Cars Perho Oy är ett aktiebolag med hemort i Alajärvi, registrerat år 2011. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 2,3 M€ och rörelseresultatet 83 t€; soliditet 34,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 58 t€ och inkomstskatterna 12 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,3 M€ | 2,9 M€ | 2,6 M€ | 3,0 M€ |
| Förändring i omsättning | -21,4 % | 11,9 % | -13,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 65 t€ | 158 t€ | 597 € | 157 t€ |
| Rörelsebidrag % | 2,9 % | 5,4 % | 0,0 % | 5,2 % |
| Rörelseresultat | 83 t€ | 141 t€ | -16 t€ | 127 t€ |
| Rörelsemarginal | 3,6 % | 4,9 % | -0,6 % | 4,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 49 t€ | 99 t€ | -52 t€ | 83 t€ |
| Personalkostnader | -281 t€ | 279 t€ | 278 t€ | 302 t€ |
| Soliditet | 34,1 % | 29,9 % | 15,8 % | 18,9 % |
| Kassalikviditet | 0,47 | 0,77 | 0,65 | 0,99 |
| Current ratio | 3,22 | 3,40 | 2,98 | 3,19 |
| Relativ skuldsättning | 20,3 % | 16,6 % | 24,0 % | 24,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,6 % | 47,8 % | -44,6 % | 49,5 % |
| Balansomslutning | 702 t€ | 689 t€ | 741 t€ | 891 t€ |
| Eget kapital | 239 t€ | 206 t€ | 117 t€ | 168 t€ |
| Kassa och bank | 36 t€ | 61 t€ | 22 t€ | 83 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,3 M€ | 2,9 M€ | 2,6 M€ | 3,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 018 € | 16 t€ | 7 520 € | 6 987 € |
| Material och tjänster | 1,8 M€ | -2,4 M€ | -2,2 M€ | -2,4 M€ |
| Personalkostnader | 281 t€ | -279 t€ | -278 t€ | -302 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 18 t€ | -16 t€ | -17 t€ | -30 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 118 t€ | -104 t€ | -130 t€ | -119 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 83 t€ | 141 t€ | -16 t€ | 127 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 21 t€ | -31 t€ | -36 t€ | -23 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 62 t€ | 110 t€ | -52 t€ | 104 t€ |
| Inkomstskatt | 12 t€ | -12 t€ | 0 € | -21 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 49 t€ | 99 t€ | -52 t€ | 83 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 168 t€ | 177 t€ | 193 t€ | 248 t€ |
| Omsättningstillgångar | 457 t€ | 396 t€ | 428 t€ | 444 t€ |
| Fordringar | 42 t€ | 55 t€ | 98 t€ | 117 t€ |
| Kassa och bank | 36 t€ | 61 t€ | 22 t€ | 83 t€ |
| Rörliga aktiva | 534 t€ | 512 t€ | 549 t€ | 643 t€ |
| Aktiva | 702 t€ | 689 t€ | 741 t€ | 891 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 239 t€ | 206 t€ | 117 t€ | 168 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 297 t€ | 332 t€ | 440 t€ | 521 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 166 t€ | 151 t€ | 184 t€ | 202 t€ |
| Främmande kapital | 463 t€ | 483 t€ | 624 t€ | 723 t€ |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,3 M€ | 2,9 M€ | 2,6 M€ | 3,0 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 018 € | 16 t€ | 7 520 € | 6 987 € |
| Material och tjänster | 1,8 M€ | -2,4 M€ | -2,2 M€ | -2,4 M€ |
| Personalkostnader | 281 t€ | -279 t€ | -278 t€ | -302 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 18 t€ | -16 t€ | -17 t€ | -30 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 118 t€ | -104 t€ | -130 t€ | -119 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 83 t€ | 141 t€ | -16 t€ | 127 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 21 t€ | -31 t€ | -36 t€ | -23 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 62 t€ | 110 t€ | -52 t€ | 104 t€ |
| Inkomstskatt | 12 t€ | -12 t€ | 0 € | -21 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 49 t€ | 99 t€ | -52 t€ | 83 t€ |
| Bestående aktiva | 168 t€ | 177 t€ | 193 t€ | 248 t€ |
| Omsättningstillgångar | 457 t€ | 396 t€ | 428 t€ | 444 t€ |
| Fordringar | 42 t€ | 55 t€ | 98 t€ | 117 t€ |
| Kassa och bank | 36 t€ | 61 t€ | 22 t€ | 83 t€ |
| Rörliga aktiva | 534 t€ | 512 t€ | 549 t€ | 643 t€ |
| Aktiva | 702 t€ | 689 t€ | 741 t€ | 891 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 239 t€ | 206 t€ | 117 t€ | 168 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 297 t€ | 332 t€ | 440 t€ | 521 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 166 t€ | 151 t€ | 184 t€ | 202 t€ |
| Främmande kapital | 463 t€ | 483 t€ | 624 t€ | 723 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 138 t€ | 147 t€ | 158 t€ | 170 t€ |
| Färdiga produkter | 457 t€ | 396 t€ | 428 t€ | 444 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 862 € | 563 € | 26 t€ | 8 680 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 22 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 45 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 187 t€ | 105 t€ | 167 t€ | 82 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 9 806 € | 17 t€ | 56 t€ | 47 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 19 t€ | 22 t€ | 24 t€ | 60 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 30 t€ | 36 t€ | 15 t€ | 61 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,8 M€ | -2,3 M€ | -2,1 M€ | -2,4 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 49 t€ | 99 t€ | -52 t€ | 83 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 42 t€ | 55 t€ | 98 t€ | 117 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 21 t€ | -34 t€ | -36 t€ | -23 t€ |
| Materiella tillgångar | 168 t€ | 177 t€ | 193 t€ | 248 t€ |
| Löner och arvoden | 230 t€ | -230 t€ | -239 t€ | -262 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 47 t€ | 35 t€ | 35 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 950 € | 1 200 € | 1 290 € | 0 € |
| Passiva | 702 t€ | 689 t€ | 741 t€ | 891 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 106 € | 3 005 € | 98 € | 284 € |
| Övriga lönebikostnader | 8 901 € | -2 952 € | -8 898 € | -6 914 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 297 t€ | 332 t€ | 440 t€ | 521 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 6 196 € | 11 t€ | 16 t€ | 21 t€ |
| Maskiner och inventarier | 5 172 € | 767 € | 0 € | 38 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 18 t€ | -16 t€ | -17 t€ | -30 t€ |
| Köp av tjänster | 69 t€ | -66 t€ | -63 t€ | -65 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ | 19 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 78 t€ | 78 t€ | 106 t€ | 78 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -61 t€ | -32 t€ | -16 t€ | 11 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 200 € | 0 € | – | – |
| Pensionskostnader | 42 t€ | -46 t€ | -29 t€ | -33 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Cars Perho Oy till den övre halvan inom näringsgrenen detaljhandel med bilar och lätta motorfordon (568 företag med beskattningsbar inkomst; median 24 t€, 2,4 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.