Nestor Truck Service Oy är ett aktiebolag med hemort i Nurmijärvi, registrerat år 2012. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 1,1 M€ och rörelseresultatet 99 t€; soliditet 58,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 97 t€ och inkomstskatterna 20 t€.
Nurmijärvi: 15 nya företag på 30 dagar
- Lumentec OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Nurmijärven Onnenkimpale ryMuualla luokittelematon muu monenlainen sosiaalihuollon avopalvelutoiminta
- Tanmore OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.8.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1 000 t€ | 1,1 M€ | 298 t€ | 385 t€ |
| Förändring i omsättning | 5,9 % | -6,8 % | 259,5 % | -22,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 113 t€ | 74 t€ | 37 t€ | 5 524 € | 47 t€ |
| Rörelsebidrag % | 10,7 % | 7,4 % | 3,4 % | 1,9 % | 12,3 % |
| Rörelseresultat | 99 t€ | 62 t€ | 24 t€ | 5 524 € | 38 t€ |
| Rörelsemarginal | 9,3 % | 6,2 % | 2,3 % | 1,9 % | 9,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 78 t€ | 60 t€ | 4 770 € | -2 385 € | 37 t€ |
| Personalkostnader | 330 t€ | 316 t€ | 332 t€ | 77 t€ | 120 t€ |
| Soliditet | 58,9 % | 33,8 % | 1,1 % | -1,4 % | 0,0 % |
| Kassalikviditet | 1,95 | 1,53 | 1,01 | 1,25 | 1,56 |
| Current ratio | 2,11 | 1,60 | 1,10 | 1,31 | 1,66 |
| Relativ skuldsättning | 8,9 % | 12,1 % | 20,6 % | 59,0 % | 45,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 57,8 % | 96,2 % | 200,0 % | – | – |
| Balansomslutning | 229 t€ | 183 t€ | 224 t€ | 174 t€ | 175 t€ |
| Eget kapital | 135 t€ | 62 t€ | 2 385 € | -2 385 € | 0 € |
| Kassa och bank | 134 t€ | 53 t€ | 95 t€ | 56 t€ | 66 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1 000 t€ | 1,1 M€ | 298 t€ | 385 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 5 673 € | 2 047 € | 0 € | – | – |
| Material och tjänster | -425 t€ | -436 t€ | -502 t€ | -125 t€ | -141 t€ |
| Personalkostnader | -330 t€ | -316 t€ | -332 t€ | -77 t€ | -120 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -15 t€ | -12 t€ | -13 t€ | 0 € | -9 389 € |
| Övriga rörelsekostnader | -197 t€ | -167 t€ | -207 t€ | -91 t€ | -78 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 99 t€ | 62 t€ | 24 t€ | 5 524 € | 38 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 087 € | -9 136 € | -4 642 € | -186 € | -329 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 98 t€ | 53 t€ | 20 t€ | 5 339 € | 37 t€ |
| Inkomstskatt | -20 t€ | 6 285 € | -15 t€ | -7 724 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 78 t€ | 60 t€ | 4 770 € | -2 385 € | 37 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 45 t€ | 36 t€ | 38 t€ | 31 t€ | 28 t€ |
| Omsättningstillgångar | 14 t€ | 6 366 € | 15 t€ | 6 532 € | 8 644 € |
| Fordringar | 37 t€ | 88 t€ | 76 t€ | 81 t€ | 72 t€ |
| Kassa och bank | 134 t€ | 53 t€ | 95 t€ | 56 t€ | 66 t€ |
| Rörliga aktiva | 185 t€ | 148 t€ | 185 t€ | 143 t€ | 147 t€ |
| Aktiva | 229 t€ | 183 t€ | 224 t€ | 174 t€ | 175 t€ |
| Eget kapital | 135 t€ | 62 t€ | 2 385 € | -2 385 € | 0 € |
| Långfristigt främmande kapital | 6 611 € | 29 t€ | 53 t€ | 67 t€ | 86 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 87 t€ | 92 t€ | 168 t€ | 109 t€ | 89 t€ |
| Främmande kapital | 94 t€ | 121 t€ | 221 t€ | 176 t€ | 175 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.8.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 1 000 t€ | 1,1 M€ | 298 t€ | 385 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 5 673 € | 2 047 € | 0 € | – | – |
| Material och tjänster | -425 t€ | -436 t€ | -502 t€ | -125 t€ | -141 t€ |
| Personalkostnader | -330 t€ | -316 t€ | -332 t€ | -77 t€ | -120 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -15 t€ | -12 t€ | -13 t€ | 0 € | -9 389 € |
