Forssan LVI-Kulma Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Forssa, rekisteröity vuonna 2007. Tilikaudella, joka päättyi 31.8.2025, liikevaihto oli 3,6 M€ ja liikevoitto 226 t€; omavaraisuusaste 69,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 77 t€ ja tuloverot 16 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 20 t€ vuosina 2022–2024; suurin ostaja on Tekn. Ja Ymp.toimen Toimiala (Forssa).
Forssa: 4 uutta yritystä 30 päivässä
- V. Raita Group OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
- DuoTalent OyTyövoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
- Kauppinen Kiinteistöt OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Talous
| Tunnusluvut | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,6 M€ | 3,5 M€ | 3,2 M€ | 3,4 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 2,7 % | 8,4 % | -6,1 % | – |
| Käyttökate | 263 t€ | 109 t€ | 210 t€ | 241 t€ |
| Käyttökate-% | 7,3 % | 3,1 % | 6,5 % | 7,0 % |
| Liikevoitto | 226 t€ | 78 t€ | 169 t€ | 186 t€ |
| Liikevoitto-% | 6,3 % | 2,2 % | 5,2 % | 5,4 % |
| Tilikauden tulos | 180 t€ | 64 t€ | 133 t€ | 166 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 959 t€ | 931 t€ |
| Omavaraisuusaste | 69,6 % | 66,4 % | 62,4 % | 68,3 % |
| Quick ratio | 1,56 | 1,54 | 1,23 | 1,42 |
| Current ratio | 2,94 | 2,68 | 2,35 | 2,75 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 11,9 % | 12,6 % | 16,4 % | 10,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 18,4 % | 7,3 % | 15,2 % | 20,6 % |
| Taseen loppusumma | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Oma pääoma | 980 t€ | 869 t€ | 876 t€ | 807 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 436 t€ | 285 t€ | 460 t€ | 224 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,6 M€ | 3,5 M€ | 3,2 M€ | 3,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 050 € | 0 € | 2 285 € | 31 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -1,9 M€ | -1,8 M€ | -1,6 M€ | -1,9 M€ |
| Henkilöstökulut | -1,0 M€ | -1,1 M€ | -959 t€ | -931 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -36 t€ | -31 t€ | -41 t€ | -56 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -447 t€ | -475 t€ | -460 t€ | -389 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 226 t€ | 78 t€ | 169 t€ | 186 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -341 € | -1 078 € | -1 363 € | -3 921 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 226 t€ | 77 t€ | 168 t€ | 182 t€ |
| Tuloverot | -46 t€ | -13 t€ | -34 t€ | -15 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 180 t€ | 64 t€ | 133 t€ | 166 t€ |
Tase
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 149 t€ | 132 t€ | 163 t€ | 150 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 591 t€ | 499 t€ | 593 t€ | 499 t€ |
| Saamiset | 232 t€ | 393 t€ | 188 t€ | 309 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 436 t€ | 285 t€ | 460 t€ | 224 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Vastaavaa | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 65 t€ | 65 t€ | 65 t€ | 65 t€ |
| Oma pääoma | 980 t€ | 869 t€ | 876 t€ | 807 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 428 t€ | 440 t€ | 528 t€ | 375 t€ |
| Vieras pääoma | 428 t€ | 440 t€ | 528 t€ | 375 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (52)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,6 M€ | 3,5 M€ | 3,2 M€ | 3,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 050 € | 0 € | 2 285 € | 31 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -1,9 M€ | -1,8 M€ | -1,6 M€ | -1,9 M€ |
| Henkilöstökulut | -1,0 M€ | -1,1 M€ | -959 t€ | -931 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -36 t€ | -31 t€ | -41 t€ | -56 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -447 t€ | -475 t€ | -460 t€ | -389 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 226 t€ | 78 t€ | 169 t€ | 186 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -341 € | -1 078 € | -1 363 € | -3 921 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 226 t€ | 77 t€ | 168 t€ | 182 t€ |
| Tuloverot | -46 t€ | -13 t€ | -34 t€ | -15 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 180 t€ | 64 t€ | 133 t€ | 166 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 149 t€ | 132 t€ | 163 t€ | 150 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 591 t€ | 499 t€ | 593 t€ | 499 t€ |
| Saamiset | 232 t€ | 393 t€ | 188 t€ | 309 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 436 t€ | 285 t€ | 460 t€ | 224 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Vastaavaa | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 65 t€ | 65 t€ | 65 t€ | 65 t€ |
| Oma pääoma | 980 t€ | 869 t€ | 876 t€ | 807 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 428 t€ | 440 t€ | 528 t€ | 375 t€ |
| Vieras pääoma | 428 t€ | 440 t€ | 528 t€ | 375 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 13 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 16 t€ |
| Aineettomat oikeudet | 2 389 € | 2 389 € | 2 389 € | 2 389 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 2 389 € | 2 389 € | 2 389 € | 2 389 € |
| Keskeneräiset tuotteet | 57 t€ | 11 t€ | 47 t€ | 34 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 85 t€ | 85 t€ | 85 t€ | 85 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | 47 t€ | -36 t€ | 13 t€ | 30 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 180 t€ | 64 t€ | 133 t€ | 166 t€ |
| Koneet ja kalusto | 106 t€ | 89 t€ | 120 t€ | 104 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 15 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Eläkekulut | -163 t€ | -170 t€ | -156 t€ | -154 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 194 t€ | 190 t€ | 190 t€ | 127 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 14 t€ | 49 t€ | 9 177 € | 43 t€ |
| Vastattavaa | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 534 t€ | 488 t€ | 546 t€ | 465 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 124 t€ | 121 t€ | 139 t€ | 113 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 218 t€ | 344 t€ | 179 t€ | 266 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -2 847 € | -2 449 € | -2 591 € | -5 119 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 110 t€ | 129 t€ | 199 t€ | 134 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 232 t€ | 393 t€ | 188 t€ | 309 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 650 t€ | 656 t€ | 592 t€ | 490 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 216 € | 216 € | 216 € | 216 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Sijoitukset | 15 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 45 t€ | -58 t€ | 81 t€ | -513 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -36 t€ | -31 t€ | -41 t€ | -56 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 132 t€ | 117 t€ | 148 t€ | 134 t€ |
| Palvelujen ostot | -794 t€ | -506 t€ | -674 t€ | -735 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,0 M€ | -1,2 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 290 € | 1 155 € | 1 013 € | 982 € |
| Muut henkilösivukulut | -26 t€ | -31 t€ | -34 t€ | -42 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -814 t€ | -882 t€ | -769 t€ | -735 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Forssan LVI-Kulma Oy kuuluu toimialaluokassa lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus suurempaan puoliskoon (1803 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 25 t€, 3,1-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.