Maansiirto Sampo Valkonen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Jyväskylä, rekisteröity vuonna 2010. Tilikaudella, joka päättyi 31.5.2023, liikevaihto oli 36 t€ ja liikevoitto -18 t€; omavaraisuusaste -186,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 40 t€ ja tuloverot 10 t€.
Jyväskylä: 34 uutta yritystä 30 päivässä
- Mitapco OyTalonrakentaminen
- Raksagurut OyTalonrakentaminen
- DCH Operations OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | 31.5.2020 | 31.5.2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 36 t€ | 113 t€ | 86 t€ | 92 t€ | 129 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -68,4 % | 31,6 % | -7,2 % | -28,3 % | – |
| Käyttökate | -18 t€ | 34 t€ | -4 083 € | 20 t€ | 9 195 € |
| Käyttökate-% | -50,4 % | 30,3 % | -4,8 % | 22,1 % | 7,1 % |
| Liikevoitto | -18 t€ | 33 t€ | -7 190 € | 18 t€ | 5 262 € |
| Liikevoitto-% | -51,6 % | 29,2 % | -8,4 % | 18,9 % | 4,1 % |
| Tilikauden tulos | -21 t€ | 24 t€ | -16 t€ | 6 755 € | -717 € |
| Henkilöstökulut | 37 t€ | 33 t€ | 43 t€ | 35 t€ | 55 t€ |
| Omavaraisuusaste | -186,9 % | 56,1 % | -76,6 % | 12,5 % | -14,7 % |
| Quick ratio | 0,39 | 4,55 | 0,30 | 0,95 | 0,52 |
| Current ratio | 0,39 | 4,55 | 0,30 | 0,95 | 0,52 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 42,6 % | 7,5 % | 34,7 % | 22,9 % | 22,6 % |
| Oman pääoman tuotto | – | 220,3 % | – | 223,6 % | – |
| Taseen loppusumma | 5 294 € | 19 t€ | 17 t€ | 24 t€ | 25 t€ |
| Oma pääoma | -9 897 € | 11 t€ | -13 t€ | 3 022 € | -3 734 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 565 € | 4 545 € | 1 006 € | 1 328 € | 0 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | 31.5.2020 | 31.5.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 36 t€ | 113 t€ | 86 t€ | 92 t€ | 129 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 80 € | 3 500 € | 0 € | 0 € | 868 € |
| Materiaalit ja palvelut | -7 356 € | -21 t€ | -17 t€ | -16 t€ | -37 t€ |
| Henkilöstökulut | -37 t€ | -33 t€ | -43 t€ | -35 t€ | -55 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -440 € | -1 205 € | -3 107 € | -2 949 € | -3 933 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -8 911 € | -28 t€ | -30 t€ | -21 t€ | -29 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -18 t€ | 33 t€ | -7 190 € | 18 t€ | 5 262 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 233 € | -6 292 € | -8 767 € | -8 817 € | -5 979 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -21 t€ | 27 t€ | -16 t€ | 8 692 € | -717 € |
| Tuloverot | 0 € | -2 981 € | 0 € | -1 937 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -21 t€ | 24 t€ | -16 t€ | 6 755 € | -717 € |
Tase
| 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | 31.5.2020 | 31.5.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1 321 € | 3 616 € | 9 322 € | 8 848 € | 12 t€ |
| Saamiset | 408 € | 11 t€ | 6 549 € | 14 t€ | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 565 € | 4 545 € | 1 006 € | 1 328 € | 0 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 3 973 € | 16 t€ | 7 555 € | 15 t€ | 14 t€ |
| Vastaavaa | 5 294 € | 19 t€ | 17 t€ | 24 t€ | 25 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 500 € | 3 500 € | 3 500 € | 3 500 € | – |
| Oma pääoma | -9 897 € | 11 t€ | -13 t€ | 3 022 € | -3 734 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 3 012 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 10 t€ | 3 423 € | 25 t€ | 16 t€ | 26 t€ |
| Vieras pääoma | 15 t€ | 8 423 € | 30 t€ | 21 t€ | 29 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | 31.5.2020 | 31.5.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 36 t€ | 113 t€ | 86 t€ | 92 t€ | 129 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 80 € | 3 500 € | 0 € | 0 € | 868 € |
| Materiaalit ja palvelut | -7 356 € | -21 t€ | -17 t€ | -16 t€ | -37 t€ |
| Henkilöstökulut | -37 t€ | -33 t€ | -43 t€ | -35 t€ | -55 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -440 € | -1 205 € | -3 107 € | -2 949 € | -3 933 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -8 911 € | -28 t€ | -30 t€ | -21 t€ | -29 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -18 t€ | 33 t€ | -7 190 € | 18 t€ | 5 262 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 233 € | -6 292 € | -8 767 € | -8 817 € | -5 979 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -21 t€ | 27 t€ | -16 t€ | 8 692 € | -717 € |
| Tuloverot | 0 € | -2 981 € | 0 € | -1 937 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -21 t€ | 24 t€ | -16 t€ | 6 755 € | -717 € |
| Pysyvät vastaavat | 1 321 € | 3 616 € | 9 322 € | 8 848 € | 12 t€ |
| Saamiset | 408 € | 11 t€ | 6 549 € | 14 t€ | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 565 € | 4 545 € | 1 006 € | 1 328 € | 0 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 3 973 € | 16 t€ | 7 555 € | 15 t€ | 14 t€ |
| Vastaavaa | 5 294 € | 19 t€ | 17 t€ | 24 t€ | 25 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 500 € | 3 500 € | 3 500 € | 3 500 € | – |
| Oma pääoma | -9 897 € | 11 t€ | -13 t€ | 3 022 € | -3 734 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 3 012 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 10 t€ | 3 423 € | 25 t€ | 16 t€ | 26 t€ |
| Vieras pääoma | 15 t€ | 8 423 € | 30 t€ | 21 t€ | 29 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -21 t€ | 24 t€ | -16 t€ | 6 755 € | -717 € |
| Koneet ja kalusto | 1 321 € | 3 616 € | 9 322 € | 8 848 € | 12 t€ |
| Eläkekulut | 0 € | -942 € | -7 139 € | -1 355 € | -7 017 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | – | 0 € | 3 440 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | – | – | – | 0 € | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | – | – | 0 € | 350 € |
| Vastattavaa | 5 294 € | 19 t€ | 17 t€ | 24 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | 0 € | 1 088 € | 1 937 € | 8 918 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | 0 € | 3 538 € | 7 317 € | 9 762 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -2 233 € | -6 292 € | -8 767 € | -8 817 € | -6 011 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 10 t€ | 3 423 € | 24 t€ | 14 t€ | 4 411 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 408 € | 11 t€ | 6 549 € | 14 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 408 € | 11 t€ | 3 010 € | 6 727 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 7 256 € | -16 t€ | -478 € | -7 234 € | -6 517 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -440 € | -1 205 € | -3 107 € | -2 949 € | -3 933 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1 321 € | 3 616 € | 9 322 € | 8 848 € | 12 t€ |
| Palvelujen ostot | -1 740 € | -2 620 € | -1 091 € | -1 463 € | -14 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 3 012 € |
| Ostot tilikauden aikana | -5 616 € | -19 t€ | -16 t€ | -14 t€ | -22 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | – | – | 0 € | 32 € |
| Muut henkilösivukulut | -597 € | -1 221 € | -1 846 € | -870 € | -2 079 € |
| Palkat ja palkkiot | -37 t€ | -31 t€ | -34 t€ | -33 t€ | -46 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Maansiirto Sampo Valkonen Oy kuuluu toimialaluokassa rakennuspaikan valmistelutyöt suurempaan puoliskoon (1576 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 36 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.