Valas Media Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2009. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2025 var omsättningen 3,0 M€ och rörelseresultatet 2,5 M€; soliditet 96,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 3,1 M€ och inkomstskatterna 620 t€.
Helsingfors: 329 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,0 M€ | 3,8 M€ | 4,6 M€ | 4,1 M€ | 3,1 M€ | 3,8 M€ |
| Förändring i omsättning | -20,8 % | -17,2 % | 10,6 % | 34,7 % | -20,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 2,5 M€ | 3,1 M€ | 4,0 M€ | 3,7 M€ | 2,7 M€ | 3,2 M€ |
| Rörelsebidrag % | 82,6 % | 81,7 % | 87,2 % | 89,1 % | 87,0 % | 82,7 % |
| Rörelseresultat | 2,5 M€ | 3,1 M€ | 4,0 M€ | 3,7 M€ | 2,7 M€ | 3,2 M€ |
| Rörelsemarginal | 82,6 % | 81,7 % | 87,2 % | 89,1 % | 87,0 % | 82,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 1,9 M€ | 3,7 M€ | 4,0 M€ | 1,0 M€ | 1,9 M€ | 2,5 M€ |
| Personalkostnader | 238 t€ | 298 t€ | 273 t€ | 236 t€ | 150 t€ | 246 t€ |
| Soliditet | 96,8 % | 99,8 % | 99,2 % | 98,9 % | 99,9 % | 98,2 % |
| Kassalikviditet | 1,88 | 28,82 | 7,91 | 8,14 | 490,38 | 45,24 |
| Current ratio | 1,88 | 28,82 | 7,91 | 8,14 | 490,38 | 45,24 |
| Relativ skuldsättning | 18,0 % | 0,9 % | 2,4 % | 2,8 % | 0,3 % | 4,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,9 % | 23,4 % | 30,6 % | 10,2 % | 19,3 % | 29,2 % |
| Balansomslutning | 16,9 M€ | 15,7 M€ | 13,3 M€ | 10,2 M€ | 9,9 M€ | 8,8 M€ |
| Eget kapital | 16,4 M€ | 15,7 M€ | 13,2 M€ | 10,1 M€ | 9,9 M€ | 8,7 M€ |
| Kassa och bank | 335 t€ | 305 t€ | 192 t€ | 442 t€ | 4,4 M€ | 6,7 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,0 M€ | 3,8 M€ | 4,6 M€ | 4,1 M€ | 3,1 M€ | 3,8 M€ |
| Material och tjänster | – | 0 € | -3 750 € | 0 € | – | – |
| Personalkostnader | -238 t€ | -298 t€ | -273 t€ | -236 t€ | -150 t€ | -246 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -283 t€ | -392 t€ | -307 t€ | -215 t€ | -247 t€ | -415 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 2,5 M€ | 3,1 M€ | 4,0 M€ | 3,7 M€ | 2,7 M€ | 3,2 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -28 t€ | 1,2 M€ | 861 t€ | -1,9 M€ | -221 t€ | -1 273 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 2,4 M€ | 4,3 M€ | 4,8 M€ | 1,8 M€ | 2,4 M€ | 3,2 M€ |
| Inkomstskatt | -493 t€ | -617 t€ | -794 t€ | -731 t€ | -531 t€ | -633 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1,9 M€ | 3,7 M€ | 4,0 M€ | 1,0 M€ | 1,9 M€ | 2,5 M€ |
Balansräkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 15,9 M€ | 14,7 M€ | 12,4 M€ | 9,3 M€ | 4,8 M€ | 1,5 M€ |
| Fordringar | 678 t€ | 695 t€ | 678 t€ | 497 t€ | 634 t€ | 620 t€ |
| Kassa och bank | 335 t€ | 305 t€ | 192 t€ | 442 t€ | 4,4 M€ | 6,7 M€ |
| Rörliga aktiva | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 870 t€ | 939 t€ | 5,0 M€ | 7,3 M€ |
| Aktiva | 16,9 M€ | 15,7 M€ | 13,3 M€ | 10,2 M€ | 9,9 M€ | 8,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Eget kapital | 16,4 M€ | 15,7 M€ | 13,2 M€ | 10,1 M€ | 9,9 M€ | 8,7 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 538 t€ | 35 t€ | 110 t€ | 115 t€ | 10 t€ | 162 t€ |
| Främmande kapital | 538 t€ | 35 t€ | 110 t€ | 115 t€ | 10 t€ | 162 t€ |
Alla poster i bokslutet (38)
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,0 M€ | 3,8 M€ | 4,6 M€ | 4,1 M€ | 3,1 M€ | 3,8 M€ |
| Material och tjänster | – | 0 € | -3 750 € | 0 € | – | – |
