Pielisen Talohuolto Oy är ett aktiebolag med hemort i Juga, registrerat år 2008. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 314 t€ och rörelseresultatet 21 t€; soliditet 60,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 37 t€ och inkomstskatterna 7 416 €. Senaste anteckning i handelsregistret: branschen ändrades 20.4.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 314 t€ | 361 t€ | 295 t€ |
| Förändring i omsättning | -12,9 % | 22,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 11 t€ | 51 t€ | 32 t€ |
| Rörelsebidrag % | 3,4 % | 14,1 % | 10,7 % |
| Rörelseresultat | 21 t€ | 37 t€ | 23 t€ |
| Rörelsemarginal | 6,7 % | 10,3 % | 7,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 17 t€ | 29 t€ | 18 t€ |
| Personalkostnader | -168 t€ | 187 t€ | 173 t€ |
| Soliditet | 60,4 % | 61,9 % | 59,0 % |
| Kassalikviditet | 2,01 | 1,87 | 1,91 |
| Current ratio | 2,01 | 1,87 | 1,91 |
| Relativ skuldsättning | 19,1 % | 15,4 % | 17,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,2 % | 32,7 % | 24,6 % |
| Balansomslutning | 152 t€ | 146 t€ | 125 t€ |
| Eget kapital | 92 t€ | 90 t€ | 74 t€ |
| Kassa och bank | 81 t€ | 76 t€ | 89 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 314 t€ | 361 t€ | 295 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 960 € | 2 942 € | 5 309 € |
| Material och tjänster | 68 t€ | -61 t€ | -37 t€ |
| Personalkostnader | 168 t€ | -187 t€ | -173 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 10 t€ | -14 t€ | -8 935 € |
| Övriga rörelsekostnader | 48 t€ | -65 t€ | -58 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 21 t€ | 37 t€ | 23 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 75 € | -289 € | -85 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 21 t€ | 37 t€ | 23 t€ |
| Inkomstskatt | 4 203 € | -7 415 € | -4 546 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 17 t€ | 29 t€ | 18 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 31 t€ | 42 t€ | 27 t€ |
| Fordringar | 40 t€ | 28 t€ | 8 436 € |
| Kassa och bank | 81 t€ | 76 t€ | 89 t€ |
| Rörliga aktiva | 121 t€ | 104 t€ | 97 t€ |
| Aktiva | 152 t€ | 146 t€ | 125 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ |
| Eget kapital | 92 t€ | 90 t€ | 74 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 60 t€ | 55 t€ | 51 t€ |
| Främmande kapital | 60 t€ | 55 t€ | 51 t€ |
Alla poster i bokslutet (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 314 t€ | 361 t€ | 295 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 960 € | 2 942 € | 5 309 € |
| Material och tjänster | 68 t€ | -61 t€ | -37 t€ |
| Personalkostnader | 168 t€ | -187 t€ | -173 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 10 t€ | -14 t€ | -8 935 € |
| Övriga rörelsekostnader | 48 t€ | -65 t€ | -58 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 21 t€ | 37 t€ | 23 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 75 € | -289 € | -85 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 21 t€ | 37 t€ | 23 t€ |
| Inkomstskatt | 4 203 € | -7 415 € | -4 546 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 17 t€ | 29 t€ | 18 t€ |
| Bestående aktiva | 31 t€ | 42 t€ | 27 t€ |
| Fordringar | 40 t€ | 28 t€ | 8 436 € |
| Kassa och bank | 81 t€ | 76 t€ | 89 t€ |
| Rörliga aktiva | 121 t€ | 104 t€ | 97 t€ |
| Aktiva | 152 t€ | 146 t€ | 125 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 60 t€ | 60 t€ | 60 t€ |
| Eget kapital | 92 t€ | 90 t€ | 74 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 60 t€ | 55 t€ | 51 t€ |
| Främmande kapital | 60 t€ | 55 t€ | 51 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 6 476 € | 7 606 € | 6 734 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 567 € | 3 613 € | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 10 t€ | -14 t€ | -8 935 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 15 t€ | 616 € | -4 499 € |
| Passiva | 152 t€ | 146 t€ | 125 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 34 € | 0 € | 1 € |
| Kortfristiga fordringar | 40 t€ | 28 t€ | 8 436 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 36 t€ | 31 t€ | 28 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 235 € | 53 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 46 t€ | -42 t€ | -34 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 39 t€ | 24 t€ | 8 436 € |
| Pensionskostnader | 24 t€ | -28 t€ | -26 t€ |
| Köp av tjänster | 22 t€ | -19 t€ | -3 376 € |
| Maskiner och inventarier | 31 t€ | 41 t€ | 27 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 18 t€ | 16 t€ | 16 t€ |
| Materiella tillgångar | 31 t€ | 42 t€ | 27 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 4 694 € | -3 074 € | -6 042 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 0 € | 480 € | 517 € |
| Löner och arvoden | 139 t€ | -156 t€ | -141 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 17 t€ | 29 t€ | 18 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 109 € | -289 € | -86 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Pielisen Talohuolto Oy till den övre halvan inom näringsgrenen fastighetsrelaterad stödverksamhet (1077 företag med beskattningsbar inkomst; median 17 t€, 2,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Branschen ändrades