,2 M€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 602 t€ | 25 t€ | 0 € | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | 177 t€ | -2,0 M€ | -2,1 M€ | -51 t€ |
| Löner och arvoden | 160 t€ | -506 t€ | -503 t€ | -522 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 763 t€ | 702 t€ | 981 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 7 979 € | -8 € | -138 € | -248 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 100 t€ | 101 t€ | 60 t€ | 70 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 18 t€ | -23 t€ | -24 t€ | -19 t€ |
| Materiella tillgångar | 125 t€ | 84 t€ | 112 t€ | 118 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | 1,8 M€ | 997 t€ | 1,2 M€ | 1,8 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 21 t€ | 70 t€ | 93 t€ | 124 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från företag inom samma koncern | – | 0 € | 2 061 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 20 t€ | 801 t€ | 722 t€ | 990 t€ |
| Pensionskostnader | 35 t€ | -99 t€ | -113 t€ | -92 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 325 t€ | 0 € | – | – |
| Maskiner och inventarier | 125 t€ | 84 t€ | 112 t€ | 118 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 977 t€ | 530 t€ | 488 t€ | 0 € |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 0 € | 386 t€ | 386 t€ | 386 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 20 t€ | 31 t€ | 13 t€ | 1 033 € |
| Placeringar | 2,7 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 2,2 M€ |
| Passiva | 3,1 M€ | 3,6 M€ | 5,1 M€ | 5,0 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Petro Logistics Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen vägtransport, godstrafik (2782 företag med beskattningsbar inkomst; median 34 t€, 28 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.