Husky Travels Oy är ett aktiebolag med hemort i Rovaniemi, registrerat år 2009. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2024 var omsättningen 2,0 M€ och rörelseresultatet 761 t€; soliditet 84,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 761 t€ och inkomstskatterna 155 t€. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,0 M€ | 1,5 M€ | 918 t€ | 257 t€ |
| Förändring i omsättning | 33,5 % | 61,1 % | 257,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 890 t€ | 639 t€ | 444 t€ | -43 t€ |
| Rörelsebidrag % | 45,1 % | 43,2 % | 48,4 % | -16,7 % |
| Rörelseresultat | 761 t€ | 558 t€ | 405 t€ | -95 t€ |
| Rörelsemarginal | 38,6 % | 37,7 % | 44,1 % | -37,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 598 t€ | 446 t€ | 338 t€ | -97 t€ |
| Personalkostnader | 655 t€ | 458 t€ | 232 t€ | 179 t€ |
| Soliditet | 84,3 % | 87,9 % | 80,4 % | 85,5 % |
| Kassalikviditet | 4,55 | 6,58 | 4,44 | 5,68 |
| Current ratio | 4,55 | 6,58 | 4,44 | 5,68 |
| Relativ skuldsättning | 16,1 % | 16,3 % | 37,6 % | 77,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 35,1 % | 25,5 % | 23,8 % | -8,3 % |
| Balansomslutning | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Kassa och bank | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 973 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,0 M€ | 1,5 M€ | 918 t€ | 257 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 5 520 € | 28 t€ | 93 t€ | 110 t€ |
| Material och tjänster | -154 t€ | -175 t€ | -126 t€ | -40 t€ |
| Personalkostnader | -655 t€ | -458 t€ | -232 t€ | -179 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -129 t€ | -81 t€ | -39 t€ | -52 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -280 t€ | -234 t€ | -208 t€ | -190 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 761 t€ | 558 t€ | 405 t€ | -95 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -4 € | -684 € | -8 € | -385 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 761 t€ | 557 t€ | 405 t€ | -95 t€ |
| Inkomstskatt | -163 t€ | -111 t€ | -67 t€ | -1 432 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 598 t€ | 446 t€ | 338 t€ | -97 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 578 t€ | 403 t€ | 233 t€ | 241 t€ |
| Fordringar | 138 t€ | 218 t€ | 164 t€ | 159 t€ |
| Kassa och bank | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 973 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ |
| Aktiva | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 318 t€ | 242 t€ | 345 t€ | 199 t€ |
| Främmande kapital | 318 t€ | 242 t€ | 345 t€ | 199 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,0 M€ | 1,5 M€ | 918 t€ | 257 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 5 520 € | 28 t€ | 93 t€ | 110 t€ |
| Material och tjänster | -154 t€ | -175 t€ | -126 t€ | -40 t€ |
| Personalkostnader | -655 t€ | -458 t€ | -232 t€ | -179 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -129 t€ | -81 t€ | -39 t€ | -52 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -280 t€ | -234 t€ | -208 t€ | -190 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 761 t€ | 558 t€ | 405 t€ | -95 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -4 € | -684 € | -8 € | -385 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 761 t€ | 557 t€ | 405 t€ | -95 t€ |
| Inkomstskatt | -163 t€ | -111 t€ | -67 t€ | -1 432 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 598 t€ | 446 t€ | 338 t€ | -97 t€ |
| Bestående aktiva | 578 t€ | 403 t€ | 233 t€ | 241 t€ |
| Fordringar | 138 t€ | 218 t€ | 164 t€ | 159 t€ |
| Kassa och bank | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 973 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ |
| Aktiva | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 318 t€ | 242 t€ | 345 t€ | 199 t€ |
| Främmande kapital | 318 t€ | 242 t€ | 345 t€ | 199 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ |
| Materiella tillgångar | 543 t€ | 368 t€ | 233 t€ | 241 t€ |
| Placeringar | 35 t€ | 35 t€ | 0 € | – |
| Övriga fordringar (investeringar) | 5 000 € | 5 000 € | 0 € | – |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 30 t€ | 30 t€ | 0 € | – |
| Löner och arvoden | -516 t€ | -385 t€ | -187 t€ | -142 t€ |
| Långfristiga fordringar | 20 t€ | 146 t€ | 146 t€ | 146 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 81 t€ | 36 t€ | 720 € | 3 582 € |
| Passiva | 2,0 M€ | 2,0 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ |
| Maskiner och inventarier | 319 t€ | 217 t€ | 119 t€ | 122 t€ |
| Köp av tjänster | -87 t€ | -87 t€ | -84 t€ | -17 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 24 t€ | 28 t€ | 18 t€ | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 19 t€ | 33 t€ | 11 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 12 t€ | 8 760 € | -347 € | 9 192 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 156 t€ | 85 t€ | 74 t€ | 23 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 118 t€ | 72 t€ | 18 t€ | 13 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 81 t€ | 32 t€ | 30 t€ | 32 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 20 t€ | 146 t€ | 146 t€ | 146 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 143 t€ | 123 t€ | 260 t€ | 163 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -42 t€ | -18 t€ | -8 187 € | -7 924 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 598 t€ | 445 t€ | 338 t€ | -97 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 56 t€ | 32 t€ | 24 t€ | 30 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 51 € | 3 € | 4 € | -33 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -55 € | -687 € | -12 € | -352 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 87 t€ | 87 t€ | 61 t€ | 57 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 7 000 € | 7 000 € | 7 000 € | 7 000 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -67 t€ | -88 t€ | -42 t€ | -23 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -129 t€ | -81 t€ | -39 t€ | -52 t€ |
| Pensionskostnader | -97 t€ | -55 t€ | -36 t€ | -29 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Husky Travels Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig fritids- och nöjesverksamhet (305 företag med beskattningsbar inkomst; median 10 t€, 76 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Musher's TavernPukinpolku 7Anniskelu
Gratis månadslista: Rovaniemi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis