Bon Invest Oy Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vaasa, rekisteröity vuonna 2009. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 4 705 €; omavaraisuusaste 70,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 38 t€ ja tuloverot 7 614 €.
Vaasa: 13 uutta yritystä 30 päivässä
- Fix and Rent IT OyAsuntojen vuokraus
- NFCP Finland OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
- Bipolar OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Käyttökate | 4 705 € | 37 t€ | 44 t€ | 12 t€ | 41 t€ | 35 t€ |
| Liikevoitto | 4 705 € | 37 t€ | 44 t€ | 9 936 € | 39 t€ | 33 t€ |
| Tilikauden tulos | 3 731 € | 30 t€ | 36 t€ | 7 957 € | 31 t€ | 26 t€ |
| Omavaraisuusaste | 70,8 % | 70,2 % | 72,5 % | 67,7 % | 73,4 % | 75,7 % |
| Quick ratio | 0,04 | 0,04 | 0,04 | 0,06 | 0,02 | 0,02 |
| Current ratio | 0,04 | 0,04 | 0,04 | 0,06 | 0,02 | 0,02 |
| Oman pääoman tuotto | 0,6 % | 5,1 % | 5,8 % | 1,4 % | 5,0 % | 4,1 % |
| Taseen loppusumma | 851 t€ | 853 t€ | 852 t€ | 859 t€ | 849 t€ | 850 t€ |
| Oma pääoma | 602 t€ | 598 t€ | 617 t€ | 581 t€ | 623 t€ | 643 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 159 € | 9 524 € | 8 612 € | 9 486 € | 4 364 € | 1 526 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 61 t€ | 88 t€ | 89 t€ | 58 t€ | 83 t€ | 81 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 45 t€ | -42 t€ | -41 t€ | -40 t€ | -38 t€ | -35 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | – | 0 € | -1 880 € | -1 879 € | -1 879 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 12 t€ | -8 528 € | -4 289 € | -6 318 € | -4 271 € | -11 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 4 705 € | 37 t€ | 44 t€ | 9 936 € | 39 t€ | 33 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -34 € | 588 € | 672 € | 10 € | 0 € | – |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 4 739 € | 38 t€ | 45 t€ | 9 946 € | 39 t€ | 33 t€ |
| Tuloverot | 1 008 € | -7 627 € | -9 021 € | -1 989 € | -7 802 € | -6 550 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 3 731 € | 30 t€ | 36 t€ | 7 957 € | 31 t€ | 26 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ | 844 t€ | 846 t€ |
| Saamiset | 2 562 € | 1 022 € | 966 € | 7 359 € | 726 € | 2 334 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 159 € | 9 524 € | 8 612 € | 9 486 € | 4 364 € | 1 526 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 8 721 € | 11 t€ | 9 578 € | 17 t€ | 5 090 € | 3 860 € |
| Vastaavaa | 851 t€ | 853 t€ | 852 t€ | 859 t€ | 849 t€ | 850 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Oma pääoma | 602 t€ | 598 t€ | 617 t€ | 581 t€ | 623 t€ | 643 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 249 t€ | 254 t€ | 234 t€ | 278 t€ | 226 t€ | 206 t€ |
| Vieras pääoma | 249 t€ | 254 t€ | 234 t€ | 278 t€ | 226 t€ | 206 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (34)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 61 t€ | 88 t€ | 89 t€ | 58 t€ | 83 t€ | 81 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 45 t€ | -42 t€ | -41 t€ | -40 t€ | -38 t€ | -35 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | – | 0 € | -1 880 € | -1 879 € | -1 879 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 12 t€ | -8 528 € | -4 289 € | -6 318 € | -4 271 € | -11 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 4 705 € | 37 t€ | 44 t€ | 9 936 € | 39 t€ | 33 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -34 € | 588 € | 672 € | 10 € | 0 € | – |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 4 739 € | 38 t€ | 45 t€ | 9 946 € | 39 t€ | 33 t€ |
| Tuloverot | 1 008 € | -7 627 € | -9 021 € | -1 989 € | -7 802 € | -6 550 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 3 731 € | 30 t€ | 36 t€ | 7 957 € | 31 t€ | 26 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ | 844 t€ | 846 t€ |
| Saamiset | 2 562 € | 1 022 € | 966 € | 7 359 € | 726 € | 2 334 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 159 € | 9 524 € | 8 612 € | 9 486 € | 4 364 € | 1 526 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 8 721 € | 11 t€ | 9 578 € | 17 t€ | 5 090 € | 3 860 € |
| Vastaavaa | 851 t€ | 853 t€ | 852 t€ | 859 t€ | 849 t€ | 850 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Oma pääoma | 602 t€ | 598 t€ | 617 t€ | 581 t€ | 623 t€ | 643 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 249 t€ | 254 t€ | 234 t€ | 278 t€ | 226 t€ | 206 t€ |
| Vieras pääoma | 249 t€ | 254 t€ | 234 t€ | 278 t€ | 226 t€ | 206 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 577 t€ | 547 t€ | 560 t€ | 552 t€ | 571 t€ | 596 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 249 t€ | 249 t€ | 233 t€ | 278 t€ | 226 t€ | 206 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 3 731 € | 30 t€ | 36 t€ | 7 957 € | 31 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 258 € | 244 € | 0 € | 5 589 € | 299 € | 1 481 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | – | – | 0 € | -1 880 € | -1 879 € | -1 879 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 68 € | 0 € | 366 € | 58 € | 0 € | – |
| Ostot tilikauden aikana | 45 t€ | -42 t€ | -41 t€ | -40 t€ | -38 t€ | -35 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 304 € | 778 € | 966 € | 1 769 € | 427 € | 853 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 34 € | 588 € | 672 € | 10 € | 0 € | – |
| Aineelliset hyödykkeet | – | – | – | 0 € | 1 880 € | 3 759 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 5 625 € | 1 219 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 2 562 € | 1 022 € | 966 € | 7 359 € | 726 € | 2 334 € |
| Koneet ja kalusto | – | – | – | 0 € | 1 880 € | 3 759 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ |
| Sijoitukset | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ |
| Vastattavaa | 851 t€ | 853 t€ | 852 t€ | 859 t€ | 849 t€ | 850 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Bon Invest Oy Ab kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta suurempaan puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.