Aluevahti Kokeile maksutta

Metsämäen Rakennus Oy

Osakeyhtiö. Muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta.

Metsämäen Rakennus Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 2008. Tilikaudella, joka päättyi 28.2.2026, liikevaihto oli 6,8 M€ ja liikevoitto 68 t€; omavaraisuusaste 81,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1,8 M€ ja tuloverot 371 t€.

Liikevaihto 20266,8 M€-13 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto68 t€1,0 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos104 t€käyttökate 30 t€
Omavaraisuusaste81,3 %quick ratio 2,28
Verotettava tulo 20241,8 M€ toimialan ylimpään 10 %:iin
Tuloverot 2024371 t€1,4 M€ vuosina 2020–2024
Toiminut18 vrekisteröity 31.7.2008

Turku: 48 uutta yritystä 30 päivässä

Kokeile maksutta Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.

Talous

7,1 M€7,9 M€7,9 M€6,8 M€6,8 M€2,3 M€1,8 M€1,3 M€68 t€1,8 M€1,5 M€1,1 M€104 t€2023-022024-022025-022026-02
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
Tunnusluvut28.2.202628.2.202529.2.202428.2.2023
Liikevaihto6,8 M€7,9 M€7,9 M€7,1 M€
Liikevaihdon muutos-13,3 %-1,0 %12,5 %–
Käyttökate30 t€1,4 M€1,9 M€2,3 M€
Käyttökate-%0,4 %17,6 %23,8 %32,8 %
Liikevoitto68 t€1,3 M€1,8 M€2,3 M€
Liikevoitto-%1,0 %17,2 %22,9 %32,3 %
Tilikauden tulos104 t€1,1 M€1,5 M€1,8 M€
Henkilöstökulut-952 t€1,1 M€1,3 M€1,5 M€
Omavaraisuusaste81,3 %93,2 %88,9 %84,2 %
Quick ratio2,284,552,222,11
Current ratio4,3113,525,275,69
Suhteellinen velkaantuneisuus7,1 %6,5 %10,9 %15,3 %
Oman pääoman tuotto5,0 %15,7 %21,3 %31,7 %
Taseen loppusumma2,6 M€7,5 M€8,4 M€6,8 M€
Oma pääoma2,1 M€7,0 M€6,9 M€5,8 M€
Rahat ja pankkisaamiset270 t€1,7 M€1,1 M€1,6 M€

Tase

6,8 M€8,4 M€7,5 M€2,6 M€2,6 M€5,8 M€6,9 M€7,0 M€2,1 M€1,6 M€1,1 M€1,7 M€270 t€2023-022024-022025-022026-02
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase

Tuloslaskelma

28.2.202628.2.202529.2.202428.2.2023
Liikevaihto6,8 M€7,9 M€7,9 M€7,1 M€
Liiketoiminnan muut tuotot42 t€34 t€34 t€34 t€
Materiaalit ja palvelut5,6 M€-4,9 M€-3,4 M€-4,1 M€
Henkilöstökulut952 t€-1,1 M€-1,3 M€-1,5 M€
Poistot ja arvonalentumiset38 t€-38 t€-72 t€-34 t€
Liiketoiminnan muut kulut249 t€-278 t€-326 t€-348 t€
Liikevoitto (-tappio)68 t€1,3 M€1,8 M€2,3 M€
Rahoitustuotot ja -kulut + (-)-62 t€24 t€15 t€1 425 €
Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja130 t€1,4 M€1,8 M€2,3 M€
Tuloverot25 t€-275 t€-368 t€-457 t€
Tilikauden voitto (tappio)104 t€1,1 M€1,5 M€1,8 M€

