Saftacar Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vaasa, rekisteröity vuonna 2009. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2026, liikevaihto oli 56 t€ ja liikevoitto 5 181 €; omavaraisuusaste 100,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 9 961 € ja tuloverot 1 992 €.
Vaasa: 10 uutta yritystä 30 päivässä
- Fix and Rent IT OyAsuntojen vuokraus
- NFCP Finland OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
- Bipolar OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 56 t€ | 30 t€ | 93 t€ | 64 t€ | 22 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 86,6 % | -67,7 % | 45,9 % | 185,4 % | – |
| Käyttökate | 5 181 € | -2 624 € | 9 947 € | 4 863 € | -7 205 € |
| Käyttökate-% | 9,2 % | -8,7 % | 10,7 % | 7,6 % | -32,2 % |
| Liikevoitto | 5 181 € | -2 624 € | 9 947 € | 4 863 € | -7 205 € |
| Liikevoitto-% | 9,2 % | -8,7 % | 10,7 % | 7,6 % | -32,2 % |
| Tilikauden tulos | 4 693 € | -4 655 € | 9 961 € | 8 511 € | -3 650 € |
| Omavaraisuusaste | 100,0 % | 100,0 % | 100,0 % | 99,9 % | 100,0 % |
| Quick ratio | – | – | – | 35,58 | – |
| Current ratio | – | – | – | 1323,83 | – |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | – | – | 0,0 % | 0,3 % | 0,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 1,9 % | -1,8 % | 3,5 % | 2,8 % | -1,1 % |
| Taseen loppusumma | 244 t€ | 260 t€ | 287 t€ | 302 t€ | 318 t€ |
| Oma pääoma | 244 t€ | 260 t€ | 287 t€ | 302 t€ | 318 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 754 € | 6 144 € | 4 366 € | 6 582 € | 6 603 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 56 t€ | 30 t€ | 93 t€ | 64 t€ | 22 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 47 t€ | -28 t€ | -79 t€ | -55 t€ | -26 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 4 409 € | -4 352 € | -3 734 € | -4 021 € | -3 616 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 5 181 € | -2 624 € | 9 947 € | 4 863 € | -7 205 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 € | 14 € | 14 € | 3 832 € | 3 555 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 5 183 € | -2 610 € | 9 961 € | 8 696 € | -3 650 € |
| Tuloverot | 489 € | -2 045 € | 0 € | -185 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 693 € | -4 655 € | 9 961 € | 8 511 € | -3 650 € |
Tase
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1 836 € | 1 836 € | 32 t€ | 57 t€ | 85 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 233 t€ | 250 t€ | 250 t€ | 238 t€ | 227 t€ |
| Saamiset | 1 477 € | 1 739 € | 1 € | 1 € | 1 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 754 € | 6 144 € | 4 366 € | 6 582 € | 6 603 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 242 t€ | 258 t€ | 255 t€ | 245 t€ | 233 t€ |
| Vastaavaa | 244 t€ | 260 t€ | 287 t€ | 302 t€ | 318 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Oma pääoma | 244 t€ | 260 t€ | 287 t€ | 302 t€ | 318 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | – | – | 0 € | 185 € | 0 € |
| Vieras pääoma | – | – | 0 € | 185 € | 0 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (30)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 56 t€ | 30 t€ | 93 t€ | 64 t€ | 22 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 47 t€ | -28 t€ | -79 t€ | -55 t€ | -26 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 4 409 € | -4 352 € | -3 734 € | -4 021 € | -3 616 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 5 181 € | -2 624 € | 9 947 € | 4 863 € | -7 205 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 € | 14 € | 14 € | 3 832 € | 3 555 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 5 183 € | -2 610 € | 9 961 € | 8 696 € | -3 650 € |
| Tuloverot | 489 € | -2 045 € | 0 € | -185 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 693 € | -4 655 € | 9 961 € | 8 511 € | -3 650 € |
| Pysyvät vastaavat | 1 836 € | 1 836 € | 32 t€ | 57 t€ | 85 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 233 t€ | 250 t€ | 250 t€ | 238 t€ | 227 t€ |
| Saamiset | 1 477 € | 1 739 € | 1 € | 1 € | 1 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 7 754 € | 6 144 € | 4 366 € | 6 582 € | 6 603 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 242 t€ | 258 t€ | 255 t€ | 245 t€ | 233 t€ |
| Vastaavaa | 244 t€ | 260 t€ | 287 t€ | 302 t€ | 318 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Oma pääoma | 244 t€ | 260 t€ | 287 t€ | 302 t€ | 318 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | – | – | 0 € | 185 € | 0 € |
| Vieras pääoma | – | – | 0 € | 185 € | 0 € |
| Muu vaihto-omaisuus | 233 t€ | 250 t€ | 250 t€ | 238 t€ | 227 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 4 693 € | -4 655 € | 9 961 € | 8 511 € | -3 650 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1 836 € | 1 836 € | 32 t€ | 57 t€ | 85 t€ |
| Vastattavaa | 244 t€ | 260 t€ | 287 t€ | 302 t€ | 318 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 € | 14 € | 14 € | 3 832 € | 3 555 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | – | 0 € | 185 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 477 € | 1 739 € | 1 € | 1 € | 1 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 234 t€ | 260 t€ | 272 t€ | 288 t€ | 317 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 477 € | 1 739 € | 1 € | 1 € | 1 € |
| Sijoitukset | 1 836 € | 1 836 € | 32 t€ | 57 t€ | 85 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 17 t€ | -171 € | 12 t€ | 12 t€ | -6 687 € |
| Ostot tilikauden aikana | 29 t€ | -28 t€ | -91 t€ | -67 t€ | -19 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Saftacar Ab kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus pienempään puoliskoon (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.