Savon LVI-Eristys Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kuopio, rekisteröity vuonna 2012. Tilikaudella, joka päättyi 31.7.2024, liikevoitto 2 543 €. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1 198 € ja tuloverot 240 €.
Kuopio: 21 uutta yritystä 30 päivässä
- Katilia OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
- Luona filter OyMuu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa
- Universal Export Staff OyTyövoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | 31.7.2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -28,7 % | -13,4 % | 20,7 % | -24,8 % | – |
| Bruttotulos | 182 t€ | 255 t€ | 295 t€ | 244 t€ | 325 t€ |
| Käyttökate | 5 855 € | 20 t€ | 59 t€ | 59 t€ | 44 t€ |
| Liikevoitto | 2 543 € | 16 t€ | 46 t€ | 51 t€ | 33 t€ |
| Tilikauden tulos | 958 € | 11 t€ | 34 t€ | 40 t€ | 25 t€ |
| Henkilöstökulut | 136 t€ | 185 t€ | 185 t€ | 147 t€ | 244 t€ |
| Taseen loppusumma | 205 t€ | 157 t€ | 303 t€ | 296 t€ | 388 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 336 € | 11 t€ | 53 t€ | 100 t€ | 72 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | 31.7.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 182 t€ | 255 t€ | 295 t€ | 244 t€ | 325 t€ |
| Henkilöstökulut | -136 t€ | -185 t€ | -185 t€ | -147 t€ | -244 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -3 312 € | -4 416 € | -13 t€ | -7 303 € | -11 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -40 t€ | -51 t€ | -52 t€ | -38 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 2 543 € | 16 t€ | 46 t€ | 51 t€ | 33 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 345 € | -1 723 € | -3 091 € | -1 435 € | -1 335 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 198 € | 14 t€ | 43 t€ | 50 t€ | 31 t€ |
| Tuloverot | -240 € | -2 827 € | -8 603 € | -10 t€ | -6 263 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 958 € | 11 t€ | 34 t€ | 40 t€ | 25 t€ |
Tase
| 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | 31.7.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | – | – | – | 75 t€ | 85 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 112 t€ | 65 t€ | 124 t€ | 90 t€ | 213 t€ |
| Saamiset | 22 t€ | 14 t€ | 36 t€ | 31 t€ | 19 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 336 € | 11 t€ | 53 t€ | 100 t€ | 72 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | – | – | – | 221 t€ | 303 t€ |
| Vastaavaa | 205 t€ | 157 t€ | 303 t€ | 296 t€ | 388 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (24)
| 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | 31.7.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 182 t€ | 255 t€ | 295 t€ | 244 t€ | 325 t€ |
| Henkilöstökulut | -136 t€ | -185 t€ | -185 t€ | -147 t€ | -244 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -3 312 € | -4 416 € | -13 t€ | -7 303 € | -11 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -40 t€ | -51 t€ | -52 t€ | -38 t€ | -37 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 2 543 € | 16 t€ | 46 t€ | 51 t€ | 33 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 345 € | -1 723 € | -3 091 € | -1 435 € | -1 335 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 198 € | 14 t€ | 43 t€ | 50 t€ | 31 t€ |
| Tuloverot | -240 € | -2 827 € | -8 603 € | -10 t€ | -6 263 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 958 € | 11 t€ | 34 t€ | 40 t€ | 25 t€ |
| Pysyvät vastaavat | – | – | – | 75 t€ | 85 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 112 t€ | 65 t€ | 124 t€ | 90 t€ | 213 t€ |
| Saamiset | 22 t€ | 14 t€ | 36 t€ | 31 t€ | 19 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 336 € | 11 t€ | 53 t€ | 100 t€ | 72 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | – | – | – | 221 t€ | 303 t€ |
| Vastaavaa | 205 t€ | 157 t€ | 303 t€ | 296 t€ | 388 t€ |
| Sijoitukset | 53 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 53 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -1 345 € | -1 723 € | -3 091 € | -1 447 € | -1 336 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 9 935 € | 13 t€ | 38 t€ | 22 t€ | 33 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -105 t€ | -146 t€ | -146 t€ | -121 t€ | -203 t€ |
| Vastattavaa | 205 t€ | 157 t€ | 303 t€ | 296 t€ | 388 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | – | 0 € | 12 € | 1 € |
| Muut henkilösivukulut | -7 944 € | -11 t€ | -10 t€ | -7 706 € | -9 761 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -3 312 € | -4 416 € | -13 t€ | -7 303 € | -11 t€ |
| Eläkekulut | -24 t€ | -28 t€ | -28 t€ | -18 t€ | -32 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Savon LVI-Eristys Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta pienempään puoliskoon (1418 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.