Valas Media Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2009. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2025, liikevaihto oli 3,0 M€ ja liikevoitto 2,5 M€; omavaraisuusaste 96,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 3,1 M€ ja tuloverot 620 t€.
Helsinki: 341 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,0 M€ | 3,8 M€ | 4,6 M€ | 4,1 M€ | 3,1 M€ | 3,8 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -20,8 % | -17,2 % | 10,6 % | 34,7 % | -20,1 % | – |
| Käyttökate | 2,5 M€ | 3,1 M€ | 4,0 M€ | 3,7 M€ | 2,7 M€ | 3,2 M€ |
| Käyttökate-% | 82,6 % | 81,7 % | 87,2 % | 89,1 % | 87,0 % | 82,7 % |
| Liikevoitto | 2,5 M€ | 3,1 M€ | 4,0 M€ | 3,7 M€ | 2,7 M€ | 3,2 M€ |
| Liikevoitto-% | 82,6 % | 81,7 % | 87,2 % | 89,1 % | 87,0 % | 82,7 % |
| Tilikauden tulos | 1,9 M€ | 3,7 M€ | 4,0 M€ | 1,0 M€ | 1,9 M€ | 2,5 M€ |
| Henkilöstökulut | 238 t€ | 298 t€ | 273 t€ | 236 t€ | 150 t€ | 246 t€ |
| Omavaraisuusaste | 96,8 % | 99,8 % | 99,2 % | 98,9 % | 99,9 % | 98,2 % |
| Quick ratio | 1,88 | 28,82 | 7,91 | 8,14 | 490,38 | 45,24 |
| Current ratio | 1,88 | 28,82 | 7,91 | 8,14 | 490,38 | 45,24 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 18,0 % | 0,9 % | 2,4 % | 2,8 % | 0,3 % | 4,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 11,9 % | 23,4 % | 30,6 % | 10,2 % | 19,3 % | 29,2 % |
| Taseen loppusumma | 16,9 M€ | 15,7 M€ | 13,3 M€ | 10,2 M€ | 9,9 M€ | 8,8 M€ |
| Oma pääoma | 16,4 M€ | 15,7 M€ | 13,2 M€ | 10,1 M€ | 9,9 M€ | 8,7 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 335 t€ | 305 t€ | 192 t€ | 442 t€ | 4,4 M€ | 6,7 M€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,0 M€ | 3,8 M€ | 4,6 M€ | 4,1 M€ | 3,1 M€ | 3,8 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | – | 0 € | -3 750 € | 0 € | – | – |
| Henkilöstökulut | -238 t€ | -298 t€ | -273 t€ | -236 t€ | -150 t€ | -246 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -283 t€ | -392 t€ | -307 t€ | -215 t€ | -247 t€ | -415 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 2,5 M€ | 3,1 M€ | 4,0 M€ | 3,7 M€ | 2,7 M€ | 3,2 M€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -28 t€ | 1,2 M€ | 861 t€ | -1,9 M€ | -221 t€ | -1 273 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 2,4 M€ | 4,3 M€ | 4,8 M€ | 1,8 M€ | 2,4 M€ | 3,2 M€ |
| Tuloverot | -493 t€ | -617 t€ | -794 t€ | -731 t€ | -531 t€ | -633 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1,9 M€ | 3,7 M€ | 4,0 M€ | 1,0 M€ | 1,9 M€ | 2,5 M€ |
Tase
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 15,9 M€ | 14,7 M€ | 12,4 M€ | 9,3 M€ | 4,8 M€ | 1,5 M€ |
| Saamiset | 678 t€ | 695 t€ | 678 t€ | 497 t€ | 634 t€ | 620 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 335 t€ | 305 t€ | 192 t€ | 442 t€ | 4,4 M€ | 6,7 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 870 t€ | 939 t€ | 5,0 M€ | 7,3 M€ |
| Vastaavaa | 16,9 M€ | 15,7 M€ | 13,3 M€ | 10,2 M€ | 9,9 M€ | 8,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Oma pääoma | 16,4 M€ | 15,7 M€ | 13,2 M€ | 10,1 M€ | 9,9 M€ | 8,7 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 538 t€ | 35 t€ | 110 t€ | 115 t€ | 10 t€ | 162 t€ |
| Vieras pääoma | 538 t€ | 35 t€ | 110 t€ | 115 t€ | 10 t€ | 162 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,0 M€ | 3,8 M€ | 4,6 M€ | 4,1 M€ | 3,1 M€ | 3,8 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | – | 0 € | -3 750 € | 0 € | – | – |
