Metsämäen Rakennus Oy är ett aktiebolag med hemort i Åbo, registrerat år 2008. Under räkenskapsperioden som slutade 28.2.2026 var omsättningen 6,8 M€ och rörelseresultatet 68 t€; soliditet 81,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1,8 M€ och inkomstskatterna 371 t€.
Åbo: 48 nya företag på 30 dagar
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Ekonomi
| Nyckeltal | 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6,8 M€ | 7,9 M€ | 7,9 M€ | 7,1 M€ |
| Förändring i omsättning | -13,3 % | -1,0 % | 12,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 30 t€ | 1,4 M€ | 1,9 M€ | 2,3 M€ |
| Rörelsebidrag % | 0,4 % | 17,6 % | 23,8 % | 32,8 % |
| Rörelseresultat | 68 t€ | 1,3 M€ | 1,8 M€ | 2,3 M€ |
| Rörelsemarginal | 1,0 % | 17,2 % | 22,9 % | 32,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 104 t€ | 1,1 M€ | 1,5 M€ | 1,8 M€ |
| Personalkostnader | -952 t€ | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
| Soliditet | 81,3 % | 93,2 % | 88,9 % | 84,2 % |
| Kassalikviditet | 2,28 | 4,55 | 2,22 | 2,11 |
| Current ratio | 4,31 | 13,52 | 5,27 | 5,69 |
| Relativ skuldsättning | 7,1 % | 6,5 % | 10,9 % | 15,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 5,0 % | 15,7 % | 21,3 % | 31,7 % |
| Balansomslutning | 2,6 M€ | 7,5 M€ | 8,4 M€ | 6,8 M€ |
| Eget kapital | 2,1 M€ | 7,0 M€ | 6,9 M€ | 5,8 M€ |
| Kassa och bank | 270 t€ | 1,7 M€ | 1,1 M€ | 1,6 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6,8 M€ | 7,9 M€ | 7,9 M€ | 7,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 42 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
| Material och tjänster | 5,6 M€ | -4,9 M€ | -3,4 M€ | -4,1 M€ |
| Personalkostnader | 952 t€ | -1,1 M€ | -1,3 M€ | -1,5 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 38 t€ | -38 t€ | -72 t€ | -34 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 249 t€ | -278 t€ | -326 t€ | -348 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 68 t€ | 1,3 M€ | 1,8 M€ | 2,3 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -62 t€ | 24 t€ | 15 t€ | 1 425 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 130 t€ | 1,4 M€ | 1,8 M€ | 2,3 M€ |
| Inkomstskatt | 25 t€ | -275 t€ | -368 t€ | -457 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 104 t€ | 1,1 M€ | 1,5 M€ | 1,8 M€ |
Balansräkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 496 t€ | 604 t€ | 643 t€ | 694 t€ |
| Omsättningstillgångar | 979 t€ | 4,6 M€ | 4,5 M€ | 3,9 M€ |
| Fordringar | 826 t€ | 649 t€ | 2,2 M€ | 689 t€ |
| Kassa och bank | 270 t€ | 1,7 M€ | 1,1 M€ | 1,6 M€ |
| Rörliga aktiva | 2,1 M€ | 6,9 M€ | 7,7 M€ | 6,1 M€ |
| Aktiva | 2,6 M€ | 7,5 M€ | 8,4 M€ | 6,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € |
| Eget kapital | 2,1 M€ | 7,0 M€ | 6,9 M€ | 5,8 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 481 t€ | 510 t€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ |
| Främmande kapital | 481 t€ | 510 t€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6,8 M€ | 7,9 M€ | 7,9 M€ | 7,1 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 42 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
| Material och tjänster | 5,6 M€ | -4,9 M€ | -3,4 M€ | -4,1 M€ |
| Personalkostnader | 952 t€ | -1,1 M€ | -1,3 M€ | -1,5 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 38 t€ | -38 t€ | -72 t€ | -34 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 249 t€ | -278 t€ | -326 t€ | -348 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 68 t€ | 1,3 M€ | 1,8 M€ | 2,3 M€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -62 t€ | 24 t€ | 15 t€ | 1 425 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 130 t€ | 1,4 M€ | 1,8 M€ | 2,3 M€ |
| Inkomstskatt | 25 t€ | -275 t€ | -368 t€ | -457 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 104 t€ | 1,1 M€ | 1,5 M€ | 1,8 M€ |
| Bestående aktiva | 496 t€ | 604 t€ | 643 t€ | 694 t€ |
| Omsättningstillgångar | 979 t€ | 4,6 M€ | 4,5 M€ | 3,9 M€ |
| Fordringar | 826 t€ | 649 t€ | 2,2 M€ | 689 t€ |
| Kassa och bank | 270 t€ | 1,7 M€ | 1,1 M€ | 1,6 M€ |
| Rörliga aktiva | 2,1 M€ | 6,9 M€ | 7,7 M€ | 6,1 M€ |
| Aktiva | 2,6 M€ | 7,5 M€ | 8,4 M€ | 6,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € | 4 000 € |
| Eget kapital | 2,1 M€ | 7,0 M€ | 6,9 M€ | 5,8 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 481 t€ | 510 t€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ |
| Främmande kapital | 481 t€ | 510 t€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ |
| Placeringar | 378 t€ | 552 t€ | 552 t€ | 636 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 3 262 € | 87 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 121 t€ | 31 t€ | 326 t€ | 81 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | 0 € | -157 t€ | -1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 2,0 M€ | 5,9 M€ | 5,4 M€ | 3,9 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 186 t€ | 72 t€ | 823 t€ | 103 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 183 t€ | 94 t€ | 352 t€ | 394 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 640 t€ | 573 t€ | 1,3 M€ | 586 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,2 M€ | -2,7 M€ | -2,6 M€ | -1,4 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 104 t€ | 1,1 M€ | 1,5 M€ | 1,8 M€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 0 € | 281 € | 0 € | – |
| Kortfristiga fordringar | 826 t€ | 649 t€ | 2,2 M€ | 689 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 358 € | -1 238 € | -1 804 € | -480 € |
| Materiella tillgångar | 118 t€ | 53 t€ | 90 t€ | 58 t€ |
| Löner och arvoden | 757 t€ | -927 t€ | -1,1 M€ | -1,2 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 178 t€ | 385 t€ | 187 t€ | 606 t€ |
| Passiva | 2,6 M€ | 7,5 M€ | 8,4 M€ | 6,8 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 64 t€ | 25 t€ | 17 t€ | 1 905 € |
| Övriga lönebikostnader | 42 t€ | -35 t€ | -44 t€ | -46 t€ |
| Maskiner och inventarier | 118 t€ | 53 t€ | 90 t€ | 58 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 979 t€ | 4,6 M€ | 4,3 M€ | 2,6 M€ |
| Avskrivningar enligt plan | 38 t€ | -38 t€ | -72 t€ | -34 t€ |
| Varor under tillverkning | – | 0 € | 157 t€ | 1,3 M€ |
| Köp av tjänster | 794 t€ | -2,5 M€ | -2,5 M€ | -3,4 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 3,6 M€ | 258 t€ | 1,7 M€ | 611 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 378 t€ | 552 t€ | 552 t€ | 636 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | 0 € | 600 t€ | 0 € |
| Pensionskostnader | 153 t€ | -181 t€ | -195 t€ | -247 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Metsämäen Rakennus Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig diverse specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet som inte klassificerats på annat håll (1418 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€, 96 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.