Supermarsu Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2009. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 189 t€ och rörelseresultatet 134 t€; soliditet 98,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 176 t€ och inkomstskatterna 36 t€.
Helsingfors: 311 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 189 t€ | 183 t€ | 291 t€ |
| Förändring i omsättning | 3,7 % | -37,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 122 t€ | 192 t€ | 96 t€ |
| Rörelsebidrag % | 64,6 % | 105,0 % | 32,9 % |
| Rörelseresultat | 134 t€ | 175 t€ | 95 t€ |
| Rörelsemarginal | 71,0 % | 96,0 % | 32,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 108 t€ | 140 t€ | 76 t€ |
| Personalkostnader | -123 t€ | 119 t€ | 162 t€ |
| Soliditet | 98,0 % | 98,5 % | 99,6 % |
| Kassalikviditet | 15,25 | 22,71 | 71,47 |
| Current ratio | 15,25 | 22,71 | 71,47 |
| Relativ skuldsättning | 7,3 % | 5,3 % | 0,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,3 % | 21,8 % | 13,9 % |
| Balansomslutning | 673 t€ | 651 t€ | 546 t€ |
| Eget kapital | 659 t€ | 641 t€ | 544 t€ |
| Kassa och bank | 182 t€ | 184 t€ | 121 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 189 t€ | 183 t€ | 291 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 140 t€ | 175 t€ | 1 115 € |
| Material och tjänster | – | 0 € | -940 € |
| Personalkostnader | 123 t€ | -119 t€ | -162 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 12 t€ | -16 t€ | -347 € |
| Övriga rörelsekostnader | 60 t€ | -46 t€ | -33 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 134 t€ | 175 t€ | 95 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -20 € | -118 € | -236 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 135 t€ | 175 t€ | 95 t€ |
| Inkomstskatt | 27 t€ | -35 t€ | -19 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 108 t€ | 140 t€ | 76 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 478 t€ | 450 t€ | 394 t€ |
| Fordringar | 13 t€ | 17 t€ | 30 t€ |
| Kassa och bank | 182 t€ | 184 t€ | 121 t€ |
| Rörliga aktiva | 195 t€ | 200 t€ | 152 t€ |
| Aktiva | 673 t€ | 651 t€ | 546 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 659 t€ | 641 t€ | 544 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 940 € | 940 € | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 13 t€ | 8 821 € | 2 122 € |
| Främmande kapital | 14 t€ | 9 761 € | 2 122 € |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 189 t€ | 183 t€ | 291 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 140 t€ | 175 t€ | 1 115 € |
| Material och tjänster | – | 0 € | -940 € |
| Personalkostnader | 123 t€ | -119 t€ | -162 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 12 t€ | -16 t€ | -347 € |
| Övriga rörelsekostnader | 60 t€ | -46 t€ | -33 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 134 t€ | 175 t€ | 95 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -20 € | -118 € | -236 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 135 t€ | 175 t€ | 95 t€ |
| Inkomstskatt | 27 t€ | -35 t€ | -19 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 108 t€ | 140 t€ | 76 t€ |
| Bestående aktiva | 478 t€ | 450 t€ | 394 t€ |
| Fordringar | 13 t€ | 17 t€ | 30 t€ |
| Kassa och bank | 182 t€ | 184 t€ | 121 t€ |
| Rörliga aktiva | 195 t€ | 200 t€ | 152 t€ |
| Aktiva | 673 t€ | 651 t€ | 546 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 659 t€ | 641 t€ | 544 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 940 € | 940 € | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 13 t€ | 8 821 € | 2 122 € |
| Främmande kapital | 14 t€ | 9 761 € | 2 122 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 108 t€ | 140 t€ | 76 t€ |
| Maskiner och inventarier | 37 t€ | 49 t€ | 1 042 € |
| Övriga aktier och andelar | 441 t€ | 401 t€ | 393 t€ |
| Pensionskostnader | 13 t€ | -12 t€ | -10 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | – | 0 € | 1 133 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 17 t€ | 21 t€ |
| Passiva | 673 t€ | 651 t€ | 546 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 233 € | -386 € | -236 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 12 t€ | 0 € | 9 319 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 8 489 € | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 4 306 € | 8 821 € | 989 € |
| Kortfristiga fordringar | 13 t€ | 17 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 271 € | 0 € | 264 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 265 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 549 t€ | 498 t€ | 466 t€ |
| Placeringar | 441 t€ | 401 t€ | 393 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 12 t€ | -16 t€ | -347 € |
| Materiella tillgångar | 37 t€ | 49 t€ | 1 042 € |
| Köp av tjänster | – | 0 € | -940 € |
| Långfristiga övriga skulder | 940 € | 940 € | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 253 € | 3 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 2 222 € | -1 262 € | -2 295 € |
| Löner och arvoden | 108 t€ | -106 t€ | -150 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Supermarsu Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen produktion av film, video och tv-program (440 företag med beskattningsbar inkomst; median 10 t€, 17 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.