| Henkilöstökulut | -238 t€ | -298 t€ | -273 t€ | -236 t€ | -150 t€ | -246 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -283 t€ | -392 t€ | -307 t€ | -215 t€ | -247 t€ | -415 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 2,5 M€ | 3,1 M€ | 4,0 M€ | 3,7 M€ | 2,7 M€ | 3,2 M€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -28 t€ | 1,2 M€ | 861 t€ | -1,9 M€ | -221 t€ | -1 273 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 2,4 M€ | 4,3 M€ | 4,8 M€ | 1,8 M€ | 2,4 M€ | 3,2 M€ |
| Tuloverot | -493 t€ | -617 t€ | -794 t€ | -731 t€ | -531 t€ | -633 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1,9 M€ | 3,7 M€ | 4,0 M€ | 1,0 M€ | 1,9 M€ | 2,5 M€ |
| Pysyvät vastaavat | 15,9 M€ | 14,7 M€ | 12,4 M€ | 9,3 M€ | 4,8 M€ | 1,5 M€ |
| Saamiset | 678 t€ | 695 t€ | 678 t€ | 497 t€ | 634 t€ | 620 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 335 t€ | 305 t€ | 192 t€ | 442 t€ | 4,4 M€ | 6,7 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 870 t€ | 939 t€ | 5,0 M€ | 7,3 M€ |
| Vastaavaa | 16,9 M€ | 15,7 M€ | 13,3 M€ | 10,2 M€ | 9,9 M€ | 8,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Oma pääoma | 16,4 M€ | 15,7 M€ | 13,2 M€ | 10,1 M€ | 9,9 M€ | 8,7 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 538 t€ | 35 t€ | 110 t€ | 115 t€ | 10 t€ | 162 t€ |
| Vieras pääoma | 538 t€ | 35 t€ | 110 t€ | 115 t€ | 10 t€ | 162 t€ |
| Eläkekulut | -24 t€ | -22 t€ | -17 t€ | -13 t€ | -9 911 € | -20 t€ |
| Palvelujen ostot | – | 0 € | -3 750 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 9 970 € | 14 t€ | 30 t€ | 6 176 € | 3 999 € | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 678 t€ | 695 t€ | 678 t€ | 497 t€ | 634 t€ | 620 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 2 € | 7 € | 0 € | 4 € | 28 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 15,9 M€ | 14,7 M€ | 12,4 M€ | 9,3 M€ | 4,8 M€ | 1,5 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 322 t€ | 208 t€ | 85 t€ | 81 t€ | 132 t€ | 88 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 499 t€ | 4 148 € | 3 274 € | 6 528 € | 1 789 € | 4 096 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | -28 t€ | 1,2 M€ | 865 t€ | -1,9 M€ | -212 t€ | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 14,4 M€ | 12,0 M€ | 9,1 M€ | 9,1 M€ | 8,0 M€ | 6,1 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 29 t€ | 17 t€ | 77 t€ | 103 t€ | 4 502 € | 137 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -210 t€ | -272 t€ | -252 t€ | -218 t€ | -137 t€ | -222 t€ |
| Vastattavaa | 16,9 M€ | 15,7 M€ | 13,3 M€ | 10,2 M€ | 9,9 M€ | 8,8 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 1,9 M€ | 3,7 M€ | 4,0 M€ | 1,0 M€ | 1,9 M€ | 2,5 M€ |
| Muut henkilösivukulut | -4 293 € | -4 056 € | -4 343 € | -3 923 € | -2 508 € | -4 088 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 349 t€ | 461 t€ | 574 t€ | 396 t€ | 487 t€ | 512 t€ |
| Sijoitukset | 15,9 M€ | 14,7 M€ | 12,4 M€ | 9,3 M€ | 4,8 M€ | 1,5 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 363 € | 6 € | 1 € | 261 € | 9 € | 10 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 8 053 € | 25 t€ | 19 t€ | 20 t€ | 15 t€ | 19 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -1 876 € | -2 681 € | -4 641 € | -15 t€ | -8 762 € | -1 283 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Valas Media Oy kuuluu toimialaluokassa ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus ylimpään 10 %:iin (3155 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 27 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.