Pielisen Talohuolto Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Juuka, rekisteröity vuonna 2008. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 314 t€ ja liikevoitto 21 t€; omavaraisuusaste 60,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 37 t€ ja tuloverot 7 416 €. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: toimiala muuttui 20.4.2026.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 314 t€ | 361 t€ | 295 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -12,9 % | 22,3 % | – |
| Käyttökate | 11 t€ | 51 t€ | 32 t€ |
| Käyttökate-% | 3,4 % | 14,1 % | 10,7 % |
| Liikevoitto | 21 t€ | 37 t€ | 23 t€ |
| Liikevoitto-% | 6,7 % | 10,3 % | 7,7 % |
| Tilikauden tulos | 17 t€ | 29 t€ | 18 t€ |
| Henkilöstökulut | -168 t€ | 187 t€ | 173 t€ |
| Omavaraisuusaste | 60,4 % | 61,9 % | 59,0 % |
| Quick ratio | 2,01 | 1,87 | 1,91 |
| Current ratio | 2,01 | 1,87 | 1,91 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 19,1 % | 15,4 % | 17,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 18,2 % | 32,7 % | 24,6 % |
| Taseen loppusumma | 152 t€ | 146 t€ | 125 t€ |
| Oma pääoma | 92 t€ | 90 t€ | 74 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 81 t€ | 76 t€ | 89 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 314 t€ | 361 t€ | 295 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 960 € | 2 942 € | 5 309 € |
| Materiaalit ja palvelut | 68 t€ | -61 t€ | -37 t€ |
| Henkilöstökulut | 168 t€ | -187 t€ | -173 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 10 t€ | -14 t€ | -8 935 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 48 t€ | -65 t€ | -58 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 21 t€ | 37 t€ | 23 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 75 € | -289 € | -85 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 21 t€ | 37 t€ | 23 t€ |
| Tuloverot | 4 203 € | -7 415 € | -4 546 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 17 t€ | 29 t€ | 18 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 31 t€ | 42 t€ | 27 t€ |
| Saamiset | 40 t€ | 28 t€ | 8 436 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 81 t€ | 76 t€ | 89 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 121 t€ | 104 t€ | 97 t€ |
| Vastaavaa | 152 t€ | 146 t€ | 125 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ |
| Oma pääoma | 92 t€ | 90 t€ | 74 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 60 t€ | 55 t€ | 51 t€ |
| Vieras pääoma | 60 t€ | 55 t€ | 51 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 314 t€ | 361 t€ | 295 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 960 € | 2 942 € | 5 309 € |
| Materiaalit ja palvelut | 68 t€ | -61 t€ | -37 t€ |
| Henkilöstökulut | 168 t€ | -187 t€ | -173 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 10 t€ | -14 t€ | -8 935 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 48 t€ | -65 t€ | -58 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 21 t€ | 37 t€ | 23 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 75 € | -289 € | -85 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 21 t€ | 37 t€ | 23 t€ |
| Tuloverot | 4 203 € | -7 415 € | -4 546 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 17 t€ | 29 t€ | 18 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 31 t€ | 42 t€ | 27 t€ |
| Saamiset | 40 t€ | 28 t€ | 8 436 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 81 t€ | 76 t€ | 89 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 121 t€ | 104 t€ | 97 t€ |
| Vastaavaa | 152 t€ | 146 t€ | 125 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ |
| Oma pääoma | 92 t€ | 90 t€ | 74 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 60 t€ | 55 t€ | 51 t€ |
| Vieras pääoma | 60 t€ | 55 t€ | 51 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 10 t€ | -14 t€ | -8 935 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 39 t€ | 24 t€ | 8 436 € |
| Eläkekulut | 24 t€ | -28 t€ | -26 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 17 t€ | 29 t€ | 18 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 109 € | -289 € | -86 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 40 t€ | 28 t€ | 8 436 € |
| Vastattavaa | 152 t€ | 146 t€ | 125 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 139 t€ | -156 t€ | -141 t€ |
| Palvelujen ostot | 22 t€ | -19 t€ | -3 376 € |
| Muut henkilösivukulut | 4 694 € | -3 074 € | -6 042 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 31 t€ | 42 t€ | 27 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 6 476 € | 7 606 € | 6 734 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 36 t€ | 31 t€ | 28 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 34 € | 0 € | 1 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 18 t€ | 16 t€ | 16 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 46 t€ | -42 t€ | -34 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 567 € | 3 613 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 31 t€ | 41 t€ | 27 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 0 € | 480 € | 517 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 15 t€ | 616 € | -4 499 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 235 € | 53 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Pielisen Talohuolto Oy kuuluu toimialaluokassa kiinteistönhoito suurempaan puoliskoon (1077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 17 t€, 2,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Toimiala muuttui
Ilmainen kuukausilista: Juuka
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta