Oy Lataus Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 2011. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 157 t€; omavaraisuusaste 98,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 266 t€ ja tuloverot 54 t€.
Turku: 48 uutta yritystä 30 päivässä
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -18,8 % | – |
| Bruttotulos | 298 t€ | 367 t€ |
| Käyttökate | 150 t€ | 237 t€ |
| Liikevoitto | 157 t€ | 246 t€ |
| Tilikauden tulos | 146 t€ | 290 t€ |
| Henkilöstökulut | -26 t€ | -27 t€ |
| Omavaraisuusaste | 98,4 % | 94,3 % |
| Quick ratio | 167,96 | 3,53 |
| Current ratio | 167,96 | 3,53 |
| Oman pääoman tuotto | 8,4 % | 23,1 % |
| Taseen loppusumma | 1,8 M€ | 1,3 M€ |
| Oma pääoma | 1,7 M€ | 1,3 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 25 t€ | 6 851 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bruttotulos | 298 t€ | 367 t€ |
| Henkilöstökulut | 26 t€ | 27 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 7 031 € | 9 216 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 107 t€ | 85 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 157 t€ | 246 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -27 t€ | -97 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 184 t€ | 343 t€ |
| Tuloverot | 38 t€ | 53 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 146 t€ | 290 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Saamiset | 0 € | 2 671 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 25 t€ | 6 851 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 703 t€ | 268 t€ |
| Vastaavaa | 1,8 M€ | 1,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,7 M€ | 1,3 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 25 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 184 € | 76 t€ |
| Vieras pääoma | 29 t€ | 76 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bruttotulos | 298 t€ | 367 t€ |
| Henkilöstökulut | 26 t€ | 27 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 7 031 € | 9 216 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 107 t€ | 85 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 157 t€ | 246 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -27 t€ | -97 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 184 t€ | 343 t€ |
| Tuloverot | 38 t€ | 53 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 146 t€ | 290 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Saamiset | 0 € | 2 671 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 25 t€ | 6 851 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 703 t€ | 268 t€ |
| Vastaavaa | 1,8 M€ | 1,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,7 M€ | 1,3 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 25 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 184 € | 76 t€ |
| Vieras pääoma | 29 t€ | 76 t€ |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 51 t€ | 51 t€ |
| Tuotot osuuksista saman konsernin yrityksissä | 15 t€ | 99 t€ |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 405 t€ | 405 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 4 222 € | 9 672 € |
| Muut arvopaperit | 0 € | 50 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 631 t€ | 181 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 677 t€ | 208 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 146 t€ | 290 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 677 t€ | 258 t€ |
| Koneet ja kalusto | 21 t€ | 28 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 581 t€ | 579 t€ |
| Eläkekulut | 18 t€ | 17 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 421 € | 10 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 1 679 € |
| Vastattavaa | 1,8 M€ | 1,3 M€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 176 € | 50 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 2 359 € | 15 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 710 € | 717 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 228 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 0 € | 2 671 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 992 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 960 t€ | 785 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 7 889 € | 4 500 € |
| Sijoitukset | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 7 031 € | 9 216 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 29 t€ | 32 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 25 t€ | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 16 t€ | 8 741 € |
| Muut henkilösivukulut | 8 021 € | 9 868 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Oy Lataus Ab kuuluu toimialaluokassa liikkeenjohdon konsultointi ylimpään 10 %:iin (7663 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€, 17-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.