Maansiirto Sampo Valkonen Oy är ett aktiebolag med hemort i Jyväskylä, registrerat år 2010. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2023 var omsättningen 36 t€ och rörelseresultatet -18 t€; soliditet -186,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 40 t€ och inkomstskatterna 10 t€.
Jyväskylä: 34 nya företag på 30 dagar
- Mitapco OyTalonrakentaminen
- Raksagurut OyTalonrakentaminen
- DCH Operations OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | 31.5.2020 | 31.5.2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 36 t€ | 113 t€ | 86 t€ | 92 t€ | 129 t€ |
| Förändring i omsättning | -68,4 % | 31,6 % | -7,2 % | -28,3 % | – |
| Rörelsebidrag | -18 t€ | 34 t€ | -4 083 € | 20 t€ | 9 195 € |
| Rörelsebidrag % | -50,4 % | 30,3 % | -4,8 % | 22,1 % | 7,1 % |
| Rörelseresultat | -18 t€ | 33 t€ | -7 190 € | 18 t€ | 5 262 € |
| Rörelsemarginal | -51,6 % | 29,2 % | -8,4 % | 18,9 % | 4,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -21 t€ | 24 t€ | -16 t€ | 6 755 € | -717 € |
| Personalkostnader | 37 t€ | 33 t€ | 43 t€ | 35 t€ | 55 t€ |
| Soliditet | -186,9 % | 56,1 % | -76,6 % | 12,5 % | -14,7 % |
| Kassalikviditet | 0,39 | 4,55 | 0,30 | 0,95 | 0,52 |
| Current ratio | 0,39 | 4,55 | 0,30 | 0,95 | 0,52 |
| Relativ skuldsättning | 42,6 % | 7,5 % | 34,7 % | 22,9 % | 22,6 % |
| Avkastning på eget kapital | – | 220,3 % | – | 223,6 % | – |
| Balansomslutning | 5 294 € | 19 t€ | 17 t€ | 24 t€ | 25 t€ |
| Eget kapital | -9 897 € | 11 t€ | -13 t€ | 3 022 € | -3 734 € |
| Kassa och bank | 3 565 € | 4 545 € | 1 006 € | 1 328 € | 0 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | 31.5.2020 | 31.5.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 36 t€ | 113 t€ | 86 t€ | 92 t€ | 129 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 80 € | 3 500 € | 0 € | 0 € | 868 € |
| Material och tjänster | -7 356 € | -21 t€ | -17 t€ | -16 t€ | -37 t€ |
| Personalkostnader | -37 t€ | -33 t€ | -43 t€ | -35 t€ | -55 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -440 € | -1 205 € | -3 107 € | -2 949 € | -3 933 € |
| Övriga rörelsekostnader | -8 911 € | -28 t€ | -30 t€ | -21 t€ | -29 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -18 t€ | 33 t€ | -7 190 € | 18 t€ | 5 262 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 233 € | -6 292 € | -8 767 € | -8 817 € | -5 979 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -21 t€ | 27 t€ | -16 t€ | 8 692 € | -717 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -2 981 € | 0 € | -1 937 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -21 t€ | 24 t€ | -16 t€ | 6 755 € | -717 € |
Balansräkning
| 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | 31.5.2020 | 31.5.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1 321 € | 3 616 € | 9 322 € | 8 848 € | 12 t€ |
| Fordringar | 408 € | 11 t€ | 6 549 € | 14 t€ | 14 t€ |
| Kassa och bank | 3 565 € | 4 545 € | 1 006 € | 1 328 € | 0 € |
| Rörliga aktiva | 3 973 € | 16 t€ | 7 555 € | 15 t€ | 14 t€ |
| Aktiva | 5 294 € | 19 t€ | 17 t€ | 24 t€ | 25 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 500 € | 3 500 € | 3 500 € | 3 500 € | – |
| Eget kapital | -9 897 € | 11 t€ | -13 t€ | 3 022 € | -3 734 € |
| Långfristigt främmande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 3 012 € |
| Korfristigt främmande kapital | 10 t€ | 3 423 € | 25 t€ | 16 t€ | 26 t€ |
| Främmande kapital | 15 t€ | 8 423 € | 30 t€ | 21 t€ | 29 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | 31.5.2020 | 31.5.2019 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 36 t€ | 113 t€ | 86 t€ | 92 t€ | 129 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 80 € | 3 500 € | 0 € | 0 € | 868 € |