Tase

28.2.202628.2.202529.2.202428.2.2023
Pysyvät vastaavat496 t€604 t€643 t€694 t€
Vaihto-omaisuus979 t€4,6 M€4,5 M€3,9 M€
Saamiset826 t€649 t€2,2 M€689 t€
Rahat ja pankkisaamiset270 t€1,7 M€1,1 M€1,6 M€
Vaihtuvat vastaavat2,1 M€6,9 M€7,7 M€6,1 M€
Vastaavaa2,6 M€7,5 M€8,4 M€6,8 M€
Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma4 000 €4 000 €4 000 €4 000 €
Oma pääoma2,1 M€7,0 M€6,9 M€5,8 M€
Lyhytaikainen vieras pääoma481 t€510 t€1,5 M€1,1 M€
Vieras pääoma481 t€510 t€1,5 M€1,1 M€
Kaikki tilinpäätöksen erät (49)
28.2.202628.2.202529.2.202428.2.2023
Liikevaihto6,8 M€7,9 M€7,9 M€7,1 M€
Liiketoiminnan muut tuotot42 t€34 t€34 t€34 t€
Materiaalit ja palvelut5,6 M€-4,9 M€-3,4 M€-4,1 M€
Henkilöstökulut952 t€-1,1 M€-1,3 M€-1,5 M€
Poistot ja arvonalentumiset38 t€-38 t€-72 t€-34 t€
Liiketoiminnan muut kulut249 t€-278 t€-326 t€-348 t€
Liikevoitto (-tappio)68 t€1,3 M€1,8 M€2,3 M€
Rahoitustuotot ja -kulut + (-)-62 t€24 t€15 t€1 425 €
Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja130 t€1,4 M€1,8 M€2,3 M€
Tuloverot25 t€-275 t€-368 t€-457 t€
Tilikauden voitto (tappio)104 t€1,1 M€1,5 M€1,8 M€
Pysyvät vastaavat496 t€604 t€643 t€694 t€
Vaihto-omaisuus979 t€4,6 M€4,5 M€3,9 M€
Saamiset826 t€649 t€2,2 M€689 t€
Rahat ja pankkisaamiset270 t€1,7 M€1,1 M€1,6 M€
Vaihtuvat vastaavat2,1 M€6,9 M€7,7 M€6,1 M€
Vastaavaa2,6 M€7,5 M€8,4 M€6,8 M€
Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma4 000 €4 000 €4 000 €4 000 €
Oma pääoma2,1 M€7,0 M€6,9 M€5,8 M€
Lyhytaikainen vieras pääoma481 t€510 t€1,5 M€1,1 M€
Vieras pääoma481 t€510 t€1,5 M€1,1 M€
Sijoitukset378 t€552 t€552 t€636 t€
Lyhytaikaiset muut saamiset0 €3 262 €87 t€0 €
Lyhytaikaiset muut velat121 t€31 t€326 t€81 t€
Valmistevarastojen muutos + (-)0 €-157 t€-1,1 M€1,2 M€
Edellisten tilikausien voitto (tappio)2,0 M€5,9 M€5,4 M€3,9 M€
Lyhytaikaiset siirtosaamiset186 t€72 t€823 t€103 t€
Lyhytaikaiset ostovelat183 t€94 t€352 t€394 t€
Lyhytaikaiset myyntisaamiset640 t€573 t€1,3 M€586 t€
Ostot tilikauden aikana1,2 M€-2,7 M€-2,6 M€-1,4 M€
Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma104 t€1,1 M€1,5 M€1,8 M€
Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä0 €281 €0 €–
Lyhytaikaiset saamiset826 t€649 t€2,2 M€689 t€
Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille2 358 €-1 238 €-1 804 €-480 €
Aineelliset hyödykkeet118 t€53 t€90 t€58 t€
Palkat ja palkkiot757 t€-927 t€-1,1 M€-1,2 M€
Lyhytaikaiset siirtovelat178 t€385 t€187 t€606 t€
Vastattavaa2,6 M€7,5 M€8,4 M€6,8 M€
Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä64 t€25 t€17 t€1 905 €
Muut henkilösivukulut42 t€-35 t€-44 t€-46 t€
Koneet ja kalusto118 t€53 t€90 t€58 t€
Muu vaihto-omaisuus979 t€4,6 M€4,3 M€2,6 M€
Suunnitelman mukaiset poistot38 t€-38 t€-72 t€-34 t€
Keskeneräiset tuotteet–0 €157 t€1,3 M€
Palvelujen ostot794 t€-2,5 M€-2,5 M€-3,4 M€
Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-)3,6 M€258 t€1,7 M€611 t€
Muut osakkeet ja osuudet378 t€552 t€552 t€636 t€
Lyhytaikaiset saadut ennakot–0 €600 t€0 €
Eläkekulut153 t€-181 t€-195 t€-247 t€

Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).

Verotus

85 t€563 t€2,4 M€2,3 M€1,8 M€1,8 M€20202021202220232024

Verotettavalla tulolla mitattuna Metsämäen Rakennus Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta ylimpään 10 %:iin (1418 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€, 96-kertainen).

Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.

Kokeile maksutta14 päivää, ei maksukorttia