Cars Perho Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Alajärvi, rekisteröity vuonna 2011. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 2,3 M€ ja liikevoitto 83 t€; omavaraisuusaste 34,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 58 t€ ja tuloverot 12 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,3 M€ | 2,9 M€ | 2,6 M€ | 3,0 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -21,4 % | 11,9 % | -13,5 % | – |
| Käyttökate | 65 t€ | 158 t€ | 597 € | 157 t€ |
| Käyttökate-% | 2,9 % | 5,4 % | 0,0 % | 5,2 % |
| Liikevoitto | 83 t€ | 141 t€ | -16 t€ | 127 t€ |
| Liikevoitto-% | 3,6 % | 4,9 % | -0,6 % | 4,2 % |
| Tilikauden tulos | 49 t€ | 99 t€ | -52 t€ | 83 t€ |
| Henkilöstökulut | -281 t€ | 279 t€ | 278 t€ | 302 t€ |
| Omavaraisuusaste | 34,1 % | 29,9 % | 15,8 % | 18,9 % |
| Quick ratio | 0,47 | 0,77 | 0,65 | 0,99 |
| Current ratio | 3,22 | 3,40 | 2,98 | 3,19 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 20,3 % | 16,6 % | 24,0 % | 24,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 20,6 % | 47,8 % | -44,6 % | 49,5 % |
| Taseen loppusumma | 702 t€ | 689 t€ | 741 t€ | 891 t€ |
| Oma pääoma | 239 t€ | 206 t€ | 117 t€ | 168 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 36 t€ | 61 t€ | 22 t€ | 83 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,3 M€ | 2,9 M€ | 2,6 M€ | 3,0 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 018 € | 16 t€ | 7 520 € | 6 987 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1,8 M€ | -2,4 M€ | -2,2 M€ | -2,4 M€ |
| Henkilöstökulut | 281 t€ | -279 t€ | -278 t€ | -302 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 18 t€ | -16 t€ | -17 t€ | -30 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 118 t€ | -104 t€ | -130 t€ | -119 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 83 t€ | 141 t€ | -16 t€ | 127 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 21 t€ | -31 t€ | -36 t€ | -23 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 62 t€ | 110 t€ | -52 t€ | 104 t€ |
| Tuloverot | 12 t€ | -12 t€ | 0 € | -21 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 49 t€ | 99 t€ | -52 t€ | 83 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 168 t€ | 177 t€ | 193 t€ | 248 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 457 t€ | 396 t€ | 428 t€ | 444 t€ |
| Saamiset | 42 t€ | 55 t€ | 98 t€ | 117 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 36 t€ | 61 t€ | 22 t€ | 83 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 534 t€ | 512 t€ | 549 t€ | 643 t€ |
| Vastaavaa | 702 t€ | 689 t€ | 741 t€ | 891 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 239 t€ | 206 t€ | 117 t€ | 168 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 297 t€ | 332 t€ | 440 t€ | 521 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 166 t€ | 151 t€ | 184 t€ | 202 t€ |
| Vieras pääoma | 463 t€ | 483 t€ | 624 t€ | 723 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,3 M€ | 2,9 M€ | 2,6 M€ | 3,0 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 018 € | 16 t€ | 7 520 € | 6 987 € |
| Materiaalit ja palvelut | 1,8 M€ | -2,4 M€ | -2,2 M€ | -2,4 M€ |
| Henkilöstökulut | 281 t€ | -279 t€ | -278 t€ | -302 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 18 t€ | -16 t€ | -17 t€ | -30 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 118 t€ | -104 t€ | -130 t€ | -119 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 83 t€ | 141 t€ | -16 t€ | 127 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 21 t€ | -31 t€ | -36 t€ | -23 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 62 t€ | 110 t€ | -52 t€ | 104 t€ |
| Tuloverot | 12 t€ | -12 t€ | 0 € | -21 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 49 t€ | 99 t€ | -52 t€ | 83 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 168 t€ | 177 t€ | 193 t€ | 248 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 457 t€ | 396 t€ | 428 t€ | 444 t€ |
| Saamiset | 42 t€ | 55 t€ | 98 t€ | 117 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 36 t€ | 61 t€ | 22 t€ | 83 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 534 t€ | 512 t€ | 549 t€ | 643 t€ |
| Vastaavaa | 702 t€ | 689 t€ | 741 t€ | 891 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 239 t€ | 206 t€ | 117 t€ | 168 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 297 t€ | 332 t€ | 440 t€ | 521 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 166 t€ | 151 t€ | 184 t€ | 202 t€ |
| Vieras pääoma | 463 t€ | 483 t€ | 624 t€ | 723 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 138 t€ | 147 t€ | 158 t€ | 170 t€ |
| Valmiit tuotteet | 457 t€ | 396 t€ | 428 t€ | 444 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 862 € | 563 € | 26 t€ | 8 680 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 22 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 45 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 187 t€ | 105 t€ | 167 t€ | 82 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 9 806 € | 17 t€ | 56 t€ | 47 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 19 t€ | 22 t€ | 24 t€ | 60 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 30 t€ | 36 t€ | 15 t€ | 61 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 1,8 M€ | -2,3 M€ | -2,1 M€ | -2,4 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 49 t€ | 99 t€ | -52 t€ | 83 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 42 t€ | 55 t€ | 98 t€ | 117 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 21 t€ | -34 t€ | -36 t€ | -23 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 168 t€ | 177 t€ | 193 t€ | 248 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 230 t€ | -230 t€ | -239 t€ | -262 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 47 t€ | 35 t€ | 35 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 950 € | 1 200 € | 1 290 € | 0 € |
| Vastattavaa | 702 t€ | 689 t€ | 741 t€ | 891 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 106 € | 3 005 € | 98 € | 284 € |
| Muut henkilösivukulut | 8 901 € | -2 952 € | -8 898 € | -6 914 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 297 t€ | 332 t€ | 440 t€ | 521 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 6 196 € | 11 t€ | 16 t€ | 21 t€ |
| Koneet ja kalusto | 5 172 € | 767 € | 0 € | 38 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 18 t€ | -16 t€ | -17 t€ | -30 t€ |
| Palvelujen ostot | 69 t€ | -66 t€ | -63 t€ | -65 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 78 t€ | 78 t€ | 106 t€ | 78 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -61 t€ | -32 t€ | -16 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 200 € | 0 € | – | – |
| Eläkekulut | 42 t€ | -46 t€ | -29 t€ | -33 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Cars Perho Oy kuuluu toimialaluokassa autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa suurempaan puoliskoon (568 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 24 t€, 2,4-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.