| Övriga rörelsekostnader | -197 t€ | -167 t€ | -207 t€ | -91 t€ | -78 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 99 t€ | 62 t€ | 24 t€ | 5 524 € | 38 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 087 € | -9 136 € | -4 642 € | -186 € | -329 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 98 t€ | 53 t€ | 20 t€ | 5 339 € | 37 t€ |
| Inkomstskatt | -20 t€ | 6 285 € | -15 t€ | -7 724 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 78 t€ | 60 t€ | 4 770 € | -2 385 € | 37 t€ |
| Bestående aktiva | 45 t€ | 36 t€ | 38 t€ | 31 t€ | 28 t€ |
| Omsättningstillgångar | 14 t€ | 6 366 € | 15 t€ | 6 532 € | 8 644 € |
| Fordringar | 37 t€ | 88 t€ | 76 t€ | 81 t€ | 72 t€ |
| Kassa och bank | 134 t€ | 53 t€ | 95 t€ | 56 t€ | 66 t€ |
| Rörliga aktiva | 185 t€ | 148 t€ | 185 t€ | 143 t€ | 147 t€ |
| Aktiva | 229 t€ | 183 t€ | 224 t€ | 174 t€ | 175 t€ |
| Eget kapital | 135 t€ | 62 t€ | 2 385 € | -2 385 € | 0 € |
| Långfristigt främmande kapital | 6 611 € | 29 t€ | 53 t€ | 67 t€ | 86 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 87 t€ | 92 t€ | 168 t€ | 109 t€ | 89 t€ |
| Främmande kapital | 94 t€ | 121 t€ | 221 t€ | 176 t€ | 175 t€ |
| Färdiga produkter | – | 0 € | 5 766 € | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 182 € | 1 130 € | 1 130 € | 1 130 € | 1 130 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 30 t€ | 25 t€ | 46 t€ | 21 t€ | 18 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | 509 € | -8 804 € | 5 766 € | 0 € | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 57 t€ | 2 385 € | -2 385 € | 0 € | 9 840 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 7 904 € | 17 t€ | 2 995 € | 4 720 € | 6 290 € |
| Långfristiga fordringar | 5 872 € | 0 € | – | – | – |
| Långfristiga övriga fordringar | 5 872 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 11 t€ | 24 t€ | 34 t€ | 25 t€ | 26 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 21 t€ | 70 t€ | 72 t€ | 75 t€ | 63 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -392 t€ | -415 t€ | -476 t€ | -110 t€ | -140 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 78 t€ | 60 t€ | 4 770 € | -2 385 € | 37 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 31 t€ | 88 t€ | 76 t€ | 81 t€ | 72 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -1 457 € | -9 136 € | -4 642 € | -186 € | -330 € |
| Materiella tillgångar | 45 t€ | 36 t€ | 38 t€ | 31 t€ | 28 t€ |
| Material och förnödenheter | 13 t€ | 5 540 € | 5 038 € | 3 454 € | 7 572 € |
| Löner och arvoden | -264 t€ | -250 t€ | -266 t€ | -64 t€ | -104 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 46 t€ | 43 t€ | 82 t€ | 62 t€ | 44 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 969 € | 0 € | – | 0 € | 1 000 € |
| Passiva | 229 t€ | 183 t€ | 224 t€ | 174 t€ | 175 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 370 € | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | -17 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -1 884 € | -3 479 € |
| Maskiner och inventarier | 45 t€ | 36 t€ | 38 t€ | 31 t€ | 28 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -15 t€ | -12 t€ | -13 t€ | 0 € | -9 389 € |
| Varor under tillverkning | 1 335 € | 826 € | 3 864 € | 3 078 € | 1 072 € |
| Köp av tjänster | -41 t€ | -22 t€ | -28 t€ | -13 t€ | -9 256 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 7 201 € | 502 € | 2 370 € | -2 112 € | 8 644 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 7 015 € | 0 € | – |
| Pensionskostnader | -50 t€ | -53 t€ | -52 t€ | -11 t€ | -12 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 6 611 € | 29 t€ | 53 t€ | 67 t€ | 86 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Nestor Truck Service Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 4,9 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.