Seinäjoen Säiliöliikenne Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Seinäjoki, rekisteröity vuonna 2007. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2026, liikevaihto oli 330 t€ ja liikevoitto 64 t€; omavaraisuusaste 93,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 80 t€ ja tuloverot 16 t€.
Seinäjoki: 11 uutta yritystä 30 päivässä
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 330 t€ | 353 t€ | 334 t€ | 366 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -6,5 % | 5,7 % | -8,8 % | – |
| Käyttökate | 29 t€ | 136 t€ | 98 t€ | 102 t€ |
| Käyttökate-% | 8,6 % | 38,6 % | 29,3 % | 28,0 % |
| Liikevoitto | 64 t€ | 43 t€ | 80 t€ | 81 t€ |
| Liikevoitto-% | 19,5 % | 12,1 % | 23,8 % | 22,1 % |
| Tilikauden tulos | 52 t€ | 34 t€ | 63 t€ | 65 t€ |
| Omavaraisuusaste | 93,8 % | 88,3 % | 90,6 % | 88,2 % |
| Quick ratio | 9,37 | 4,73 | 6,94 | 5,26 |
| Current ratio | 9,37 | 4,73 | 6,94 | 5,26 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 10,9 % | 20,0 % | 16,8 % | 18,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 9,5 % | 6,3 % | 11,7 % | 12,5 % |
| Taseen loppusumma | 580 t€ | 606 t€ | 596 t€ | 587 t€ |
| Oma pääoma | 544 t€ | 535 t€ | 540 t€ | 518 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 287 t€ | 284 t€ | 345 t€ | 335 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 330 t€ | 353 t€ | 334 t€ | 366 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 32 t€ | 45 t€ | 31 t€ | 32 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 227 t€ | -220 t€ | -226 t€ | -258 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 36 t€ | -94 t€ | -18 t€ | -22 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 35 t€ | -42 t€ | -41 t€ | -38 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 64 t€ | 43 t€ | 80 t€ | 81 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 0 € | -378 € | -1 € | 22 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 64 t€ | 42 t€ | 80 t€ | 81 t€ |
| Tuloverot | 13 t€ | -8 548 € | -16 t€ | -16 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 52 t€ | 34 t€ | 63 t€ | 65 t€ |
Tase
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 244 t€ | 271 t€ | 205 t€ | 224 t€ |
| Saamiset | 49 t€ | 50 t€ | 45 t€ | 28 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 287 t€ | 284 t€ | 345 t€ | 335 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 336 t€ | 335 t€ | 390 t€ | 363 t€ |
| Vastaavaa | 580 t€ | 606 t€ | 596 t€ | 587 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 544 t€ | 535 t€ | 540 t€ | 518 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 36 t€ | 71 t€ | 56 t€ | 69 t€ |
| Vieras pääoma | 36 t€ | 71 t€ | 56 t€ | 69 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 330 t€ | 353 t€ | 334 t€ | 366 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 32 t€ | 45 t€ | 31 t€ | 32 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 227 t€ | -220 t€ | -226 t€ | -258 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 36 t€ | -94 t€ | -18 t€ | -22 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 35 t€ | -42 t€ | -41 t€ | -38 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 64 t€ | 43 t€ | 80 t€ | 81 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 0 € | -378 € | -1 € | 22 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 64 t€ | 42 t€ | 80 t€ | 81 t€ |
| Tuloverot | 13 t€ | -8 548 € | -16 t€ | -16 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 52 t€ | 34 t€ | 63 t€ | 65 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 244 t€ | 271 t€ | 205 t€ | 224 t€ |
| Saamiset | 49 t€ | 50 t€ | 45 t€ | 28 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 287 t€ | 284 t€ | 345 t€ | 335 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 336 t€ | 335 t€ | 390 t€ | 363 t€ |
| Vastaavaa | 580 t€ | 606 t€ | 596 t€ | 587 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 544 t€ | 535 t€ | 540 t€ | 518 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 36 t€ | 71 t€ | 56 t€ | 69 t€ |
| Vieras pääoma | 36 t€ | 71 t€ | 56 t€ | 69 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 120 t€ | 129 t€ | 139 t€ | 150 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 6 054 € | 6 428 € | 6 421 € | 2 437 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 8 072 € | 47 t€ | 9 375 € | 40 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 490 t€ | 499 t€ | 474 t€ | 450 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 3 098 € | 12 t€ | 1 953 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 28 t€ | 24 t€ | 38 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 40 t€ | 32 t€ | 37 t€ | 26 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 114 t€ | -111 t€ | -126 t€ | -150 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 52 t€ | 34 t€ | 63 t€ | 65 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 49 t€ | 50 t€ | 45 t€ | 28 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -378 € | -3 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 244 t€ | 271 t€ | 205 t€ | 224 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | 0 € | 8 764 € | 7 975 € |
| Vastattavaa | 580 t€ | 606 t€ | 596 t€ | 587 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | 0 € | 2 € | 22 € |
| Koneet ja kalusto | 80 t€ | 99 t€ | 23 t€ | 31 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 36 t€ | -94 t€ | -18 t€ | -22 t€ |
| Palvelujen ostot | 113 t€ | -110 t€ | -100 t€ | -108 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 43 t€ | 43 t€ | 43 t€ | 43 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Seinäjoen Säiliöliikenne Oy kuuluu toimialaluokassa tieliikenteen tavarankuljetus suurempaan puoliskoon (2782 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 34 t€, 2,3-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.