Benzon Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Alajärvi, rekisteröity vuonna 2014. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 451 t€ ja liikevoitto 51 t€; omavaraisuusaste 27,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 14 t€ ja tuloverot 2 770 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 451 t€ | 320 t€ | 388 t€ | 334 t€ | 139 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 40,6 % | -17,5 % | 16,2 % | 140,0 % | – |
| Käyttökate | 14 t€ | 33 t€ | 45 t€ | 4 549 € | 22 t€ |
| Käyttökate-% | 3,0 % | 10,2 % | 11,7 % | 1,4 % | 16,0 % |
| Liikevoitto | 51 t€ | 14 t€ | 22 t€ | 4 549 € | 22 t€ |
| Liikevoitto-% | 11,3 % | 4,4 % | 5,8 % | 1,4 % | 15,7 % |
| Tilikauden tulos | 52 t€ | 11 t€ | 18 t€ | 4 487 € | 22 t€ |
| Henkilöstökulut | -33 t€ | 11 t€ | 5 379 € | 7 057 € | 3 200 € |
| Omavaraisuusaste | 27,9 % | 11,8 % | 8,1 % | 1,0 % | -0,8 % |
| Quick ratio | -36,43 | 12,30 | 12,99 | 4,73 | 37,61 |
| Current ratio | -40,40 | 12,30 | 12,99 | 4,84 | 40,04 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 48,4 % | 74,7 % | 61,1 % | 80,2 % | 164,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 62,1 % | 34,7 % | 87,1 % | 166,8 % | – |
| Taseen loppusumma | 302 t€ | 271 t€ | 258 t€ | 271 t€ | 227 t€ |
| Oma pääoma | 84 t€ | 32 t€ | 21 t€ | 2 689 € | -1 797 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 84 t€ | 198 t€ | 72 t€ | 147 t€ | 190 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 451 t€ | 320 t€ | 388 t€ | 334 t€ | 139 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 51 t€ | 60 t€ | 61 t€ | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 345 t€ | -321 t€ | -387 t€ | -319 t€ | -112 t€ |
| Henkilöstökulut | 33 t€ | -11 t€ | -5 379 € | -7 057 € | -3 200 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 37 t€ | -19 t€ | -23 t€ | 0 € | -421 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 35 t€ | -15 t€ | -11 t€ | -3 599 € | -1 887 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 51 t€ | 14 t€ | 22 t€ | 4 549 € | 22 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 63 € | -159 € | 2 € | -62 € | 300 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 51 t€ | 14 t€ | 22 t€ | 4 487 € | 22 t€ |
| Tuloverot | -1 276 € | -2 770 € | -4 224 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 52 t€ | 11 t€ | 18 t€ | 4 487 € | 22 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 109 t€ | 69 t€ | 69 t€ | 51 t€ | 1 262 € |
| Vaihto-omaisuus | 19 t€ | 0 € | 0 € | 5 009 € | 14 t€ |
| Saamiset | 90 t€ | 4 285 € | 117 t€ | 68 t€ | 22 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 84 t€ | 198 t€ | 72 t€ | 147 t€ | 190 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 193 t€ | 202 t€ | 189 t€ | 220 t€ | 225 t€ |
| Vastaavaa | 302 t€ | 271 t€ | 258 t€ | 271 t€ | 227 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 84 t€ | 32 t€ | 21 t€ | 2 689 € | -1 797 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 223 t€ | 223 t€ | 223 t€ | 223 t€ | 223 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | -4 779 € | 16 t€ | 15 t€ | 45 t€ | 5 629 € |
| Vieras pääoma | 218 t€ | 239 t€ | 237 t€ | 268 t€ | 228 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 451 t€ | 320 t€ | 388 t€ | 334 t€ | 139 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 51 t€ | 60 t€ | 61 t€ | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 345 t€ | -321 t€ | -387 t€ | -319 t€ | -112 t€ |
| Henkilöstökulut | 33 t€ | -11 t€ | -5 379 € | -7 057 € | -3 200 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 37 t€ | -19 t€ | -23 t€ | 0 € | -421 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 35 t€ | -15 t€ | -11 t€ | -3 599 € | -1 887 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 51 t€ | 14 t€ | 22 t€ | 4 549 € | 22 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 63 € | -159 € | 2 € | -62 € | 300 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 51 t€ | 14 t€ | 22 t€ | 4 487 € | 22 t€ |
