Kiinteistö Oy Kajaanin Ruusupuisto on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kajaani, rekisteröity vuonna 2010. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 84 t€ ja liikevoitto 52 t€; omavaraisuusaste 54,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 41 t€ ja tuloverot 8 218 €.
Kajaani: 3 uutta yritystä 30 päivässä
- Oulujärvi Assets OyAsuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta
- Silkka Savo OyRakennusten ja rakennelmien purku
- LVI-Palvelu Seppä oyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 84 t€ | 81 t€ | 74 t€ | 72 t€ | – |
| Liikevaihdon muutos | 4,0 % | 8,6 % | 3,4 % | – | – |
| Bruttotulos | – | – | – | 72 t€ | 63 t€ |
| Käyttökate | 64 t€ | 62 t€ | 56 t€ | 56 t€ | 47 t€ |
| Käyttökate-% | 76,1 % | 76,3 % | 75,8 % | 77,2 % | – |
| Liikevoitto | 52 t€ | 49 t€ | 43 t€ | 42 t€ | 32 t€ |
| Liikevoitto-% | 61,9 % | 60,8 % | 58,2 % | 58,0 % | – |
| Tilikauden tulos | 34 t€ | 31 t€ | 29 t€ | 27 t€ | 19 t€ |
| Omavaraisuusaste | 54,8 % | 41,1 % | 34,0 % | 27,1 % | – |
| Quick ratio | 0,34 | 0,45 | 0,37 | 0,30 | – |
| Current ratio | 0,34 | 0,45 | 0,37 | 0,30 | – |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 205,1 % | 309,6 % | 376,2 % | 432,9 % | – |
| Oman pääoman tuotto | 16,4 % | 17,5 % | 19,9 % | 23,5 % | – |
| Taseen loppusumma | 381 t€ | 425 t€ | 424 t€ | 427 t€ | 430 t€ |
| Oma pääoma | 209 t€ | 175 t€ | 144 t€ | 116 t€ | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 37 t€ | 69 t€ | 55 t€ | 45 t€ | 34 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 84 t€ | 81 t€ | 74 t€ | 72 t€ | – |
| Bruttotulos | – | – | – | 72 t€ | 63 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -12 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -14 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -20 t€ | -19 t€ | -18 t€ | -16 t€ | -16 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 52 t€ | 49 t€ | 43 t€ | 42 t€ | 32 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -9 455 € | -11 t€ | -8 097 € | -8 704 € | -9 667 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 43 t€ | 38 t€ | 35 t€ | 33 t€ | 23 t€ |
| Tuloverot | -8 218 € | -7 163 € | -6 522 € | -5 926 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 34 t€ | 31 t€ | 29 t€ | 27 t€ | 19 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 345 t€ | 356 t€ | 369 t€ | 382 t€ | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 37 t€ | 69 t€ | 55 t€ | 45 t€ | 34 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 37 t€ | 69 t€ | 55 t€ | 45 t€ | – |
| Vastaavaa | 381 t€ | 425 t€ | 424 t€ | 427 t€ | 430 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | – |
| Oma pääoma | 209 t€ | 175 t€ | 144 t€ | 116 t€ | – |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 64 t€ | 96 t€ | 131 t€ | 161 t€ | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 108 t€ | 154 t€ | 149 t€ | 151 t€ | – |
| Vieras pääoma | 172 t€ | 250 t€ | 280 t€ | 312 t€ | – |
Kaikki tilinpäätöksen erät (34)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 84 t€ | 81 t€ | 74 t€ | 72 t€ | – |
| Bruttotulos | – | – | – | 72 t€ | 63 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -12 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -14 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -20 t€ | -19 t€ | -18 t€ | -16 t€ | -16 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 52 t€ | 49 t€ | 43 t€ | 42 t€ | 32 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -9 455 € | -11 t€ | -8 097 € | -8 704 € | -9 667 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 43 t€ | 38 t€ | 35 t€ | 33 t€ | 23 t€ |
| Tuloverot | -8 218 € | -7 163 € | -6 522 € | -5 926 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 34 t€ | 31 t€ | 29 t€ | 27 t€ | 19 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 345 t€ | 356 t€ | 369 t€ | 382 t€ | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 37 t€ | 69 t€ | 55 t€ | 45 t€ | 34 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 37 t€ | 69 t€ | 55 t€ | 45 t€ | – |
| Vastaavaa | 381 t€ | 425 t€ | 424 t€ | 427 t€ | 430 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | – |
| Oma pääoma | 209 t€ | 175 t€ | 144 t€ | 116 t€ | – |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 64 t€ | 96 t€ | 131 t€ | 161 t€ | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 108 t€ | 154 t€ | 149 t€ | 151 t€ | – |
| Vieras pääoma | 172 t€ | 250 t€ | 280 t€ | 312 t€ | – |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 263 t€ | 274 t€ | 287 t€ | 300 t€ | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 5 833 € | 5 833 € | 5 834 € | 5 833 € | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 172 t€ | 142 t€ | 113 t€ | 86 t€ | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 2 379 € | 3 045 € | 3 045 € | 3 045 € | – |
| Lyhytaikaiset velat omistusyhteysyrityksille | 56 t€ | 102 t€ | 102 t€ | 102 t€ | – |
| Välittömät verot | – | – | – | -5 926 € | -3 595 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 34 t€ | 31 t€ | 29 t€ | 27 t€ | – |
| Aineettomat oikeudet | 82 t€ | 82 t€ | 82 t€ | 82 t€ | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -9 455 € | -11 t€ | -8 097 € | -8 704 € | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 263 t€ | 274 t€ | 287 t€ | 300 t€ | 314 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 11 t€ | 11 t€ | 8 896 € | 8 430 € | – |
| Aineettomat hyödykkeet | 82 t€ | 82 t€ | 82 t€ | 82 t€ | 82 t€ |
| Vastattavaa | 381 t€ | 425 t€ | 424 t€ | 427 t€ | 430 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 64 t€ | 96 t€ | 131 t€ | 161 t€ | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -12 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -14 t€ | – |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 32 t€ | 32 t€ | 30 t€ | 32 t€ | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kiinteistö Oy Kajaanin Ruusupuisto kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta suurempaan puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.