Härmän LVI-Tekniikka Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kauhava, rekisteröity vuonna 2010. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 465 t€ ja liikevoitto 25 t€; omavaraisuusaste 35,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 4 571 € ja tuloverot 914 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 465 t€ | 495 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -6,1 % | – |
| Käyttökate | -20 t€ | -29 t€ |
| Käyttökate-% | -4,3 % | -6,0 % |
| Liikevoitto | 25 t€ | 14 t€ |
| Liikevoitto-% | 5,4 % | 2,8 % |
| Tilikauden tulos | 13 t€ | 3 335 € |
| Henkilöstökulut | -79 t€ | -83 t€ |
| Omavaraisuusaste | 35,0 % | 26,7 % |
| Quick ratio | 0,52 | 0,36 |
| Current ratio | 1,68 | 1,39 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 45,2 % | 55,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 11,9 % | 3,3 % |
| Taseen loppusumma | 323 t€ | 372 t€ |
| Oma pääoma | 113 t€ | 100 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 13 t€ | 7 059 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 465 t€ | 495 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 239 t€ | 256 t€ |
| Henkilöstökulut | 79 t€ | 83 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 45 t€ | 44 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 78 t€ | 91 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 25 t€ | 14 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 240 € | 9 830 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 17 t€ | 4 249 € |
| Tuloverot | 3 518 € | 914 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 13 t€ | 3 335 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 136 t€ | 177 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 129 t€ | 145 t€ |
| Saamiset | 46 t€ | 43 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 13 t€ | 7 059 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 187 t€ | 196 t€ |
| Vastaavaa | 323 t€ | 372 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 113 t€ | 100 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 98 t€ | 132 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 112 t€ | 141 t€ |
| Vieras pääoma | 210 t€ | 273 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 465 t€ | 495 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 239 t€ | 256 t€ |
| Henkilöstökulut | 79 t€ | 83 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 45 t€ | 44 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 78 t€ | 91 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 25 t€ | 14 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 240 € | 9 830 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 17 t€ | 4 249 € |
| Tuloverot | 3 518 € | 914 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 13 t€ | 3 335 € |
| Pysyvät vastaavat | 136 t€ | 177 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 129 t€ | 145 t€ |
| Saamiset | 46 t€ | 43 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 13 t€ | 7 059 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 187 t€ | 196 t€ |
| Vastaavaa | 323 t€ | 372 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 113 t€ | 100 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 98 t€ | 132 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 112 t€ | 141 t€ |
| Vieras pääoma | 210 t€ | 273 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 205 t€ | 260 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 45 t€ | 44 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | 2 244 € | -8 080 € |
| Eläkekulut | 20 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 25 t€ | 40 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 136 t€ | 177 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 51 t€ | 58 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 602 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 13 t€ | 3 335 € |
| Muut henkilösivukulut | 8 892 € | 5 652 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 12 t€ | 40 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 50 t€ | 42 t€ |
| Koneet ja kalusto | 136 t€ | 177 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 571 € | 178 € |
| Vastattavaa | 323 t€ | 372 t€ |
| Palvelujen ostot | 15 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 21 t€ | 2 306 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 97 t€ | 94 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | 61 t€ | 59 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 19 t€ | -15 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 13 t€ | 18 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 98 t€ | 132 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 46 t€ | 43 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 36 t€ | 41 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 67 t€ | 86 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 8 811 € | 10 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Härmän LVI-Tekniikka Oy kuuluu toimialaluokassa lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus pienempään puoliskoon (1803 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 25 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Kauhava
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta