Nestor Truck Service Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Nurmijärvi, rekisteröity vuonna 2012. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 1,1 M€ ja liikevoitto 99 t€; omavaraisuusaste 58,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 97 t€ ja tuloverot 20 t€.
Nurmijärvi: 15 uutta yritystä 30 päivässä
- Lumentec OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Nurmijärven Onnenkimpale ryMuualla luokittelematon muu monenlainen sosiaalihuollon avopalvelutoiminta
- Tanmore OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.8.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 1 000 t€ | 1,1 M€ | 298 t€ | 385 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 5,9 % | -6,8 % | 259,5 % | -22,6 % | – |
| Käyttökate | 113 t€ | 74 t€ | 37 t€ | 5 524 € | 47 t€ |
| Käyttökate-% | 10,7 % | 7,4 % | 3,4 % | 1,9 % | 12,3 % |
| Liikevoitto | 99 t€ | 62 t€ | 24 t€ | 5 524 € | 38 t€ |
| Liikevoitto-% | 9,3 % | 6,2 % | 2,3 % | 1,9 % | 9,8 % |
| Tilikauden tulos | 78 t€ | 60 t€ | 4 770 € | -2 385 € | 37 t€ |
| Henkilöstökulut | 330 t€ | 316 t€ | 332 t€ | 77 t€ | 120 t€ |
| Omavaraisuusaste | 58,9 % | 33,8 % | 1,1 % | -1,4 % | 0,0 % |
| Quick ratio | 1,95 | 1,53 | 1,01 | 1,25 | 1,56 |
| Current ratio | 2,11 | 1,60 | 1,10 | 1,31 | 1,66 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 8,9 % | 12,1 % | 20,6 % | 59,0 % | 45,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 57,8 % | 96,2 % | 200,0 % | – | – |
| Taseen loppusumma | 229 t€ | 183 t€ | 224 t€ | 174 t€ | 175 t€ |
| Oma pääoma | 135 t€ | 62 t€ | 2 385 € | -2 385 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 134 t€ | 53 t€ | 95 t€ | 56 t€ | 66 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 1 000 t€ | 1,1 M€ | 298 t€ | 385 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 5 673 € | 2 047 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | -425 t€ | -436 t€ | -502 t€ | -125 t€ | -141 t€ |
| Henkilöstökulut | -330 t€ | -316 t€ | -332 t€ | -77 t€ | -120 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -15 t€ | -12 t€ | -13 t€ | 0 € | -9 389 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -197 t€ | -167 t€ | -207 t€ | -91 t€ | -78 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 99 t€ | 62 t€ | 24 t€ | 5 524 € | 38 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 087 € | -9 136 € | -4 642 € | -186 € | -329 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 98 t€ | 53 t€ | 20 t€ | 5 339 € | 37 t€ |
| Tuloverot | -20 t€ | 6 285 € | -15 t€ | -7 724 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 78 t€ | 60 t€ | 4 770 € | -2 385 € | 37 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 45 t€ | 36 t€ | 38 t€ | 31 t€ | 28 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 14 t€ | 6 366 € | 15 t€ | 6 532 € | 8 644 € |
| Saamiset | 37 t€ | 88 t€ | 76 t€ | 81 t€ | 72 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 134 t€ | 53 t€ | 95 t€ | 56 t€ | 66 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 185 t€ | 148 t€ | 185 t€ | 143 t€ | 147 t€ |
| Vastaavaa | 229 t€ | 183 t€ | 224 t€ | 174 t€ | 175 t€ |
| Oma pääoma | 135 t€ | 62 t€ | 2 385 € | -2 385 € | 0 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 6 611 € | 29 t€ | 53 t€ | 67 t€ | 86 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 87 t€ | 92 t€ | 168 t€ | 109 t€ | 89 t€ |
| Vieras pääoma | 94 t€ | 121 t€ | 221 t€ | 176 t€ | 175 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,1 M€ | 1 000 t€ | 1,1 M€ | 298 t€ | 385 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 5 673 € | 2 047 € | 0 € | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | -425 t€ | -436 t€ | -502 t€ | -125 t€ | -141 t€ |
| Henkilöstökulut | -330 t€ | -316 t€ | -332 t€ | -77 t€ | -120 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -15 t€ | -12 t€ | -13 t€ | 0 € | -9 389 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -197 t€ | -167 t€ | -207 t€ | -91 t€ | -78 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 99 t€ | 62 t€ | 24 t€ | 5 524 € | 38 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 087 € | -9 136 € | -4 642 € | -186 € | -329 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 98 t€ | 53 t€ | 20 t€ | 5 339 € | 37 t€ |
