Härmän LVI-Tekniikka Oy är ett aktiebolag med hemort i Kauhava, registrerat år 2010. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 465 t€ och rörelseresultatet 25 t€; soliditet 35,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 4 571 € och inkomstskatterna 914 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 465 t€ | 495 t€ |
| Förändring i omsättning | -6,1 % | – |
| Rörelsebidrag | -20 t€ | -29 t€ |
| Rörelsebidrag % | -4,3 % | -6,0 % |
| Rörelseresultat | 25 t€ | 14 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,4 % | 2,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 13 t€ | 3 335 € |
| Personalkostnader | -79 t€ | -83 t€ |
| Soliditet | 35,0 % | 26,7 % |
| Kassalikviditet | 0,52 | 0,36 |
| Current ratio | 1,68 | 1,39 |
| Relativ skuldsättning | 45,2 % | 55,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,9 % | 3,3 % |
| Balansomslutning | 323 t€ | 372 t€ |
| Eget kapital | 113 t€ | 100 t€ |
| Kassa och bank | 13 t€ | 7 059 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 465 t€ | 495 t€ |
| Material och tjänster | 239 t€ | 256 t€ |
| Personalkostnader | 79 t€ | 83 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 45 t€ | 44 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 78 t€ | 91 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 25 t€ | 14 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 240 € | 9 830 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 17 t€ | 4 249 € |
| Inkomstskatt | 3 518 € | 914 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 13 t€ | 3 335 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 136 t€ | 177 t€ |
| Omsättningstillgångar | 129 t€ | 145 t€ |
| Fordringar | 46 t€ | 43 t€ |
| Kassa och bank | 13 t€ | 7 059 € |
| Rörliga aktiva | 187 t€ | 196 t€ |
| Aktiva | 323 t€ | 372 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 113 t€ | 100 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 98 t€ | 132 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 112 t€ | 141 t€ |
| Främmande kapital | 210 t€ | 273 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 465 t€ | 495 t€ |
| Material och tjänster | 239 t€ | 256 t€ |
| Personalkostnader | 79 t€ | 83 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 45 t€ | 44 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 78 t€ | 91 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 25 t€ | 14 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 240 € | 9 830 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 17 t€ | 4 249 € |
| Inkomstskatt | 3 518 € | 914 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 13 t€ | 3 335 € |
| Bestående aktiva | 136 t€ | 177 t€ |
| Omsättningstillgångar | 129 t€ | 145 t€ |
| Fordringar | 46 t€ | 43 t€ |
| Kassa och bank | 13 t€ | 7 059 € |
| Rörliga aktiva | 187 t€ | 196 t€ |
| Aktiva | 323 t€ | 372 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 113 t€ | 100 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 98 t€ | 132 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 112 t€ | 141 t€ |
| Främmande kapital | 210 t€ | 273 t€ |
| Varor under tillverkning | 61 t€ | 59 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 50 t€ | 42 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 21 t€ | 2 306 € |
| Avskrivningar enligt plan | 45 t€ | 44 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 12 t€ | 40 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 97 t€ | 94 t€ |
| Passiva | 323 t€ | 372 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | 2 244 € | -8 080 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 571 € | 178 € |
| Kortfristiga fordringar | 46 t€ | 43 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 13 t€ | 18 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 205 t€ | 260 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 25 t€ | 40 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 19 t€ | -15 t€ |
| Pensionskostnader | 20 t€ | 19 t€ |
| Köp av tjänster | 15 t€ | 11 t€ |
| Maskiner och inventarier | 136 t€ | 177 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 98 t€ | 132 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 36 t€ | 41 t€ |
| Materiella tillgångar | 136 t€ | 177 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 8 892 € | 5 652 € |
| Löner och arvoden | 51 t€ | 58 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 602 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 13 t€ | 3 335 € |
| Material och förnödenheter | 67 t€ | 86 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 8 811 € | 10 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Härmän LVI-Tekniikka Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen vvs-arbeten (1803 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.