Supermarsu Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2009. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 189 t€ ja liikevoitto 134 t€; omavaraisuusaste 98,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 176 t€ ja tuloverot 36 t€.
Helsinki: 311 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 189 t€ | 183 t€ | 291 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 3,7 % | -37,2 % | – |
| Käyttökate | 122 t€ | 192 t€ | 96 t€ |
| Käyttökate-% | 64,6 % | 105,0 % | 32,9 % |
| Liikevoitto | 134 t€ | 175 t€ | 95 t€ |
| Liikevoitto-% | 71,0 % | 96,0 % | 32,8 % |
| Tilikauden tulos | 108 t€ | 140 t€ | 76 t€ |
| Henkilöstökulut | -123 t€ | 119 t€ | 162 t€ |
| Omavaraisuusaste | 98,0 % | 98,5 % | 99,6 % |
| Quick ratio | 15,25 | 22,71 | 71,47 |
| Current ratio | 15,25 | 22,71 | 71,47 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 7,3 % | 5,3 % | 0,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 16,3 % | 21,8 % | 13,9 % |
| Taseen loppusumma | 673 t€ | 651 t€ | 546 t€ |
| Oma pääoma | 659 t€ | 641 t€ | 544 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 182 t€ | 184 t€ | 121 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 189 t€ | 183 t€ | 291 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 140 t€ | 175 t€ | 1 115 € |
| Materiaalit ja palvelut | – | 0 € | -940 € |
| Henkilöstökulut | 123 t€ | -119 t€ | -162 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 12 t€ | -16 t€ | -347 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 60 t€ | -46 t€ | -33 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 134 t€ | 175 t€ | 95 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -20 € | -118 € | -236 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 135 t€ | 175 t€ | 95 t€ |
| Tuloverot | 27 t€ | -35 t€ | -19 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 108 t€ | 140 t€ | 76 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 478 t€ | 450 t€ | 394 t€ |
| Saamiset | 13 t€ | 17 t€ | 30 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 182 t€ | 184 t€ | 121 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 195 t€ | 200 t€ | 152 t€ |
| Vastaavaa | 673 t€ | 651 t€ | 546 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 659 t€ | 641 t€ | 544 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 940 € | 940 € | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 13 t€ | 8 821 € | 2 122 € |
| Vieras pääoma | 14 t€ | 9 761 € | 2 122 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 189 t€ | 183 t€ | 291 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 140 t€ | 175 t€ | 1 115 € |
| Materiaalit ja palvelut | – | 0 € | -940 € |
| Henkilöstökulut | 123 t€ | -119 t€ | -162 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 12 t€ | -16 t€ | -347 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 60 t€ | -46 t€ | -33 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 134 t€ | 175 t€ | 95 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -20 € | -118 € | -236 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 135 t€ | 175 t€ | 95 t€ |
| Tuloverot | 27 t€ | -35 t€ | -19 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 108 t€ | 140 t€ | 76 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 478 t€ | 450 t€ | 394 t€ |
| Saamiset | 13 t€ | 17 t€ | 30 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 182 t€ | 184 t€ | 121 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 195 t€ | 200 t€ | 152 t€ |
| Vastaavaa | 673 t€ | 651 t€ | 546 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 659 t€ | 641 t€ | 544 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 940 € | 940 € | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 13 t€ | 8 821 € | 2 122 € |
| Vieras pääoma | 14 t€ | 9 761 € | 2 122 € |
| Sijoitukset | 441 t€ | 401 t€ | 393 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 271 € | 0 € | 264 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 306 € | 8 821 € | 989 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 549 t€ | 498 t€ | 466 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 17 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | – | 0 € | 1 133 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 12 t€ | 0 € | 9 319 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 108 t€ | 140 t€ | 76 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 13 t€ | 17 t€ | 30 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 233 € | -386 € | -236 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 37 t€ | 49 t€ | 1 042 € |
| Palkat ja palkkiot | 108 t€ | -106 t€ | -150 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 8 489 € | 0 € | – |
| Vastattavaa | 673 t€ | 651 t€ | 546 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 253 € | 3 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 222 € | -1 262 € | -2 295 € |
| Koneet ja kalusto | 37 t€ | 49 t€ | 1 042 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 12 t€ | -16 t€ | -347 € |
| Palvelujen ostot | – | 0 € | -940 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 441 t€ | 401 t€ | 393 t€ |
| Eläkekulut | 13 t€ | -12 t€ | -10 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 0 € | 265 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 940 € | 940 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Supermarsu Oy kuuluu toimialaluokassa elokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto ylimpään 10 %:iin (440 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 10 t€, 17-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.