| Tuloverot | -1 276 € | -2 770 € | -4 224 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 52 t€ | 11 t€ | 18 t€ | 4 487 € | 22 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 109 t€ | 69 t€ | 69 t€ | 51 t€ | 1 262 € |
| Vaihto-omaisuus | 19 t€ | 0 € | 0 € | 5 009 € | 14 t€ |
| Saamiset | 90 t€ | 4 285 € | 117 t€ | 68 t€ | 22 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 84 t€ | 198 t€ | 72 t€ | 147 t€ | 190 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 193 t€ | 202 t€ | 189 t€ | 220 t€ | 225 t€ |
| Vastaavaa | 302 t€ | 271 t€ | 258 t€ | 271 t€ | 227 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 84 t€ | 32 t€ | 21 t€ | 2 689 € | -1 797 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 223 t€ | 223 t€ | 223 t€ | 223 t€ | 223 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | -4 779 € | 16 t€ | 15 t€ | 45 t€ | 5 629 € |
| Vieras pääoma | 218 t€ | 239 t€ | 237 t€ | 268 t€ | 228 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 0 € | 14 t€ | 0 € | – | – |
| Aineettomat hyödykkeet | 1 500 € | 3 000 € | 0 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 52 t€ | 11 t€ | 18 t€ | 4 487 € | 22 t€ |
| Koneet ja kalusto | 108 t€ | 52 t€ | 69 t€ | 51 t€ | 1 262 € |
| Eläkekulut | 4 571 € | -1 473 € | -551 € | -1 209 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | -2 679 € | 12 t€ | 375 € | 41 t€ | 151 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 175 € | 200 € | 200 € | 598 € | 200 € |
| Vastattavaa | 302 t€ | 271 t€ | 258 t€ | 271 t€ | 227 t€ |
| Valmiit tuotteet | 19 t€ | 0 € | 0 € | 2 000 € | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | -2 269 € | 2 871 € | 2 824 € | 301 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 83 t€ | 1 155 € | 112 t€ | 67 t€ | 22 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 68 € | -163 € | 0 € | -63 € | -20 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 169 € | 1 698 € | 11 t€ | 4 356 € | 5 478 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 90 t€ | 4 285 € | 117 t€ | 68 t€ | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 5 907 € | 2 930 € | 5 205 € | 26 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 29 t€ | 18 t€ | 189 € | -4 297 € | -27 t€ |
| Ennakkomaksut | – | – | 0 € | 3 009 € | 0 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -19 t€ | 0 € | -2 000 € | -12 t€ | 14 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 37 t€ | -19 t€ | -23 t€ | 0 € | -421 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 108 t€ | 66 t€ | 69 t€ | 51 t€ | 1 262 € |
| Palvelujen ostot | 146 t€ | -206 t€ | -252 t€ | -151 t€ | -60 t€ |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | 48 t€ | 48 t€ | 48 t€ | 48 t€ | 48 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 175 t€ | 175 t€ | 175 t€ | 175 t€ | 175 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 218 t€ | -115 t€ | -133 t€ | -156 t€ | -66 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 5 € | 4 € | 2 € | 1 € | 320 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 085 € | -431 € | -445 € | -398 € | 0 € |
| Palkat ja palkkiot | 27 t€ | -9 272 € | -4 382 € | -5 450 € | -3 200 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 1 500 € | 3 000 € | 0 € | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Benzon Oy kuuluu toimialaluokassa autojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa pienempään puoliskoon (568 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 24 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.