EJ-Tarhat Oy är ett aktiebolag med hemort i Soini, registrerat år 2012. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,8 M€ och rörelseresultatet 234 t€; soliditet 43,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 57 t€ och inkomstskatterna 12 t€. Det har vunnit 1 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Förändring i omsättning | 6,8 % | -4,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 148 t€ | 151 t€ | 111 t€ |
| Rörelsebidrag % | 8,2 % | 8,9 % | 6,3 % |
| Rörelseresultat | 234 t€ | 75 t€ | 50 t€ |
| Rörelsemarginal | 12,9 % | 4,4 % | 2,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 175 t€ | 44 t€ | 27 t€ |
| Personalkostnader | -547 t€ | 631 t€ | 652 t€ |
| Soliditet | 43,1 % | 30,5 % | 31,7 % |
| Kassalikviditet | 0,77 | 0,37 | 0,89 |
| Current ratio | 1,07 | 0,76 | 1,11 |
| Relativ skuldsättning | 33,7 % | 42,7 % | 36,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 37,9 % | 13,9 % | 9,0 % |
| Balansomslutning | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 943 t€ |
| Eget kapital | 461 t€ | 317 t€ | 299 t€ |
| Kassa och bank | 71 t€ | 16 t€ | 69 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 212 t€ | 227 t€ | 211 t€ |
| Material och tjänster | 637 t€ | -562 t€ | -539 t€ |
| Personalkostnader | 547 t€ | -631 t€ | -652 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 85 t€ | -76 t€ | -61 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 516 t€ | -575 t€ | -672 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 234 t€ | 75 t€ | 50 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 14 t€ | -19 t€ | -17 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 220 t€ | 56 t€ | 34 t€ |
| Inkomstskatt | 45 t€ | -12 t€ | -6 883 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 175 t€ | 44 t€ | 27 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 604 t€ | 654 t€ | 453 t€ |
| Omsättningstillgångar | 129 t€ | 198 t€ | 98 t€ |
| Fordringar | 266 t€ | 172 t€ | 324 t€ |
| Kassa och bank | 71 t€ | 16 t€ | 69 t€ |
| Rörliga aktiva | 467 t€ | 386 t€ | 491 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 943 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 461 t€ | 317 t€ | 299 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 173 t€ | 216 t€ | 204 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 436 t€ | 507 t€ | 440 t€ |
| Främmande kapital | 609 t€ | 723 t€ | 644 t€ |
Alla poster i bokslutet (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 212 t€ | 227 t€ | 211 t€ |
| Material och tjänster | 637 t€ | -562 t€ | -539 t€ |
| Personalkostnader | 547 t€ | -631 t€ | -652 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 85 t€ | -76 t€ | -61 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 516 t€ | -575 t€ | -672 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 234 t€ | 75 t€ | 50 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 14 t€ | -19 t€ | -17 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 220 t€ | 56 t€ | 34 t€ |
| Inkomstskatt | 45 t€ | -12 t€ | -6 883 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 175 t€ | 44 t€ | 27 t€ |
| Bestående aktiva | 604 t€ | 654 t€ | 453 t€ |
| Omsättningstillgångar | 129 t€ | 198 t€ | 98 t€ |
| Fordringar | 266 t€ | 172 t€ | 324 t€ |
| Kassa och bank | 71 t€ | 16 t€ | 69 t€ |
| Rörliga aktiva | 467 t€ | 386 t€ | 491 t€ |
| Aktiva | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 943 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 461 t€ | 317 t€ | 299 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 173 t€ | 216 t€ | 204 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 436 t€ | 507 t€ | 440 t€ |
| Främmande kapital | 609 t€ | 723 t€ | 644 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 367 t€ | 310 t€ | 297 t€ |
| Placeringar | 19 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga fordringar | 13 t€ | 31 t€ | 35 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 67 t€ | 26 t€ | 37 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 5 769 € | 0 € | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 284 t€ | 271 t€ | 270 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 30 t€ | 0 € | 49 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 80 t€ | 393 t€ | 265 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 222 t€ | 140 t€ | 238 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 553 t€ | -648 t€ | -453 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 175 t€ | 44 t€ | 27 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 266 t€ | 172 t€ | 324 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 14 t€ | -19 t€ | -17 t€ |
| Materiella tillgångar | 579 t€ | 654 t€ | 453 t€ |
| Material och förnödenheter | 129 t€ | 198 t€ | 98 t€ |
| Löner och arvoden | 450 t€ | -528 t€ | -533 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 76 t€ | 44 t€ | 39 t€ |
| Immateriella tillgångar | 5 769 € | 0 € | – |
| Kortfristiga lånefordringar | 1 599 € | 1 599 € | 1 599 € |
| Passiva | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 943 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 425 € | 229 € | 38 € |
| Övriga lönebikostnader | 17 t€ | -15 t€ | -29 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 173 t€ | 216 t€ | 204 t€ |
| Maskiner och inventarier | 164 t€ | 298 t€ | 109 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 85 t€ | -76 t€ | -61 t€ |
| Köp av tjänster | 15 t€ | -14 t€ | -56 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 48 t€ | 47 t€ | 46 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 213 t€ | 43 t€ | 99 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 69 t€ | 100 t€ | -30 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 19 t€ | 0 € | – |
| Pensionskostnader | 81 t€ | -88 t€ | -90 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör EJ-Tarhat Oy till den övre halvan inom näringsgrenen odling av blommor och prydnadsväxter (51 företag med beskattningsbar inkomst; median 44 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Vunna offentliga upphandlingar
- Ryhmäkasvit hautausmaalleTampereen ev.lut. seurakuntayhtymä270 t€