| Material och tjänster | -7 356 € | -21 t€ | -17 t€ | -16 t€ | -37 t€ |
| Personalkostnader | -37 t€ | -33 t€ | -43 t€ | -35 t€ | -55 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -440 € | -1 205 € | -3 107 € | -2 949 € | -3 933 € |
| Övriga rörelsekostnader | -8 911 € | -28 t€ | -30 t€ | -21 t€ | -29 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -18 t€ | 33 t€ | -7 190 € | 18 t€ | 5 262 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 233 € | -6 292 € | -8 767 € | -8 817 € | -5 979 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -21 t€ | 27 t€ | -16 t€ | 8 692 € | -717 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -2 981 € | 0 € | -1 937 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -21 t€ | 24 t€ | -16 t€ | 6 755 € | -717 € |
| Bestående aktiva | 1 321 € | 3 616 € | 9 322 € | 8 848 € | 12 t€ |
| Fordringar | 408 € | 11 t€ | 6 549 € | 14 t€ | 14 t€ |
| Kassa och bank | 3 565 € | 4 545 € | 1 006 € | 1 328 € | 0 € |
| Rörliga aktiva | 3 973 € | 16 t€ | 7 555 € | 15 t€ | 14 t€ |
| Aktiva | 5 294 € | 19 t€ | 17 t€ | 24 t€ | 25 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 500 € | 3 500 € | 3 500 € | 3 500 € | – |
| Eget kapital | -9 897 € | 11 t€ | -13 t€ | 3 022 € | -3 734 € |
| Långfristigt främmande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 3 012 € |
| Korfristigt främmande kapital | 10 t€ | 3 423 € | 25 t€ | 16 t€ | 26 t€ |
| Främmande kapital | 15 t€ | 8 423 € | 30 t€ | 21 t€ | 29 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -21 t€ | 24 t€ | -16 t€ | 6 755 € | -717 € |
| Maskiner och inventarier | 1 321 € | 3 616 € | 9 322 € | 8 848 € | 12 t€ |
| Pensionskostnader | 0 € | -942 € | -7 139 € | -1 355 € | -7 017 € |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | – | 0 € | 3 440 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | – | – | – | 0 € | 13 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | – | – | 0 € | 350 € |
| Passiva | 5 294 € | 19 t€ | 17 t€ | 24 t€ | 25 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | 0 € | 1 088 € | 1 937 € | 8 918 € |
| Kortfristiga kundfordringar | – | 0 € | 3 538 € | 7 317 € | 9 762 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -2 233 € | -6 292 € | -8 767 € | -8 817 € | -6 011 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 10 t€ | 3 423 € | 24 t€ | 14 t€ | 4 411 € |
| Kortfristiga fordringar | 408 € | 11 t€ | 6 549 € | 14 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 408 € | 11 t€ | 3 010 € | 6 727 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 7 256 € | -16 t€ | -478 € | -7 234 € | -6 517 € |
| Avskrivningar enligt plan | -440 € | -1 205 € | -3 107 € | -2 949 € | -3 933 € |
| Materiella tillgångar | 1 321 € | 3 616 € | 9 322 € | 8 848 € | 12 t€ |
| Köp av tjänster | -1 740 € | -2 620 € | -1 091 € | -1 463 € | -14 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 3 012 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -5 616 € | -19 t€ | -16 t€ | -14 t€ | -22 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | – | – | 0 € | 32 € |
| Övriga lönebikostnader | -597 € | -1 221 € | -1 846 € | -870 € | -2 079 € |
| Löner och arvoden | -37 t€ | -31 t€ | -34 t€ | -33 t€ | -46 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Maansiirto Sampo Valkonen Oy till den övre halvan inom näringsgrenen mark- och grundarbeten (1576 företag med beskattningsbar inkomst; median 36 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.