Saftacar Ab är ett aktiebolag med hemort i Vasa, registrerat år 2009. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 56 t€ och rörelseresultatet 5 181 €; soliditet 100,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 9 961 € och inkomstskatterna 1 992 €.
Vasa: 10 nya företag på 30 dagar
- Fix and Rent IT OyAsuntojen vuokraus
- NFCP Finland OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
- Bipolar OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 56 t€ | 30 t€ | 93 t€ | 64 t€ | 22 t€ |
| Förändring i omsättning | 86,6 % | -67,7 % | 45,9 % | 185,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 5 181 € | -2 624 € | 9 947 € | 4 863 € | -7 205 € |
| Rörelsebidrag % | 9,2 % | -8,7 % | 10,7 % | 7,6 % | -32,2 % |
| Rörelseresultat | 5 181 € | -2 624 € | 9 947 € | 4 863 € | -7 205 € |
| Rörelsemarginal | 9,2 % | -8,7 % | 10,7 % | 7,6 % | -32,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 4 693 € | -4 655 € | 9 961 € | 8 511 € | -3 650 € |
| Soliditet | 100,0 % | 100,0 % | 100,0 % | 99,9 % | 100,0 % |
| Kassalikviditet | – | – | – | 35,58 | – |
| Current ratio | – | – | – | 1323,83 | – |
| Relativ skuldsättning | – | – | 0,0 % | 0,3 % | 0,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,9 % | -1,8 % | 3,5 % | 2,8 % | -1,1 % |
| Balansomslutning | 244 t€ | 260 t€ | 287 t€ | 302 t€ | 318 t€ |
| Eget kapital | 244 t€ | 260 t€ | 287 t€ | 302 t€ | 318 t€ |
| Kassa och bank | 7 754 € | 6 144 € | 4 366 € | 6 582 € | 6 603 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 56 t€ | 30 t€ | 93 t€ | 64 t€ | 22 t€ |
| Material och tjänster | 47 t€ | -28 t€ | -79 t€ | -55 t€ | -26 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 4 409 € | -4 352 € | -3 734 € | -4 021 € | -3 616 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 5 181 € | -2 624 € | 9 947 € | 4 863 € | -7 205 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 € | 14 € | 14 € | 3 832 € | 3 555 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 5 183 € | -2 610 € | 9 961 € | 8 696 € | -3 650 € |
| Inkomstskatt | 489 € | -2 045 € | 0 € | -185 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 4 693 € | -4 655 € | 9 961 € | 8 511 € | -3 650 € |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1 836 € | 1 836 € | 32 t€ | 57 t€ | 85 t€ |
| Omsättningstillgångar | 233 t€ | 250 t€ | 250 t€ | 238 t€ | 227 t€ |
| Fordringar | 1 477 € | 1 739 € | 1 € | 1 € | 1 € |
| Kassa och bank | 7 754 € | 6 144 € | 4 366 € | 6 582 € | 6 603 € |
| Rörliga aktiva | 242 t€ | 258 t€ | 255 t€ | 245 t€ | 233 t€ |
| Aktiva | 244 t€ | 260 t€ | 287 t€ | 302 t€ | 318 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Eget kapital | 244 t€ | 260 t€ | 287 t€ | 302 t€ | 318 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 185 € | 0 € |
| Främmande kapital | – | – | 0 € | 185 € | 0 € |
Alla poster i bokslutet (30)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 56 t€ | 30 t€ | 93 t€ | 64 t€ | 22 t€ |
| Material och tjänster | 47 t€ | -28 t€ | -79 t€ | -55 t€ | -26 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 4 409 € | -4 352 € | -3 734 € | -4 021 € | -3 616 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 5 181 € | -2 624 € | 9 947 € | 4 863 € | -7 205 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 € | 14 € | 14 € | 3 832 € | 3 555 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 5 183 € | -2 610 € | 9 961 € | 8 696 € | -3 650 € |
| Inkomstskatt | 489 € | -2 045 € | 0 € | -185 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 4 693 € | -4 655 € | 9 961 € | 8 511 € | -3 650 € |
| Bestående aktiva | 1 836 € | 1 836 € | 32 t€ | 57 t€ | 85 t€ |
| Omsättningstillgångar | 233 t€ | 250 t€ | 250 t€ | 238 t€ | 227 t€ |
| Fordringar | 1 477 € | 1 739 € | 1 € | 1 € | 1 € |
| Kassa och bank | 7 754 € | 6 144 € | 4 366 € | 6 582 € | 6 603 € |
| Rörliga aktiva | 242 t€ | 258 t€ | 255 t€ | 245 t€ | 233 t€ |
| Aktiva | 244 t€ | 260 t€ | 287 t€ | 302 t€ | 318 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Eget kapital | 244 t€ | 260 t€ | 287 t€ | 302 t€ | 318 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 185 € | 0 € |
| Främmande kapital | – | – | 0 € | 185 € | 0 € |
| Övriga omsättningstillgångar | 233 t€ | 250 t€ | 250 t€ | 238 t€ | 227 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 4 693 € | -4 655 € | 9 961 € | 8 511 € | -3 650 € |
| Övriga aktier och andelar | 1 836 € | 1 836 € | 32 t€ | 57 t€ | 85 t€ |
| Passiva | 244 t€ | 260 t€ | 287 t€ | 302 t€ | 318 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 € | 14 € | 14 € | 3 832 € | 3 555 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | – | 0 € | 185 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 1 477 € | 1 739 € | 1 € | 1 € | 1 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 234 t€ | 260 t€ | 272 t€ | 288 t€ | 317 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 477 € | 1 739 € | 1 € | 1 € | 1 € |
| Placeringar | 1 836 € | 1 836 € | 32 t€ | 57 t€ | 85 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 17 t€ | -171 € | 12 t€ | 12 t€ | -6 687 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 29 t€ | -28 t€ | -91 t€ | -67 t€ | -19 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Saftacar Ab till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.