Forssan LVI-Kulma Oy är ett aktiebolag med hemort i Forssa, registrerat år 2007. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2025 var omsättningen 3,6 M€ och rörelseresultatet 226 t€; soliditet 69,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 77 t€ och inkomstskatterna 16 t€. Offentliga köpare köpte för 20 t€ av företaget åren 2022–2024; den största köparen är Tekn. Ja Ymp.toimen Toimiala (Forssa).
Forssa: 4 nya företag på 30 dagar
- V. Raita Group OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
- DuoTalent OyTyövoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
- Kauppinen Kiinteistöt OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,6 M€ | 3,5 M€ | 3,2 M€ | 3,4 M€ |
| Förändring i omsättning | 2,7 % | 8,4 % | -6,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 263 t€ | 109 t€ | 210 t€ | 241 t€ |
| Rörelsebidrag % | 7,3 % | 3,1 % | 6,5 % | 7,0 % |
| Rörelseresultat | 226 t€ | 78 t€ | 169 t€ | 186 t€ |
| Rörelsemarginal | 6,3 % | 2,2 % | 5,2 % | 5,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 180 t€ | 64 t€ | 133 t€ | 166 t€ |
| Personalkostnader | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 959 t€ | 931 t€ |
| Soliditet | 69,6 % | 66,4 % | 62,4 % | 68,3 % |
| Kassalikviditet | 1,56 | 1,54 | 1,23 | 1,42 |
| Current ratio | 2,94 | 2,68 | 2,35 | 2,75 |
| Relativ skuldsättning | 11,9 % | 12,6 % | 16,4 % | 10,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,4 % | 7,3 % | 15,2 % | 20,6 % |
| Balansomslutning | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Eget kapital | 980 t€ | 869 t€ | 876 t€ | 807 t€ |
| Kassa och bank | 436 t€ | 285 t€ | 460 t€ | 224 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,6 M€ | 3,5 M€ | 3,2 M€ | 3,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 050 € | 0 € | 2 285 € | 31 t€ |
| Material och tjänster | -1,9 M€ | -1,8 M€ | -1,6 M€ | -1,9 M€ |
| Personalkostnader | -1,0 M€ | -1,1 M€ | -959 t€ | -931 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -36 t€ | -31 t€ | -41 t€ | -56 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -447 t€ | -475 t€ | -460 t€ | -389 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 226 t€ | 78 t€ | 169 t€ | 186 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -341 € | -1 078 € | -1 363 € | -3 921 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 226 t€ | 77 t€ | 168 t€ | 182 t€ |
| Inkomstskatt | -46 t€ | -13 t€ | -34 t€ | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 180 t€ | 64 t€ | 133 t€ | 166 t€ |
Balansräkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 149 t€ | 132 t€ | 163 t€ | 150 t€ |
| Omsättningstillgångar | 591 t€ | 499 t€ | 593 t€ | 499 t€ |
| Fordringar | 232 t€ | 393 t€ | 188 t€ | 309 t€ |
| Kassa och bank | 436 t€ | 285 t€ | 460 t€ | 224 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Aktiva | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 65 t€ | 65 t€ | 65 t€ | 65 t€ |
| Eget kapital | 980 t€ | 869 t€ | 876 t€ | 807 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 428 t€ | 440 t€ | 528 t€ | 375 t€ |
| Främmande kapital | 428 t€ | 440 t€ | 528 t€ | 375 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3,6 M€ | 3,5 M€ | 3,2 M€ | 3,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 050 € | 0 € | 2 285 € | 31 t€ |
| Material och tjänster | -1,9 M€ | -1,8 M€ | -1,6 M€ | -1,9 M€ |
| Personalkostnader | -1,0 M€ | -1,1 M€ | -959 t€ | -931 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -36 t€ | -31 t€ | -41 t€ | -56 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -447 t€ | -475 t€ | -460 t€ | -389 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 226 t€ | 78 t€ | 169 t€ | 186 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -341 € | -1 078 € | -1 363 € | -3 921 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 226 t€ | 77 t€ | 168 t€ | 182 t€ |
| Inkomstskatt | -46 t€ | -13 t€ | -34 t€ | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 180 t€ | 64 t€ | 133 t€ | 166 t€ |
| Bestående aktiva | 149 t€ | 132 t€ | 163 t€ | 150 t€ |
| Omsättningstillgångar | 591 t€ | 499 t€ | 593 t€ | 499 t€ |
| Fordringar | 232 t€ | 393 t€ | 188 t€ | 309 t€ |
| Kassa och bank | 436 t€ | 285 t€ | 460 t€ | 224 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ |
| Aktiva | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 65 t€ | 65 t€ | 65 t€ | 65 t€ |
| Eget kapital | 980 t€ | 869 t€ | 876 t€ | 807 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 428 t€ | 440 t€ | 528 t€ | 375 t€ |
| Främmande kapital | 428 t€ | 440 t€ | 528 t€ | 375 t€ |
| Köp av tjänster | -794 t€ | -506 t€ | -674 t€ | -735 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 650 t€ | 656 t€ | 592 t€ | 490 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 85 t€ | 85 t€ | 85 t€ | 85 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 110 t€ | 129 t€ | 199 t€ | 134 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 180 t€ | 64 t€ | 133 t€ | 166 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -36 t€ | -31 t€ | -41 t€ | -56 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 194 t€ | 190 t€ | 190 t€ | 127 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 216 € | 216 € | 216 € | 216 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,0 M€ | -1,2 M€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | 47 t€ | -36 t€ | 13 t€ | 30 t€ |
| Löner och arvoden | -814 t€ | -882 t€ | -769 t€ | -735 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 218 t€ | 344 t€ | 179 t€ | 266 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 45 t€ | -58 t€ | 81 t€ | -513 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -2 847 € | -2 449 € | -2 591 € | -5 119 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 290 € | 1 155 € | 1 013 € | 982 € |
| Övriga lönebikostnader | -26 t€ | -31 t€ | -34 t€ | -42 t€ |
| Immateriella tillgångar | 2 389 € | 2 389 € | 2 389 € | 2 389 € |
| Materiella tillgångar | 132 t€ | 117 t€ | 148 t€ | 134 t€ |
| Varor under tillverkning | 57 t€ | 11 t€ | 47 t€ | 34 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 124 t€ | 121 t€ | 139 t€ | 113 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 232 t€ | 393 t€ | 188 t€ | 309 t€ |
| Pensionskostnader | -163 t€ | -170 t€ | -156 t€ | -154 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 13 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 16 t€ |
| Maskiner och inventarier | 106 t€ | 89 t€ | 120 t€ | 104 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 15 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Material och förnödenheter | 534 t€ | 488 t€ | 546 t€ | 465 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 14 t€ | 49 t€ | 9 177 € | 43 t€ |
| Placeringar | 15 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Immateriella rättigheter | 2 389 € | 2 389 € | 2 389 € | 2 389 € |
| Passiva | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Forssan LVI-Kulma Oy till den övre halvan inom näringsgrenen vvs-arbeten (1803 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€, 3,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.