EJ-Tarhat Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Soini, rekisteröity vuonna 2012. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,8 M€ ja liikevoitto 234 t€; omavaraisuusaste 43,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 57 t€ ja tuloverot 12 t€. Se on voittanut 1 julkista hankintaa EU:n hankintailmoituksissa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 6,8 % | -4,1 % | – |
| Käyttökate | 148 t€ | 151 t€ | 111 t€ |
| Käyttökate-% | 8,2 % | 8,9 % | 6,3 % |
| Liikevoitto | 234 t€ | 75 t€ | 50 t€ |
| Liikevoitto-% | 12,9 % | 4,4 % | 2,9 % |
| Tilikauden tulos | 175 t€ | 44 t€ | 27 t€ |
| Henkilöstökulut | -547 t€ | 631 t€ | 652 t€ |
| Omavaraisuusaste | 43,1 % | 30,5 % | 31,7 % |
| Quick ratio | 0,77 | 0,37 | 0,89 |
| Current ratio | 1,07 | 0,76 | 1,11 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 33,7 % | 42,7 % | 36,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 37,9 % | 13,9 % | 9,0 % |
| Taseen loppusumma | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 943 t€ |
| Oma pääoma | 461 t€ | 317 t€ | 299 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 71 t€ | 16 t€ | 69 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 212 t€ | 227 t€ | 211 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 637 t€ | -562 t€ | -539 t€ |
| Henkilöstökulut | 547 t€ | -631 t€ | -652 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 85 t€ | -76 t€ | -61 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 516 t€ | -575 t€ | -672 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 234 t€ | 75 t€ | 50 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 14 t€ | -19 t€ | -17 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 220 t€ | 56 t€ | 34 t€ |
| Tuloverot | 45 t€ | -12 t€ | -6 883 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 175 t€ | 44 t€ | 27 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 604 t€ | 654 t€ | 453 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 129 t€ | 198 t€ | 98 t€ |
| Saamiset | 266 t€ | 172 t€ | 324 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 71 t€ | 16 t€ | 69 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 467 t€ | 386 t€ | 491 t€ |
| Vastaavaa | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 943 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 461 t€ | 317 t€ | 299 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 173 t€ | 216 t€ | 204 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 436 t€ | 507 t€ | 440 t€ |
| Vieras pääoma | 609 t€ | 723 t€ | 644 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 212 t€ | 227 t€ | 211 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 637 t€ | -562 t€ | -539 t€ |
| Henkilöstökulut | 547 t€ | -631 t€ | -652 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 85 t€ | -76 t€ | -61 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 516 t€ | -575 t€ | -672 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 234 t€ | 75 t€ | 50 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 14 t€ | -19 t€ | -17 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 220 t€ | 56 t€ | 34 t€ |
| Tuloverot | 45 t€ | -12 t€ | -6 883 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 175 t€ | 44 t€ | 27 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 604 t€ | 654 t€ | 453 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 129 t€ | 198 t€ | 98 t€ |
| Saamiset | 266 t€ | 172 t€ | 324 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 71 t€ | 16 t€ | 69 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 467 t€ | 386 t€ | 491 t€ |
| Vastaavaa | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 943 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 461 t€ | 317 t€ | 299 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 173 t€ | 216 t€ | 204 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 436 t€ | 507 t€ | 440 t€ |
| Vieras pääoma | 609 t€ | 723 t€ | 644 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 367 t€ | 310 t€ | 297 t€ |
| Sijoitukset | 19 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 13 t€ | 31 t€ | 35 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 67 t€ | 26 t€ | 37 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 5 769 € | 0 € | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 284 t€ | 271 t€ | 270 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 30 t€ | 0 € | 49 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 80 t€ | 393 t€ | 265 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 222 t€ | 140 t€ | 238 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 553 t€ | -648 t€ | -453 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 175 t€ | 44 t€ | 27 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 266 t€ | 172 t€ | 324 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 14 t€ | -19 t€ | -17 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 579 t€ | 654 t€ | 453 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 129 t€ | 198 t€ | 98 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 450 t€ | -528 t€ | -533 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 76 t€ | 44 t€ | 39 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 5 769 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 1 599 € | 1 599 € | 1 599 € |
| Vastattavaa | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 943 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 425 € | 229 € | 38 € |
| Muut henkilösivukulut | 17 t€ | -15 t€ | -29 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 173 t€ | 216 t€ | 204 t€ |
| Koneet ja kalusto | 164 t€ | 298 t€ | 109 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 85 t€ | -76 t€ | -61 t€ |
| Palvelujen ostot | 15 t€ | -14 t€ | -56 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 48 t€ | 47 t€ | 46 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 213 t€ | 43 t€ | 99 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 69 t€ | 100 t€ | -30 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 19 t€ | 0 € | – |
| Eläkekulut | 81 t€ | -88 t€ | -90 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna EJ-Tarhat Oy kuuluu toimialaluokassa kukkien ja koristekasvien viljely suurempaan puoliskoon (51 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 44 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Voitetut julkiset hankinnat
- Ryhmäkasvit hautausmaalleTampereen ev.lut. seurakuntayhtymä270 t€