Seinäjoen Säiliöliikenne Oy är ett aktiebolag med hemort i Seinäjoki, registrerat år 2007. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2026 var omsättningen 330 t€ och rörelseresultatet 64 t€; soliditet 93,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 80 t€ och inkomstskatterna 16 t€.
Seinäjoki: 11 nya företag på 30 dagar
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 330 t€ | 353 t€ | 334 t€ | 366 t€ |
| Förändring i omsättning | -6,5 % | 5,7 % | -8,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 29 t€ | 136 t€ | 98 t€ | 102 t€ |
| Rörelsebidrag % | 8,6 % | 38,6 % | 29,3 % | 28,0 % |
| Rörelseresultat | 64 t€ | 43 t€ | 80 t€ | 81 t€ |
| Rörelsemarginal | 19,5 % | 12,1 % | 23,8 % | 22,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 52 t€ | 34 t€ | 63 t€ | 65 t€ |
| Soliditet | 93,8 % | 88,3 % | 90,6 % | 88,2 % |
| Kassalikviditet | 9,37 | 4,73 | 6,94 | 5,26 |
| Current ratio | 9,37 | 4,73 | 6,94 | 5,26 |
| Relativ skuldsättning | 10,9 % | 20,0 % | 16,8 % | 18,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,5 % | 6,3 % | 11,7 % | 12,5 % |
| Balansomslutning | 580 t€ | 606 t€ | 596 t€ | 587 t€ |
| Eget kapital | 544 t€ | 535 t€ | 540 t€ | 518 t€ |
| Kassa och bank | 287 t€ | 284 t€ | 345 t€ | 335 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 330 t€ | 353 t€ | 334 t€ | 366 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 32 t€ | 45 t€ | 31 t€ | 32 t€ |
| Material och tjänster | 227 t€ | -220 t€ | -226 t€ | -258 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 36 t€ | -94 t€ | -18 t€ | -22 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 35 t€ | -42 t€ | -41 t€ | -38 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 64 t€ | 43 t€ | 80 t€ | 81 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 0 € | -378 € | -1 € | 22 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 64 t€ | 42 t€ | 80 t€ | 81 t€ |
| Inkomstskatt | 13 t€ | -8 548 € | -16 t€ | -16 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 52 t€ | 34 t€ | 63 t€ | 65 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 244 t€ | 271 t€ | 205 t€ | 224 t€ |
| Fordringar | 49 t€ | 50 t€ | 45 t€ | 28 t€ |
| Kassa och bank | 287 t€ | 284 t€ | 345 t€ | 335 t€ |
| Rörliga aktiva | 336 t€ | 335 t€ | 390 t€ | 363 t€ |
| Aktiva | 580 t€ | 606 t€ | 596 t€ | 587 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 544 t€ | 535 t€ | 540 t€ | 518 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 36 t€ | 71 t€ | 56 t€ | 69 t€ |
| Främmande kapital | 36 t€ | 71 t€ | 56 t€ | 69 t€ |
Alla poster i bokslutet (38)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 330 t€ | 353 t€ | 334 t€ | 366 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 32 t€ | 45 t€ | 31 t€ | 32 t€ |
| Material och tjänster | 227 t€ | -220 t€ | -226 t€ | -258 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 36 t€ | -94 t€ | -18 t€ | -22 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 35 t€ | -42 t€ | -41 t€ | -38 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 64 t€ | 43 t€ | 80 t€ | 81 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 0 € | -378 € | -1 € | 22 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 64 t€ | 42 t€ | 80 t€ | 81 t€ |
| Inkomstskatt | 13 t€ | -8 548 € | -16 t€ | -16 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 52 t€ | 34 t€ | 63 t€ | 65 t€ |
| Bestående aktiva | 244 t€ | 271 t€ | 205 t€ | 224 t€ |
| Fordringar | 49 t€ | 50 t€ | 45 t€ | 28 t€ |
| Kassa och bank | 287 t€ | 284 t€ | 345 t€ | 335 t€ |
| Rörliga aktiva | 336 t€ | 335 t€ | 390 t€ | 363 t€ |
| Aktiva | 580 t€ | 606 t€ | 596 t€ | 587 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 544 t€ | 535 t€ | 540 t€ | 518 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 36 t€ | 71 t€ | 56 t€ | 69 t€ |
| Främmande kapital | 36 t€ | 71 t€ | 56 t€ | 69 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 120 t€ | 129 t€ | 139 t€ | 150 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 6 054 € | 6 428 € | 6 421 € | 2 437 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 8 072 € | 47 t€ | 9 375 € | 40 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 490 t€ | 499 t€ | 474 t€ | 450 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 3 098 € | 12 t€ | 1 953 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 28 t€ | 24 t€ | 38 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 40 t€ | 32 t€ | 37 t€ | 26 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 114 t€ | -111 t€ | -126 t€ | -150 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 52 t€ | 34 t€ | 63 t€ | 65 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 49 t€ | 50 t€ | 45 t€ | 28 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -378 € | -3 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 244 t€ | 271 t€ | 205 t€ | 224 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | 0 € | 8 764 € | 7 975 € |
| Passiva | 580 t€ | 606 t€ | 596 t€ | 587 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | 2 € | 22 € |
| Maskiner och inventarier | 80 t€ | 99 t€ | 23 t€ | 31 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 36 t€ | -94 t€ | -18 t€ | -22 t€ |
| Köp av tjänster | 113 t€ | -110 t€ | -100 t€ | -108 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 43 t€ | 43 t€ | 43 t€ | 43 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Seinäjoen Säiliöliikenne Oy till den övre halvan inom näringsgrenen vägtransport, godstrafik (2782 företag med beskattningsbar inkomst; median 34 t€, 2,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.