Conocar Ab är ett aktiebolag med hemort i Vasa, registrerat år 2009. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 rörelseresultatet 26 t€; soliditet 99,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 25 t€ och inkomstskatterna 5 023 €.
Vasa: 13 nya företag på 30 dagar
- Fix and Rent IT OyAsuntojen vuokraus
- NFCP Finland OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
- Bipolar OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsebidrag | 26 t€ | 25 t€ | 24 t€ | 22 t€ | 23 t€ |
| Rörelseresultat | 26 t€ | 24 t€ | 23 t€ | 21 t€ | 22 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 22 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 18 t€ | 24 t€ |
| Soliditet | 99,2 % | 99,1 % | 99,4 % | 99,8 % | 98,8 % |
| Kassalikviditet | 21,37 | 18,25 | 28,75 | 65,40 | 14,97 |
| Current ratio | 21,37 | 18,25 | 28,75 | 65,40 | 14,97 |
| Avkastning på eget kapital | 10,4 % | 9,8 % | 9,6 % | 8,7 % | 11,5 % |
| Balansomslutning | 215 t€ | 212 t€ | 211 t€ | 211 t€ | 215 t€ |
| Eget kapital | 213 t€ | 210 t€ | 210 t€ | 210 t€ | 213 t€ |
| Kassa och bank | 39 t€ | 34 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 37 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelseintäkter | 31 t€ | 30 t€ | 27 t€ | 26 t€ | 26 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 300 € | -323 € | -347 € | -373 € | -401 € |
| Övriga rörelsekostnader | 3 997 € | -5 413 € | -3 878 € | -4 542 € | -3 559 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 26 t€ | 24 t€ | 23 t€ | 21 t€ | 22 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 412 € | 1 672 € | 1 872 € | 1 589 € | 8 452 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 28 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 23 t€ | 31 t€ |
| Inkomstskatt | 5 553 € | -5 572 € | -5 023 € | -4 444 € | -6 159 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 22 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 18 t€ | 24 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 176 t€ | 176 t€ | 177 t€ | 177 t€ | 177 t€ |
| Fordringar | 0 € | 1 975 € | 4 964 € | 3 543 € | 517 € |
| Kassa och bank | 39 t€ | 34 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 37 t€ |
| Rörliga aktiva | 39 t€ | 36 t€ | 35 t€ | 34 t€ | 38 t€ |
| Aktiva | 215 t€ | 212 t€ | 211 t€ | 211 t€ | 215 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Eget kapital | 213 t€ | 210 t€ | 210 t€ | 210 t€ | 213 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 820 € | 1 954 € | 1 202 € | 519 € | 2 516 € |
| Främmande kapital | 1 820 € | 1 954 € | 1 202 € | 519 € | 2 516 € |
Alla poster i bokslutet (32)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelseintäkter | 31 t€ | 30 t€ | 27 t€ | 26 t€ | 26 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 300 € | -323 € | -347 € | -373 € | -401 € |
| Övriga rörelsekostnader | 3 997 € | -5 413 € | -3 878 € | -4 542 € | -3 559 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 26 t€ | 24 t€ | 23 t€ | 21 t€ | 22 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 412 € | 1 672 € | 1 872 € | 1 589 € | 8 452 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 28 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 23 t€ | 31 t€ |
| Inkomstskatt | 5 553 € | -5 572 € | -5 023 € | -4 444 € | -6 159 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 22 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 18 t€ | 24 t€ |
| Bestående aktiva | 176 t€ | 176 t€ | 177 t€ | 177 t€ | 177 t€ |
| Fordringar | 0 € | 1 975 € | 4 964 € | 3 543 € | 517 € |
| Kassa och bank | 39 t€ | 34 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 37 t€ |
| Rörliga aktiva | 39 t€ | 36 t€ | 35 t€ | 34 t€ | 38 t€ |
| Aktiva | 215 t€ | 212 t€ | 211 t€ | 211 t€ | 215 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Eget kapital | 213 t€ | 210 t€ | 210 t€ | 210 t€ | 213 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 820 € | 1 954 € | 1 202 € | 519 € | 2 516 € |
| Främmande kapital | 1 820 € | 1 954 € | 1 202 € | 519 € | 2 516 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 3 998 € | 4 298 € | 4 621 € | 4 968 € | 5 341 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 22 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 18 t€ | 24 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 172 t€ | 172 t€ | 172 t€ | 172 t€ | 172 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | – | 0 € | 1 509 € | 0 € |
| Passiva | 215 t€ | 212 t€ | 211 t€ | 211 t€ | 215 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | – | – | 0 € | 7 856 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 520 € | 654 € | 0 € | 519 € | 1 667 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 1 300 € | 1 300 € | 1 202 € | 0 € | 849 € |
| Kortfristiga fordringar | 0 € | 1 975 € | 4 964 € | 3 543 € | 517 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 186 t€ | 185 t€ | 185 t€ | 187 t€ | 183 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 1 975 € | 4 964 € | 2 034 € | 517 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 1 412 € | 1 672 € | 1 872 € | 1 589 € | 597 € |
| Placeringar | 172 t€ | 172 t€ | 172 t€ | 172 t€ | 172 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 300 € | -323 € | -347 € | -373 € | -401 € |
| Materiella tillgångar | 3 998 € | 4 298 € | 4 621 € | 4 968 € | 5 341 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Conocar Ab till den övre halvan inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.