| Tuloverot | -20 t€ | 6 285 € | -15 t€ | -7 724 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 78 t€ | 60 t€ | 4 770 € | -2 385 € | 37 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 45 t€ | 36 t€ | 38 t€ | 31 t€ | 28 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 14 t€ | 6 366 € | 15 t€ | 6 532 € | 8 644 € |
| Saamiset | 37 t€ | 88 t€ | 76 t€ | 81 t€ | 72 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 134 t€ | 53 t€ | 95 t€ | 56 t€ | 66 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 185 t€ | 148 t€ | 185 t€ | 143 t€ | 147 t€ |
| Vastaavaa | 229 t€ | 183 t€ | 224 t€ | 174 t€ | 175 t€ |
| Oma pääoma | 135 t€ | 62 t€ | 2 385 € | -2 385 € | 0 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 6 611 € | 29 t€ | 53 t€ | 67 t€ | 86 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 87 t€ | 92 t€ | 168 t€ | 109 t€ | 89 t€ |
| Vieras pääoma | 94 t€ | 121 t€ | 221 t€ | 176 t€ | 175 t€ |
| Valmiit tuotteet | – | 0 € | 5 766 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 182 € | 1 130 € | 1 130 € | 1 130 € | 1 130 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 30 t€ | 25 t€ | 46 t€ | 21 t€ | 18 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | 509 € | -8 804 € | 5 766 € | 0 € | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 57 t€ | 2 385 € | -2 385 € | 0 € | 9 840 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 7 904 € | 17 t€ | 2 995 € | 4 720 € | 6 290 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 5 872 € | 0 € | – | – | – |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 5 872 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 11 t€ | 24 t€ | 34 t€ | 25 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 21 t€ | 70 t€ | 72 t€ | 75 t€ | 63 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -392 t€ | -415 t€ | -476 t€ | -110 t€ | -140 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 78 t€ | 60 t€ | 4 770 € | -2 385 € | 37 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 31 t€ | 88 t€ | 76 t€ | 81 t€ | 72 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -1 457 € | -9 136 € | -4 642 € | -186 € | -330 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 45 t€ | 36 t€ | 38 t€ | 31 t€ | 28 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 13 t€ | 5 540 € | 5 038 € | 3 454 € | 7 572 € |
| Palkat ja palkkiot | -264 t€ | -250 t€ | -266 t€ | -64 t€ | -104 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 46 t€ | 43 t€ | 82 t€ | 62 t€ | 44 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 969 € | 0 € | – | 0 € | 1 000 € |
| Vastattavaa | 229 t€ | 183 t€ | 224 t€ | 174 t€ | 175 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 370 € | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | -17 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -1 884 € | -3 479 € |
| Koneet ja kalusto | 45 t€ | 36 t€ | 38 t€ | 31 t€ | 28 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -15 t€ | -12 t€ | -13 t€ | 0 € | -9 389 € |
| Keskeneräiset tuotteet | 1 335 € | 826 € | 3 864 € | 3 078 € | 1 072 € |
| Palvelujen ostot | -41 t€ | -22 t€ | -28 t€ | -13 t€ | -9 256 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 7 201 € | 502 € | 2 370 € | -2 112 € | 8 644 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 7 015 € | 0 € | – |
| Eläkekulut | -50 t€ | -53 t€ | -52 t€ | -11 t€ | -12 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 6 611 € | 29 t€ | 53 t€ | 67 t€ | 86 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Nestor Truck Service Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus ylimpään neljännekseen (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 4,9-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.