Uimaniemi & Selin Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Rovaniemi, rekisteröity vuonna 2007. Tilikaudella, joka päättyi 31.5.2026, liikevaihto oli 7 020 € ja liikevoitto 3 102 €; omavaraisuusaste 29,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 3 070 € ja tuloverot 614 €.
Rovaniemi: 20 uutta yritystä 30 päivässä
- Toimintaterapia Konsti OyMuualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta
- Pirtu ja Party OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Roihe OyAutojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa
Talous
| Tunnusluvut | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € |
| Liikevaihdon muutos | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Käyttökate | 2 787 € | 2 572 € | 3 485 € | 4 058 € | 3 913 € | 4 034 € |
| Käyttökate-% | 39,7 % | 36,6 % | 49,6 % | 57,8 % | 55,7 % | 57,5 % |
| Liikevoitto | 3 102 € | 2 234 € | 3 070 € | 3 599 € | 3 401 € | 3 460 € |
| Liikevoitto-% | 44,2 % | 31,8 % | 43,7 % | 51,3 % | 48,4 % | 49,3 % |
| Tilikauden tulos | 2 485 € | 1 788 € | 2 456 € | 2 879 € | 3 415 € | 2 950 € |
| Omavaraisuusaste | 29,2 % | 27,6 % | 26,4 % | 23,8 % | 21,7 % | 18,3 % |
| Quick ratio | 66,22 | 67,59 | 1,81 | 1,84 | 0,91 | 0,86 |
| Current ratio | 66,22 | 67,59 | 1,81 | 1,84 | 0,91 | 0,86 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 1142,3 % | 1141,4 % | 1140,0 % | 1196,7 % | 1202,6 % | 1267,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 7,5 % | 5,9 % | 8,5 % | 11,0 % | 14,6 % | 14,8 % |
| Taseen loppusumma | 113 t€ | 111 t€ | 109 t€ | 110 t€ | 108 t€ | 109 t€ |
| Oma pääoma | 33 t€ | 31 t€ | 29 t€ | 26 t€ | 23 t€ | 20 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 053 € | 4 674 € | 3 098 € | 6 900 € | 5 179 € | 5 945 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 314 € | -338 € | -415 € | -459 € | -512 € | -574 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 604 € | -4 448 € | -3 535 € | -2 962 € | -3 107 € | -2 986 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 102 € | 2 234 € | 3 070 € | 3 599 € | 3 401 € | 3 460 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 € | 1 € | 0 € | 0 € | 2 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 3 105 € | 2 235 € | 3 070 € | 3 599 € | 3 403 € | 3 460 € |
| Tuloverot | 620 € | -447 € | -614 € | -720 € | 12 € | -510 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 485 € | 1 788 € | 2 456 € | 2 879 € | 3 415 € | 2 950 € |
Tase
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 45 t€ | 45 t€ | 45 t€ | 46 t€ | 46 t€ | 47 t€ |
| Saamiset | 66 t€ | 61 t€ | 60 t€ | 58 t€ | 56 t€ | 56 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 053 € | 4 674 € | 3 098 € | 6 900 € | 5 179 € | 5 945 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 69 t€ | 66 t€ | 63 t€ | 64 t€ | 61 t€ | 62 t€ |
| Vastaavaa | 113 t€ | 111 t€ | 109 t€ | 110 t€ | 108 t€ | 109 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Oma pääoma | 33 t€ | 31 t€ | 29 t€ | 26 t€ | 23 t€ | 20 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 79 t€ | 79 t€ | 45 t€ | 49 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 035 € | 972 € | 35 t€ | 35 t€ | 67 t€ | 72 t€ |
| Vieras pääoma | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ | 84 t€ | 84 t€ | 89 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 314 € | -338 € | -415 € | -459 € | -512 € | -574 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 604 € | -4 448 € | -3 535 € | -2 962 € | -3 107 € | -2 986 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 3 102 € | 2 234 € | 3 070 € | 3 599 € | 3 401 € | 3 460 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 € | 1 € | 0 € | 0 € | 2 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 3 105 € | 2 235 € | 3 070 € | 3 599 € | 3 403 € | 3 460 € |
| Tuloverot | 620 € | -447 € | -614 € | -720 € | 12 € | -510 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2 485 € | 1 788 € | 2 456 € | 2 879 € | 3 415 € | 2 950 € |
| Pysyvät vastaavat | 45 t€ | 45 t€ | 45 t€ | 46 t€ | 46 t€ | 47 t€ |
| Saamiset | 66 t€ | 61 t€ | 60 t€ | 58 t€ | 56 t€ | 56 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 053 € | 4 674 € | 3 098 € | 6 900 € | 5 179 € | 5 945 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 69 t€ | 66 t€ | 63 t€ | 64 t€ | 61 t€ | 62 t€ |
| Vastaavaa | 113 t€ | 111 t€ | 109 t€ | 110 t€ | 108 t€ | 109 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Oma pääoma | 33 t€ | 31 t€ | 29 t€ | 26 t€ | 23 t€ | 20 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 79 t€ | 79 t€ | 45 t€ | 49 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 035 € | 972 € | 35 t€ | 35 t€ | 67 t€ | 72 t€ |
| Vieras pääoma | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ | 84 t€ | 84 t€ | 89 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 4 176 € | 4 490 € | 4 828 € | 5 192 € | 5 582 € | 6 003 € |
| Sijoitukset | 40 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 40 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | – | 0 € | 34 t€ | 34 t€ | 66 t€ | 71 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 5 537 € | 3 748 € | 1 292 € | -1 587 € | -5 002 € | -7 952 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 42 t€ | 42 t€ | 45 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 521 € | 792 € | 577 € | 481 € | 449 € | 578 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 029 € | 972 € | 876 € | 824 € | 769 € | 834 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 5 560 € | 3 805 € | 3 220 € | 3 220 € | 2 050 € | 1 795 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 2 485 € | 1 788 € | 2 456 € | 2 879 € | 3 415 € | 2 950 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 24 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | – | 0 € | 0 € | 0 € | – | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 4 176 € | 4 490 € | 4 983 € | 5 397 € | 5 857 € | 6 368 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 6 € | 0 € | 0 € | 28 € | 498 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 18 t€ | 14 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Vastattavaa | 113 t€ | 111 t€ | 109 t€ | 110 t€ | 108 t€ | 109 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 4 € | 1 € | 0 € | 0 € | 2 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | – | 0 € | 154 € | 206 € | 274 € | 366 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 314 € | -338 € | -415 € | -459 € | -512 € | -574 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 40 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 40 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 42 t€ | 42 t€ | 45 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 62 t€ | 62 t€ | 28 t€ | 32 t€ | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Uimaniemi & Selin Oy kuuluu toimialaluokassa muu varauspalvelutoiminta ja siihen liittyvä toiminta pienempään puoliskoon (374 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 17 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.