Savon LVI-Eristys Oy är ett aktiebolag med hemort i Kuopio, registrerat år 2012. Under räkenskapsperioden som slutade 31.7.2024 rörelseresultatet 2 543 €. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1 198 € och inkomstskatterna 240 €.
Kuopio: 21 nya företag på 30 dagar
- Katilia OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
- Luona filter OyMuu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa
- Universal Export Staff OyTyövoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | 31.7.2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -28,7 % | -13,4 % | 20,7 % | -24,8 % | – |
| Bruttoresultat | 182 t€ | 255 t€ | 295 t€ | 244 t€ | 325 t€ |
| Rörelsebidrag | 5 855 € | 20 t€ | 59 t€ | 59 t€ | 44 t€ |
| Rörelseresultat | 2 543 € | 16 t€ | 46 t€ | 51 t€ | 33 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 958 € | 11 t€ | 34 t€ | 40 t€ | 25 t€ |
| Personalkostnader | 136 t€ | 185 t€ | 185 t€ | 147 t€ | 244 t€ |
| Balansomslutning | 205 t€ | 157 t€ | 303 t€ | 296 t€ | 388 t€ |
| Kassa och bank | 8 336 € | 11 t€ | 53 t€ | 100 t€ | 72 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | 31.7.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 182 t€ | 255 t€ | 295 t€ | 244 t€ | 325 t€ |
| Personalkostnader | -136 t€ | -185 t€ | -185 t€ | -147 t€ | -244 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -3 312 € | -4 416 € | -13 t€ | -7 303 € | -11 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -40 t€ | -51 t€ | -52 t€ | -38 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 2 543 € | 16 t€ | 46 t€ | 51 t€ | 33 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 345 € | -1 723 € | -3 091 € | -1 435 € | -1 335 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 198 € | 14 t€ | 43 t€ | 50 t€ | 31 t€ |
| Inkomstskatt | -240 € | -2 827 € | -8 603 € | -10 t€ | -6 263 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 958 € | 11 t€ | 34 t€ | 40 t€ | 25 t€ |
Balansräkning
| 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | 31.7.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | – | – | – | 75 t€ | 85 t€ |
| Omsättningstillgångar | 112 t€ | 65 t€ | 124 t€ | 90 t€ | 213 t€ |
| Fordringar | 22 t€ | 14 t€ | 36 t€ | 31 t€ | 19 t€ |
| Kassa och bank | 8 336 € | 11 t€ | 53 t€ | 100 t€ | 72 t€ |
| Rörliga aktiva | – | – | – | 221 t€ | 303 t€ |
| Aktiva | 205 t€ | 157 t€ | 303 t€ | 296 t€ | 388 t€ |
Alla poster i bokslutet (24)
| 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | 31.7.2021 | 31.7.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 182 t€ | 255 t€ | 295 t€ | 244 t€ | 325 t€ |
| Personalkostnader | -136 t€ | -185 t€ | -185 t€ | -147 t€ | -244 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -3 312 € | -4 416 € | -13 t€ | -7 303 € | -11 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -40 t€ | -51 t€ | -52 t€ | -38 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 2 543 € | 16 t€ | 46 t€ | 51 t€ | 33 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 345 € | -1 723 € | -3 091 € | -1 435 € | -1 335 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 198 € | 14 t€ | 43 t€ | 50 t€ | 31 t€ |
| Inkomstskatt | -240 € | -2 827 € | -8 603 € | -10 t€ | -6 263 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 958 € | 11 t€ | 34 t€ | 40 t€ | 25 t€ |
| Bestående aktiva | – | – | – | 75 t€ | 85 t€ |
| Omsättningstillgångar | 112 t€ | 65 t€ | 124 t€ | 90 t€ | 213 t€ |
| Fordringar | 22 t€ | 14 t€ | 36 t€ | 31 t€ | 19 t€ |
| Kassa och bank | 8 336 € | 11 t€ | 53 t€ | 100 t€ | 72 t€ |
| Rörliga aktiva | – | – | – | 221 t€ | 303 t€ |
| Aktiva | 205 t€ | 157 t€ | 303 t€ | 296 t€ | 388 t€ |
| Placeringar | 53 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 53 t€ | 53 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -1 345 € | -1 723 € | -3 091 € | -1 447 € | -1 336 € |
| Materiella tillgångar | 9 935 € | 13 t€ | 38 t€ | 22 t€ | 33 t€ |
| Löner och arvoden | -105 t€ | -146 t€ | -146 t€ | -121 t€ | -203 t€ |
| Passiva | 205 t€ | 157 t€ | 303 t€ | 296 t€ | 388 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | – | 0 € | 12 € | 1 € |
| Övriga lönebikostnader | -7 944 € | -11 t€ | -10 t€ | -7 706 € | -9 761 € |
| Avskrivningar enligt plan | -3 312 € | -4 416 € | -13 t€ | -7 303 € | -11 t€ |
| Pensionskostnader | -24 t€ | -28 t€ | -28 t€ | -18 t€ | -32 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Savon LVI-Eristys Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig diverse specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet som inte klassificerats på annat håll (1418 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.