Kiinteistö Oy Kajaanin Ruusupuisto är ett aktiebolag med hemort i Kajana, registrerat år 2010. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 84 t€ och rörelseresultatet 52 t€; soliditet 54,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 41 t€ och inkomstskatterna 8 218 €.
Kajana: 3 nya företag på 30 dagar
- Oulujärvi Assets OyAsuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta
- Silkka Savo OyRakennusten ja rakennelmien purku
- LVI-Palvelu Seppä oyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 84 t€ | 81 t€ | 74 t€ | 72 t€ | – |
| Förändring i omsättning | 4,0 % | 8,6 % | 3,4 % | – | – |
| Bruttoresultat | – | – | – | 72 t€ | 63 t€ |
| Rörelsebidrag | 64 t€ | 62 t€ | 56 t€ | 56 t€ | 47 t€ |
| Rörelsebidrag % | 76,1 % | 76,3 % | 75,8 % | 77,2 % | – |
| Rörelseresultat | 52 t€ | 49 t€ | 43 t€ | 42 t€ | 32 t€ |
| Rörelsemarginal | 61,9 % | 60,8 % | 58,2 % | 58,0 % | – |
| Räkenskapsperiodens resultat | 34 t€ | 31 t€ | 29 t€ | 27 t€ | 19 t€ |
| Soliditet | 54,8 % | 41,1 % | 34,0 % | 27,1 % | – |
| Kassalikviditet | 0,34 | 0,45 | 0,37 | 0,30 | – |
| Current ratio | 0,34 | 0,45 | 0,37 | 0,30 | – |
| Relativ skuldsättning | 205,1 % | 309,6 % | 376,2 % | 432,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 16,4 % | 17,5 % | 19,9 % | 23,5 % | – |
| Balansomslutning | 381 t€ | 425 t€ | 424 t€ | 427 t€ | 430 t€ |
| Eget kapital | 209 t€ | 175 t€ | 144 t€ | 116 t€ | – |
| Kassa och bank | 37 t€ | 69 t€ | 55 t€ | 45 t€ | 34 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 84 t€ | 81 t€ | 74 t€ | 72 t€ | – |
| Bruttoresultat | – | – | – | 72 t€ | 63 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -12 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -14 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -20 t€ | -19 t€ | -18 t€ | -16 t€ | -16 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 52 t€ | 49 t€ | 43 t€ | 42 t€ | 32 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -9 455 € | -11 t€ | -8 097 € | -8 704 € | -9 667 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 43 t€ | 38 t€ | 35 t€ | 33 t€ | 23 t€ |
| Inkomstskatt | -8 218 € | -7 163 € | -6 522 € | -5 926 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 34 t€ | 31 t€ | 29 t€ | 27 t€ | 19 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 345 t€ | 356 t€ | 369 t€ | 382 t€ | – |
| Kassa och bank | 37 t€ | 69 t€ | 55 t€ | 45 t€ | 34 t€ |
| Rörliga aktiva | 37 t€ | 69 t€ | 55 t€ | 45 t€ | – |
| Aktiva | 381 t€ | 425 t€ | 424 t€ | 427 t€ | 430 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | – |
| Eget kapital | 209 t€ | 175 t€ | 144 t€ | 116 t€ | – |
| Långfristigt främmande kapital | 64 t€ | 96 t€ | 131 t€ | 161 t€ | – |
| Korfristigt främmande kapital | 108 t€ | 154 t€ | 149 t€ | 151 t€ | – |
| Främmande kapital | 172 t€ | 250 t€ | 280 t€ | 312 t€ | – |
Alla poster i bokslutet (34)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 84 t€ | 81 t€ | 74 t€ | 72 t€ | – |
| Bruttoresultat | – | – | – | 72 t€ | 63 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -12 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -14 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -20 t€ | -19 t€ | -18 t€ | -16 t€ | -16 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 52 t€ | 49 t€ | 43 t€ | 42 t€ | 32 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -9 455 € | -11 t€ | -8 097 € | -8 704 € | -9 667 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 43 t€ | 38 t€ | 35 t€ | 33 t€ | 23 t€ |
| Inkomstskatt | -8 218 € | -7 163 € | -6 522 € | -5 926 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 34 t€ | 31 t€ | 29 t€ | 27 t€ | 19 t€ |
| Bestående aktiva | 345 t€ | 356 t€ | 369 t€ | 382 t€ | – |
| Kassa och bank | 37 t€ | 69 t€ | 55 t€ | 45 t€ | 34 t€ |
| Rörliga aktiva | 37 t€ | 69 t€ | 55 t€ | 45 t€ | – |
| Aktiva | 381 t€ | 425 t€ | 424 t€ | 427 t€ | 430 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | – |
| Eget kapital | 209 t€ | 175 t€ | 144 t€ | 116 t€ | – |
| Långfristigt främmande kapital | 64 t€ | 96 t€ | 131 t€ | 161 t€ | – |
| Korfristigt främmande kapital | 108 t€ | 154 t€ | 149 t€ | 151 t€ | – |
| Främmande kapital | 172 t€ | 250 t€ | 280 t€ | 312 t€ | – |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 263 t€ | 274 t€ | 287 t€ | 300 t€ | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 5 833 € | 5 833 € | 5 834 € | 5 833 € | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 172 t€ | 142 t€ | 113 t€ | 86 t€ | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 2 379 € | 3 045 € | 3 045 € | 3 045 € | – |
| Kortfristiga skulder till ägarintresseföretag | 56 t€ | 102 t€ | 102 t€ | 102 t€ | – |
| Direkta skatter | – | – | – | -5 926 € | -3 595 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 34 t€ | 31 t€ | 29 t€ | 27 t€ | – |
| Immateriella rättigheter | 82 t€ | 82 t€ | 82 t€ | 82 t€ | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -9 455 € | -11 t€ | -8 097 € | -8 704 € | – |
| Materiella tillgångar | 263 t€ | 274 t€ | 287 t€ | 300 t€ | 314 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 11 t€ | 11 t€ | 8 896 € | 8 430 € | – |
| Immateriella tillgångar | 82 t€ | 82 t€ | 82 t€ | 82 t€ | 82 t€ |
| Passiva | 381 t€ | 425 t€ | 424 t€ | 427 t€ | 430 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 64 t€ | 96 t€ | 131 t€ | 161 t€ | – |
| Avskrivningar enligt plan | -12 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -14 t€ | – |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 32 t€ | 32 t€ | 30 t€ | 32 t€ | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kiinteistö Oy Kajaanin Ruusupuisto till den övre halvan inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.