Husky Travels Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Rovaniemi, rekisteröity vuonna 2009. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2024, liikevaihto oli 2,0 M€ ja liikevoitto 761 t€; omavaraisuusaste 84,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 761 t€ ja tuloverot 155 t€. Sillä on 1 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,0 M€ | 1,5 M€ | 918 t€ | 257 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 33,5 % | 61,1 % | 257,3 % | – |
| Käyttökate | 890 t€ | 639 t€ | 444 t€ | -43 t€ |
| Käyttökate-% | 45,1 % | 43,2 % | 48,4 % | -16,7 % |
| Liikevoitto | 761 t€ | 558 t€ | 405 t€ | -95 t€ |
| Liikevoitto-% | 38,6 % | 37,7 % | 44,1 % | -37,0 % |
| Tilikauden tulos | 598 t€ | 446 t€ | 338 t€ | -97 t€ |
| Henkilöstökulut | 655 t€ | 458 t€ | 232 t€ | 179 t€ |
| Omavaraisuusaste | 84,3 % | 87,9 % | 80,4 % | 85,5 % |
| Quick ratio | 4,55 | 6,58 | 4,44 | 5,68 |
| Current ratio | 4,55 | 6,58 | 4,44 | 5,68 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 16,1 % | 16,3 % | 37,6 % | 77,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 35,1 % | 25,5 % | 23,8 % | -8,3 % |
| Taseen loppusumma | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ |
| Oma pääoma | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 973 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,0 M€ | 1,5 M€ | 918 t€ | 257 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 5 520 € | 28 t€ | 93 t€ | 110 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -154 t€ | -175 t€ | -126 t€ | -40 t€ |
| Henkilöstökulut | -655 t€ | -458 t€ | -232 t€ | -179 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -129 t€ | -81 t€ | -39 t€ | -52 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -280 t€ | -234 t€ | -208 t€ | -190 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 761 t€ | 558 t€ | 405 t€ | -95 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 € | -684 € | -8 € | -385 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 761 t€ | 557 t€ | 405 t€ | -95 t€ |
| Tuloverot | -163 t€ | -111 t€ | -67 t€ | -1 432 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 598 t€ | 446 t€ | 338 t€ | -97 t€ |
Tase
| 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 578 t€ | 403 t€ | 233 t€ | 241 t€ |
| Saamiset | 138 t€ | 218 t€ | 164 t€ | 159 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 973 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ |
| Vastaavaa | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 318 t€ | 242 t€ | 345 t€ | 199 t€ |
| Vieras pääoma | 318 t€ | 242 t€ | 345 t€ | 199 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (49)
| 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,0 M€ | 1,5 M€ | 918 t€ | 257 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 5 520 € | 28 t€ | 93 t€ | 110 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -154 t€ | -175 t€ | -126 t€ | -40 t€ |
| Henkilöstökulut | -655 t€ | -458 t€ | -232 t€ | -179 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -129 t€ | -81 t€ | -39 t€ | -52 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -280 t€ | -234 t€ | -208 t€ | -190 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 761 t€ | 558 t€ | 405 t€ | -95 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 € | -684 € | -8 € | -385 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 761 t€ | 557 t€ | 405 t€ | -95 t€ |
| Tuloverot | -163 t€ | -111 t€ | -67 t€ | -1 432 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 598 t€ | 446 t€ | 338 t€ | -97 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 578 t€ | 403 t€ | 233 t€ | 241 t€ |
| Saamiset | 138 t€ | 218 t€ | 164 t€ | 159 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 973 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ |
| Vastaavaa | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 318 t€ | 242 t€ | 345 t€ | 199 t€ |
| Vieras pääoma | 318 t€ | 242 t€ | 345 t€ | 199 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 143 t€ | 123 t€ | 260 t€ | 163 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 56 t€ | 32 t€ | 24 t€ | 30 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 5 000 € | 5 000 € | 0 € | – |
| Vastattavaa | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 7 000 € | 7 000 € | 7 000 € | 7 000 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 118 t€ | 72 t€ | 18 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 81 t€ | 36 t€ | 720 € | 3 582 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 87 t€ | 87 t€ | 61 t€ | 57 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 51 € | 3 € | 4 € | -33 € |
| Koneet ja kalusto | 319 t€ | 217 t€ | 119 t€ | 122 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 19 t€ | 33 t€ | 11 t€ | 14 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -516 t€ | -385 t€ | -187 t€ | -142 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 24 t€ | 28 t€ | 18 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 598 t€ | 445 t€ | 338 t€ | -97 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -55 € | -687 € | -12 € | -352 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 20 t€ | 146 t€ | 146 t€ | 146 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 12 t€ | 8 760 € | -347 € | 9 192 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 81 t€ | 32 t€ | 30 t€ | 32 t€ |
| Eläkekulut | -97 t€ | -55 t€ | -36 t€ | -29 t€ |
| Muut henkilösivukulut | -42 t€ | -18 t€ | -8 187 € | -7 924 € |
| Palvelujen ostot | -87 t€ | -87 t€ | -84 t€ | -17 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 20 t€ | 146 t€ | 146 t€ | 146 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 543 t€ | 368 t€ | 233 t€ | 241 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -67 t€ | -88 t€ | -42 t€ | -23 t€ |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 30 t€ | 30 t€ | 0 € | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -129 t€ | -81 t€ | -39 t€ | -52 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 156 t€ | 85 t€ | 74 t€ | 23 t€ |
| Sijoitukset | 35 t€ | 35 t€ | 0 € | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Husky Travels Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon huvi- ja virkistystoiminta ylimpään 10 %:iin (305 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 10 t€, 76-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Alkoholiluvat
- Musher's TavernPukinpolku 7Anniskelu
Ilmainen kuukausilista: Rovaniemi
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta