Bon Invest Oy Ab är ett aktiebolag med hemort i Vasa, registrerat år 2009. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 4 705 €; soliditet 70,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 38 t€ och inkomstskatterna 7 614 €.
Vasa: 13 nya företag på 30 dagar
- Fix and Rent IT OyAsuntojen vuokraus
- NFCP Finland OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
- Bipolar OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsebidrag | 4 705 € | 37 t€ | 44 t€ | 12 t€ | 41 t€ | 35 t€ |
| Rörelseresultat | 4 705 € | 37 t€ | 44 t€ | 9 936 € | 39 t€ | 33 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 3 731 € | 30 t€ | 36 t€ | 7 957 € | 31 t€ | 26 t€ |
| Soliditet | 70,8 % | 70,2 % | 72,5 % | 67,7 % | 73,4 % | 75,7 % |
| Kassalikviditet | 0,04 | 0,04 | 0,04 | 0,06 | 0,02 | 0,02 |
| Current ratio | 0,04 | 0,04 | 0,04 | 0,06 | 0,02 | 0,02 |
| Avkastning på eget kapital | 0,6 % | 5,1 % | 5,8 % | 1,4 % | 5,0 % | 4,1 % |
| Balansomslutning | 851 t€ | 853 t€ | 852 t€ | 859 t€ | 849 t€ | 850 t€ |
| Eget kapital | 602 t€ | 598 t€ | 617 t€ | 581 t€ | 623 t€ | 643 t€ |
| Kassa och bank | 6 159 € | 9 524 € | 8 612 € | 9 486 € | 4 364 € | 1 526 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelseintäkter | 61 t€ | 88 t€ | 89 t€ | 58 t€ | 83 t€ | 81 t€ |
| Material och tjänster | 45 t€ | -42 t€ | -41 t€ | -40 t€ | -38 t€ | -35 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | – | 0 € | -1 880 € | -1 879 € | -1 879 € |
| Övriga rörelsekostnader | 12 t€ | -8 528 € | -4 289 € | -6 318 € | -4 271 € | -11 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 4 705 € | 37 t€ | 44 t€ | 9 936 € | 39 t€ | 33 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -34 € | 588 € | 672 € | 10 € | 0 € | – |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 4 739 € | 38 t€ | 45 t€ | 9 946 € | 39 t€ | 33 t€ |
| Inkomstskatt | 1 008 € | -7 627 € | -9 021 € | -1 989 € | -7 802 € | -6 550 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 731 € | 30 t€ | 36 t€ | 7 957 € | 31 t€ | 26 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ | 844 t€ | 846 t€ |
| Fordringar | 2 562 € | 1 022 € | 966 € | 7 359 € | 726 € | 2 334 € |
| Kassa och bank | 6 159 € | 9 524 € | 8 612 € | 9 486 € | 4 364 € | 1 526 € |
| Rörliga aktiva | 8 721 € | 11 t€ | 9 578 € | 17 t€ | 5 090 € | 3 860 € |
| Aktiva | 851 t€ | 853 t€ | 852 t€ | 859 t€ | 849 t€ | 850 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Eget kapital | 602 t€ | 598 t€ | 617 t€ | 581 t€ | 623 t€ | 643 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 249 t€ | 254 t€ | 234 t€ | 278 t€ | 226 t€ | 206 t€ |
| Främmande kapital | 249 t€ | 254 t€ | 234 t€ | 278 t€ | 226 t€ | 206 t€ |
Alla poster i bokslutet (34)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelseintäkter | 61 t€ | 88 t€ | 89 t€ | 58 t€ | 83 t€ | 81 t€ |
| Material och tjänster | 45 t€ | -42 t€ | -41 t€ | -40 t€ | -38 t€ | -35 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | – | 0 € | -1 880 € | -1 879 € | -1 879 € |
| Övriga rörelsekostnader | 12 t€ | -8 528 € | -4 289 € | -6 318 € | -4 271 € | -11 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 4 705 € | 37 t€ | 44 t€ | 9 936 € | 39 t€ | 33 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -34 € | 588 € | 672 € | 10 € | 0 € | – |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 4 739 € | 38 t€ | 45 t€ | 9 946 € | 39 t€ | 33 t€ |
| Inkomstskatt | 1 008 € | -7 627 € | -9 021 € | -1 989 € | -7 802 € | -6 550 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 3 731 € | 30 t€ | 36 t€ | 7 957 € | 31 t€ | 26 t€ |
| Bestående aktiva | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ | 844 t€ | 846 t€ |
| Fordringar | 2 562 € | 1 022 € | 966 € | 7 359 € | 726 € | 2 334 € |
| Kassa och bank | 6 159 € | 9 524 € | 8 612 € | 9 486 € | 4 364 € | 1 526 € |
| Rörliga aktiva | 8 721 € | 11 t€ | 9 578 € | 17 t€ | 5 090 € | 3 860 € |
| Aktiva | 851 t€ | 853 t€ | 852 t€ | 859 t€ | 849 t€ | 850 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Eget kapital | 602 t€ | 598 t€ | 617 t€ | 581 t€ | 623 t€ | 643 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 249 t€ | 254 t€ | 234 t€ | 278 t€ | 226 t€ | 206 t€ |
| Främmande kapital | 249 t€ | 254 t€ | 234 t€ | 278 t€ | 226 t€ | 206 t€ |
| Placeringar | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 258 € | 244 € | 0 € | 5 589 € | 299 € | 1 481 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 249 t€ | 249 t€ | 233 t€ | 278 t€ | 226 t€ | 206 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 577 t€ | 547 t€ | 560 t€ | 552 t€ | 571 t€ | 596 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 68 € | 0 € | 366 € | 58 € | 0 € | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 304 € | 778 € | 966 € | 1 769 € | 427 € | 853 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 45 t€ | -42 t€ | -41 t€ | -40 t€ | -38 t€ | -35 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 3 731 € | 30 t€ | 36 t€ | 7 957 € | 31 t€ | 26 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 2 562 € | 1 022 € | 966 € | 7 359 € | 726 € | 2 334 € |
| Materiella tillgångar | – | – | – | 0 € | 1 880 € | 3 759 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 5 625 € | 1 219 € | 0 € | – | – |
| Passiva | 851 t€ | 853 t€ | 852 t€ | 859 t€ | 849 t€ | 850 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 34 € | 588 € | 672 € | 10 € | 0 € | – |
| Maskiner och inventarier | – | – | – | 0 € | 1 880 € | 3 759 € |
| Avskrivningar enligt plan | – | – | 0 € | -1 880 € | -1 879 € | -1 879 € |
| Övriga aktier och andelar | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ | 842 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Bon Invest Oy Ab till den övre halvan inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.