Uimaniemi & Selin Oy är ett aktiebolag med hemort i Rovaniemi, registrerat år 2007. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2026 var omsättningen 7 020 € och rörelseresultatet 3 102 €; soliditet 29,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 3 070 € och inkomstskatterna 614 €.
Rovaniemi: 20 nya företag på 30 dagar
- Toimintaterapia Konsti OyMuualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta
- Pirtu ja Party OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Roihe OyAutojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € |
| Förändring i omsättning | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 2 787 € | 2 572 € | 3 485 € | 4 058 € | 3 913 € | 4 034 € |
| Rörelsebidrag % | 39,7 % | 36,6 % | 49,6 % | 57,8 % | 55,7 % | 57,5 % |
| Rörelseresultat | 3 102 € | 2 234 € | 3 070 € | 3 599 € | 3 401 € | 3 460 € |
| Rörelsemarginal | 44,2 % | 31,8 % | 43,7 % | 51,3 % | 48,4 % | 49,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 2 485 € | 1 788 € | 2 456 € | 2 879 € | 3 415 € | 2 950 € |
| Soliditet | 29,2 % | 27,6 % | 26,4 % | 23,8 % | 21,7 % | 18,3 % |
| Kassalikviditet | 66,22 | 67,59 | 1,81 | 1,84 | 0,91 | 0,86 |
| Current ratio | 66,22 | 67,59 | 1,81 | 1,84 | 0,91 | 0,86 |
| Relativ skuldsättning | 1142,3 % | 1141,4 % | 1140,0 % | 1196,7 % | 1202,6 % | 1267,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,5 % | 5,9 % | 8,5 % | 11,0 % | 14,6 % | 14,8 % |
| Balansomslutning | 113 t€ | 111 t€ | 109 t€ | 110 t€ | 108 t€ | 109 t€ |
| Eget kapital | 33 t€ | 31 t€ | 29 t€ | 26 t€ | 23 t€ | 20 t€ |
| Kassa och bank | 2 053 € | 4 674 € | 3 098 € | 6 900 € | 5 179 € | 5 945 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 314 € | -338 € | -415 € | -459 € | -512 € | -574 € |
| Övriga rörelsekostnader | 3 604 € | -4 448 € | -3 535 € | -2 962 € | -3 107 € | -2 986 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 3 102 € | 2 234 € | 3 070 € | 3 599 € | 3 401 € | 3 460 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -4 € | 1 € | 0 € | 0 € | 2 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3 105 € | 2 235 € | 3 070 € | 3 599 € | 3 403 € | 3 460 € |
| Inkomstskatt | 620 € | -447 € | -614 € | -720 € | 12 € | -510 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2 485 € | 1 788 € | 2 456 € | 2 879 € | 3 415 € | 2 950 € |
Balansräkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 45 t€ | 45 t€ | 45 t€ | 46 t€ | 46 t€ | 47 t€ |
| Fordringar | 66 t€ | 61 t€ | 60 t€ | 58 t€ | 56 t€ | 56 t€ |
| Kassa och bank | 2 053 € | 4 674 € | 3 098 € | 6 900 € | 5 179 € | 5 945 € |
| Rörliga aktiva | 69 t€ | 66 t€ | 63 t€ | 64 t€ | 61 t€ | 62 t€ |
| Aktiva | 113 t€ | 111 t€ | 109 t€ | 110 t€ | 108 t€ | 109 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Eget kapital | 33 t€ | 31 t€ | 29 t€ | 26 t€ | 23 t€ | 20 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 79 t€ | 79 t€ | 45 t€ | 49 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 035 € | 972 € | 35 t€ | 35 t€ | 67 t€ | 72 t€ |
| Främmande kapital | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ | 84 t€ | 84 t€ | 89 t€ |
Alla poster i bokslutet (40)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € | 7 020 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 314 € | -338 € | -415 € | -459 € | -512 € | -574 € |
| Övriga rörelsekostnader | 3 604 € | -4 448 € | -3 535 € | -2 962 € | -3 107 € | -2 986 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 3 102 € | 2 234 € | 3 070 € | 3 599 € | 3 401 € | 3 460 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -4 € | 1 € | 0 € | 0 € | 2 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3 105 € | 2 235 € | 3 070 € | 3 599 € | 3 403 € | 3 460 € |
| Inkomstskatt | 620 € | -447 € | -614 € | -720 € | 12 € | -510 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2 485 € | 1 788 € | 2 456 € | 2 879 € | 3 415 € | 2 950 € |
| Bestående aktiva | 45 t€ | 45 t€ | 45 t€ | 46 t€ | 46 t€ | 47 t€ |
| Fordringar | 66 t€ | 61 t€ | 60 t€ | 58 t€ | 56 t€ | 56 t€ |
| Kassa och bank | 2 053 € | 4 674 € | 3 098 € | 6 900 € | 5 179 € | 5 945 € |
| Rörliga aktiva | 69 t€ | 66 t€ | 63 t€ | 64 t€ | 61 t€ | 62 t€ |
| Aktiva | 113 t€ | 111 t€ | 109 t€ | 110 t€ | 108 t€ | 109 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Eget kapital | 33 t€ | 31 t€ | 29 t€ | 26 t€ | 23 t€ | 20 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 79 t€ | 79 t€ | 45 t€ | 49 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 035 € | 972 € | 35 t€ | 35 t€ | 67 t€ | 72 t€ |
| Främmande kapital | 80 t€ | 80 t€ | 80 t€ | 84 t€ | 84 t€ | 89 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 4 176 € | 4 490 € | 4 828 € | 5 192 € | 5 582 € | 6 003 € |
| Placeringar | 40 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 40 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | – | 0 € | 34 t€ | 34 t€ | 66 t€ | 71 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 5 537 € | 3 748 € | 1 292 € | -1 587 € | -5 002 € | -7 952 € |
| Långfristiga fordringar | 42 t€ | 42 t€ | 45 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 521 € | 792 € | 577 € | 481 € | 449 € | 578 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 029 € | 972 € | 876 € | 824 € | 769 € | 834 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 5 560 € | 3 805 € | 3 220 € | 3 220 € | 2 050 € | 1 795 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 2 485 € | 1 788 € | 2 456 € | 2 879 € | 3 415 € | 2 950 € |
| Kortfristiga fordringar | 24 t€ | 19 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | 0 € | 0 € | – | – |
| Materiella tillgångar | 4 176 € | 4 490 € | 4 983 € | 5 397 € | 5 857 € | 6 368 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 6 € | 0 € | 0 € | 28 € | 498 € | 0 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 18 t€ | 14 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Passiva | 113 t€ | 111 t€ | 109 t€ | 110 t€ | 108 t€ | 109 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 4 € | 1 € | 0 € | 0 € | 2 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | – | 0 € | 154 € | 206 € | 274 € | 366 € |
| Avskrivningar enligt plan | 314 € | -338 € | -415 € | -459 € | -512 € | -574 € |
| Övriga aktier och andelar | 40 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 40 t€ | 40 t€ |
| Långfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 42 t€ | 42 t€ | 45 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 62 t€ | 62 t€ | 28 t€ | 32 t€ | 0 € | – |
| Långfristiga kapitallån | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Uimaniemi & Selin Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen turist- och bokningsverksamhet (374 företag med beskattningsbar inkomst; median 17 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.