Oy Lataus Ab är ett aktiebolag med hemort i Åbo, registrerat år 2011. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 157 t€; soliditet 98,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 266 t€ och inkomstskatterna 54 t€.
Åbo: 48 nya företag på 30 dagar
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -18,8 % | – |
| Bruttoresultat | 298 t€ | 367 t€ |
| Rörelsebidrag | 150 t€ | 237 t€ |
| Rörelseresultat | 157 t€ | 246 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 146 t€ | 290 t€ |
| Personalkostnader | -26 t€ | -27 t€ |
| Soliditet | 98,4 % | 94,3 % |
| Kassalikviditet | 167,96 | 3,53 |
| Current ratio | 167,96 | 3,53 |
| Avkastning på eget kapital | 8,4 % | 23,1 % |
| Balansomslutning | 1,8 M€ | 1,3 M€ |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,3 M€ |
| Kassa och bank | 25 t€ | 6 851 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bruttoresultat | 298 t€ | 367 t€ |
| Personalkostnader | 26 t€ | 27 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 7 031 € | 9 216 € |
| Övriga rörelsekostnader | 107 t€ | 85 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 157 t€ | 246 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -27 t€ | -97 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 184 t€ | 343 t€ |
| Inkomstskatt | 38 t€ | 53 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 146 t€ | 290 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Fordringar | 0 € | 2 671 € |
| Kassa och bank | 25 t€ | 6 851 € |
| Rörliga aktiva | 703 t€ | 268 t€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 1,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,3 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 25 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 4 184 € | 76 t€ |
| Främmande kapital | 29 t€ | 76 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bruttoresultat | 298 t€ | 367 t€ |
| Personalkostnader | 26 t€ | 27 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 7 031 € | 9 216 € |
| Övriga rörelsekostnader | 107 t€ | 85 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 157 t€ | 246 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -27 t€ | -97 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 184 t€ | 343 t€ |
| Inkomstskatt | 38 t€ | 53 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 146 t€ | 290 t€ |
| Bestående aktiva | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Fordringar | 0 € | 2 671 € |
| Kassa och bank | 25 t€ | 6 851 € |
| Rörliga aktiva | 703 t€ | 268 t€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 1,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,3 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 25 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 4 184 € | 76 t€ |
| Främmande kapital | 29 t€ | 76 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 176 € | 50 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 992 € |
| Placeringar | 1,0 M€ | 1,0 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 228 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 960 t€ | 785 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | 4 222 € | 9 672 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 1 679 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 421 € | 10 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 631 t€ | 181 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 146 t€ | 290 t€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | 51 t€ | 51 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 0 € | 2 671 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 710 € | 717 € |
| Intäkter från andelar i företag inom samma koncern | 15 t€ | 99 t€ |
| Materiella tillgångar | 29 t€ | 32 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 2 359 € | 15 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 677 t€ | 208 t€ |
| Passiva | 1,8 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 16 t€ | 8 741 € |
| Övriga lönebikostnader | 8 021 € | 9 868 € |
| Övriga materiella tillgångar | 7 889 € | 4 500 € |
| Maskiner och inventarier | 21 t€ | 28 t€ |
| Övriga värdepapper | 0 € | 50 t€ |
| Finansiella värdepapper | 677 t€ | 258 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 7 031 € | 9 216 € |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 405 t€ | 405 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 581 t€ | 579 t€ |
| Pensionskostnader | 18 t€ | 17 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 25 t€ | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Oy Lataus Ab till de översta 10 % inom näringsgrenen konsultverksamhet avseende företags organisation (7663 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€, 17 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.