| Personalkostnader | -238 t€ | -298 t€ | -273 t€ | -236 t€ | -150 t€ | -246 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -283 t€ | -392 t€ | -307 t€ | -215 t€ | -247 t€ | -415 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 2,5 M€ | 3,1 M€ | 4,0 M€ | 3,7 M€ | 2,7 M€ | 3,2 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -28 t€ | 1,2 M€ | 861 t€ | -1,9 M€ | -221 t€ | -1 273 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 2,4 M€ | 4,3 M€ | 4,8 M€ | 1,8 M€ | 2,4 M€ | 3,2 M€ |
| Inkomstskatt | -493 t€ | -617 t€ | -794 t€ | -731 t€ | -531 t€ | -633 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1,9 M€ | 3,7 M€ | 4,0 M€ | 1,0 M€ | 1,9 M€ | 2,5 M€ |
| Bestående aktiva | 15,9 M€ | 14,7 M€ | 12,4 M€ | 9,3 M€ | 4,8 M€ | 1,5 M€ |
| Fordringar | 678 t€ | 695 t€ | 678 t€ | 497 t€ | 634 t€ | 620 t€ |
| Kassa och bank | 335 t€ | 305 t€ | 192 t€ | 442 t€ | 4,4 M€ | 6,7 M€ |
| Rörliga aktiva | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 870 t€ | 939 t€ | 5,0 M€ | 7,3 M€ |
| Aktiva | 16,9 M€ | 15,7 M€ | 13,3 M€ | 10,2 M€ | 9,9 M€ | 8,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Eget kapital | 16,4 M€ | 15,7 M€ | 13,2 M€ | 10,1 M€ | 9,9 M€ | 8,7 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 538 t€ | 35 t€ | 110 t€ | 115 t€ | 10 t€ | 162 t€ |
| Främmande kapital | 538 t€ | 35 t€ | 110 t€ | 115 t€ | 10 t€ | 162 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 9 970 € | 14 t€ | 30 t€ | 6 176 € | 3 999 € | 22 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 322 t€ | 208 t€ | 85 t€ | 81 t€ | 132 t€ | 88 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | -28 t€ | 1,2 M€ | 865 t€ | -1,9 M€ | -212 t€ | 0 € |
| Placeringar | 15,9 M€ | 14,7 M€ | 12,4 M€ | 9,3 M€ | 4,8 M€ | 1,5 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 14,4 M€ | 12,0 M€ | 9,1 M€ | 9,1 M€ | 8,0 M€ | 6,1 M€ |
| Passiva | 16,9 M€ | 15,7 M€ | 13,3 M€ | 10,2 M€ | 9,9 M€ | 8,8 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 363 € | 6 € | 1 € | 261 € | 9 € | 10 € |
| Kortfristiga fordringar | 678 t€ | 695 t€ | 678 t€ | 497 t€ | 634 t€ | 620 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 29 t€ | 17 t€ | 77 t€ | 103 t€ | 4 502 € | 137 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 349 t€ | 461 t€ | 574 t€ | 396 t€ | 487 t€ | 512 t€ |
| Pensionskostnader | -24 t€ | -22 t€ | -17 t€ | -13 t€ | -9 911 € | -20 t€ |
| Köp av tjänster | – | 0 € | -3 750 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 499 t€ | 4 148 € | 3 274 € | 6 528 € | 1 789 € | 4 096 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 2 € | 7 € | 0 € | 4 € | 28 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | -4 293 € | -4 056 € | -4 343 € | -3 923 € | -2 508 € | -4 088 € |
| Löner och arvoden | -210 t€ | -272 t€ | -252 t€ | -218 t€ | -137 t€ | -222 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 8 053 € | 25 t€ | 19 t€ | 20 t€ | 15 t€ | 19 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 15,9 M€ | 14,7 M€ | 12,4 M€ | 9,3 M€ | 4,8 M€ | 1,5 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 1,9 M€ | 3,7 M€ | 4,0 M€ | 1,0 M€ | 1,9 M€ | 2,5 M€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -1 876 € | -2 681 € | -4 641 € | -15 t€ | -8 762 € | -1 283 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Valas Media Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen dataprogrammering (3155 företag med beskattningsbar inkomst; median 27 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.