Conocar Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vaasa, rekisteröity vuonna 2009. Tilikaudella, joka päättyi 30.4.2026, liikevoitto 26 t€; omavaraisuusaste 99,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 25 t€ ja tuloverot 5 023 €.
Vaasa: 13 uutta yritystä 30 päivässä
- Fix and Rent IT OyAsuntojen vuokraus
- NFCP Finland OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
- Bipolar OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Käyttökate | 26 t€ | 25 t€ | 24 t€ | 22 t€ | 23 t€ |
| Liikevoitto | 26 t€ | 24 t€ | 23 t€ | 21 t€ | 22 t€ |
| Tilikauden tulos | 22 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 18 t€ | 24 t€ |
| Omavaraisuusaste | 99,2 % | 99,1 % | 99,4 % | 99,8 % | 98,8 % |
| Quick ratio | 21,37 | 18,25 | 28,75 | 65,40 | 14,97 |
| Current ratio | 21,37 | 18,25 | 28,75 | 65,40 | 14,97 |
| Oman pääoman tuotto | 10,4 % | 9,8 % | 9,6 % | 8,7 % | 11,5 % |
| Taseen loppusumma | 215 t€ | 212 t€ | 211 t€ | 211 t€ | 215 t€ |
| Oma pääoma | 213 t€ | 210 t€ | 210 t€ | 210 t€ | 213 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 39 t€ | 34 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 37 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 31 t€ | 30 t€ | 27 t€ | 26 t€ | 26 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 300 € | -323 € | -347 € | -373 € | -401 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 997 € | -5 413 € | -3 878 € | -4 542 € | -3 559 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 26 t€ | 24 t€ | 23 t€ | 21 t€ | 22 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 412 € | 1 672 € | 1 872 € | 1 589 € | 8 452 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 28 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 23 t€ | 31 t€ |
| Tuloverot | 5 553 € | -5 572 € | -5 023 € | -4 444 € | -6 159 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 22 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 18 t€ | 24 t€ |
Tase
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 176 t€ | 176 t€ | 177 t€ | 177 t€ | 177 t€ |
| Saamiset | 0 € | 1 975 € | 4 964 € | 3 543 € | 517 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 39 t€ | 34 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 37 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 39 t€ | 36 t€ | 35 t€ | 34 t€ | 38 t€ |
| Vastaavaa | 215 t€ | 212 t€ | 211 t€ | 211 t€ | 215 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Oma pääoma | 213 t€ | 210 t€ | 210 t€ | 210 t€ | 213 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 820 € | 1 954 € | 1 202 € | 519 € | 2 516 € |
| Vieras pääoma | 1 820 € | 1 954 € | 1 202 € | 519 € | 2 516 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (32)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 31 t€ | 30 t€ | 27 t€ | 26 t€ | 26 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 300 € | -323 € | -347 € | -373 € | -401 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 997 € | -5 413 € | -3 878 € | -4 542 € | -3 559 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 26 t€ | 24 t€ | 23 t€ | 21 t€ | 22 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 412 € | 1 672 € | 1 872 € | 1 589 € | 8 452 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 28 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 23 t€ | 31 t€ |
| Tuloverot | 5 553 € | -5 572 € | -5 023 € | -4 444 € | -6 159 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 22 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 18 t€ | 24 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 176 t€ | 176 t€ | 177 t€ | 177 t€ | 177 t€ |
| Saamiset | 0 € | 1 975 € | 4 964 € | 3 543 € | 517 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 39 t€ | 34 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 37 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 39 t€ | 36 t€ | 35 t€ | 34 t€ | 38 t€ |
| Vastaavaa | 215 t€ | 212 t€ | 211 t€ | 211 t€ | 215 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Oma pääoma | 213 t€ | 210 t€ | 210 t€ | 210 t€ | 213 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 820 € | 1 954 € | 1 202 € | 519 € | 2 516 € |
| Vieras pääoma | 1 820 € | 1 954 € | 1 202 € | 519 € | 2 516 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 3 998 € | 4 298 € | 4 621 € | 4 968 € | 5 341 € |
| Sijoitukset | 172 t€ | 172 t€ | 172 t€ | 172 t€ | 172 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 1 975 € | 4 964 € | 2 034 € | 517 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 1 300 € | 1 300 € | 1 202 € | 0 € | 849 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 186 t€ | 185 t€ | 185 t€ | 187 t€ | 183 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | – | 0 € | 1 509 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 22 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 18 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 0 € | 1 975 € | 4 964 € | 3 543 € | 517 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 3 998 € | 4 298 € | 4 621 € | 4 968 € | 5 341 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 520 € | 654 € | 0 € | 519 € | 1 667 € |
| Vastattavaa | 215 t€ | 212 t€ | 211 t€ | 211 t€ | 215 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | – | – | 0 € | 7 856 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 300 € | -323 € | -347 € | -373 € | -401 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 172 t€ | 172 t€ | 172 t€ | 172 t€ | 172 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 1 412 € | 1 672 € | 1 872 € | 1 589 € | 597 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Conocar Ab kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta suurempaan puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.